Слово владики Василя (Івасюка) у монастирі сестер Служебниць Непорочної Діви Марії

 Йди за Мною і неси свій хрест.

 

«Служити там, де найбільша потреба

І виховувати серце свого народу»

(Блаженна Йосафата Гордашевська)

 

Вступ. Високопреподобні сестри вітаю вас християнським привітом «Слава Ісусу Христу!». Христос своїх учнів називав послідовниками. В чому різниця між прихильником та послідовником? Послідовник намагається стати подібним до свого вчителя. Прихильник залишається на відстані, захоплюється об’єктом з симпатією і споглядає на нього.

І). «Коли хтось хоче йти за мною» (Мр. 8:34-35). Коли Господь кличе людину, то Він кличе її прийти і померти. За все приходиться платити в цьому житті. Важливі події нашого життя: здобути освіту, народити дітей також мають свою ціну. І чим важливіше рішення, тим більша ціна. Христос спрямовує Свої слова до багатьох людей. Він закликає всіх стати Його послідовниками. Проте ціна, яка виставлена може шокувати багатьох: «І прикликавши народ разом із своїми учнями, сказав їм: «Коли хтось хоче йти за мною, хай зречеться себе самого, візьме на себе хрест свій і йде слідом за мною. Бо хто хоче спасти свою душу, той її погубить; а хто погубить свою душу мене ради та Євангелії, той її спасе» (Мр. 8:34-35).

Звичайно, що не всі готові заплатити таку ціну, тому більшість ходила за Христом в надії отримати безкоштовно хліб та рибу, побачити якесь чудо чи зцілитися від хвороби. І, хоч довкола Христа були юрби людей, однак більшість так і не стала Його вірними та відданими послідовниками. Ті ж, хто були з Христом до кінця, заплатили досить високу ціну. Христос не платив їм зарплати, дорогою не було готелів чи ресторанів, не було швидкого харчування. Вони вдень терпіли від спеки, а вночі від холоду. Приходилося ночувати під відкритим небом, а харчуватися тим, що вдавалося роздобути. Одинадцять із дванадцяти найближчих учнів Спасителя зазнали мученичої смерті, заплативши життям тимчасовим за Життя Вічне.

ІІ). Йти за Христом у ХХІ столітті. За дві тисячі років відбулися значні зміни в технічному плані, але наша людська природа залишилася незмінною. Слова Спасителя, які Він сказав Своїм учням актуальні і для нас: «…Коли хтось хоче йти за мною, хай зречеться себе самого, візьме на себе хрест свій і йде слідом за мною. Бо хто хоче спасти свою душу, той її погубить; а хто погубить свою душу мене ради та Євангелії, той її спасе» (Мр. 8:34-35). Як бачимо, ціна Царства Небесного залишилася незмінною і за дві тисячі років не стала дешевшою.

Сучасному християнинові буває досить тяжко жити вірою, як цього вчить та вимагає Христос. Теперішні норми життя – це відпочинок, футбольний матч, відвідування авторинку, кіно, фітнес, солярій, виїзд на природу, мисливство і так званий різного виду культурний відпочинок – стали важливішими для людей, аніж відвідати Богослужіння в неділю чи просто помолитися. Люди оправдовують себе словами: «Бог є добрий, Він нас любить, Він усе зрозуміє». Серед християн ХХІ століття стає нормою подружнє життя до шлюбу та бажання заробити якнайбільше та будь-яким чином грошей.

Нашою другою природою стає неправда, напівправда та пошук виправдань. Дехто навіть переконаний в тому, що він може вибрати собі, в що йому вірити, а що відкинути, чого триматися, а чого не завважити. Церква виступає проти смертної кари чи абортів, але залишаємо за собою право вдруге, втретє або навіть у четверте одружуватися, залишаючи дітей сиротами і при живих батьках. Ще інші можуть з великим ентузіазмом боротися за права бідних, за збереження навколишнього середовища, проти знищення окремих видів тварин, але при цьому лишають за собою право формулювати свої власні позиції щодо абортів та евтаназії. Дехто хоче за будь-яку ціну реформувати церковне вчення та привести його у відповідність до сучасних норм світу.

ІІІ). Умови праці сестер в Коломиї. У цей складний й описаний вище час, Згромадження Сестер Служебниць успішно працює як у Надвірні так і в Коломиї. Блаженна Йосафата Гордашевська промовляє до вас у цей новітній час: «Сестри будьте моїми послідовницями! Йдіть і служіть там, де є найбільша потреба і виховуйте серце українського народу. Голос Божий колись покликав вас дівчатами і ви залишити гамір і суєту світу та пішли за Ісусом».

Тепер маємо очевидну трудність, немає покликань з цієї місцевості поки що. Діти, котрих виховуєте при парафіях і в садочках, виростають з тим зерном Божого Слова, яке нині сієте в їх маленьких серцях. За вашими молитвами, вірою і жертовністю покликання з них будуть. Сестри в Коломиї несуть хрест у маленькій монашій спільноті, плекають святість свого життя і тим самим допомагають молодим людям виростати добрими християнами у сучасному світі.

Висновки. «Служити там, де найбільша потреба і виховувати серце свого народу» (Блаженна Йосафата Гордашевська). Сьогодні бути сестрою монахинею досить важко, бо це служіння носить певні виклики. Ви живете монашим життям посеред людей і це вимагає мужності та рішучості.

Нехай Пресвята Богородиця, Мати Божа Неустанної Помочі, прославлена в Коломийській іконі «Це Мати твоя» благослови Згромадження Сестер в Коломиї чисельними покликаннями.

Господи, благослови успішно працювати сестрам в Коломиї згідно Божої волі.

Благословення Господнє на вас!

+Василь Івасюк

Правлячий Архиєрей

Коломийської єпархії

 

9 березня 2020 року Божого

Монастир Сестер Служебниць

м. Коломия


Послання і проповіді