Слово владики Василія з нагоди Дня Катехита у Коломийській єпархії

«Бо коли я проповідую Євангелію,

нема мені від того слави,

бо це мій обов’язок; і горе мені,

коли б я не проповідував Євангелії»

(1 Кор. 9:16)

Вступ. Всесвітліші та всечесніші отці! Дорогі катехити! Щиро вітаю всіх Вас з професійним церковним святом. «Букварем» кожного катехита є Святе Письмо, з якого вивчаємо мову віри. Митрополит Андрей звертається нині до Вас: «Ваша домівка є першою і найважливішою школою, де ваші діти мають навчитися любити Бога і людей. Якою буде та школа, таким буде й навчання».

І). «Зробіть учнями всі народи». Після воскресіння Ісус Христос передав своїм апостолам особливу місію: «Ідіть, отже, і зробіть учнями всі народи: хрестячи їх в ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа; навчаючи їх берегти все, що я вам заповідав. Отож я з вами по всі дні аж до кінця віку» (Мт. 28:19-20). Бути християнами означає бути учнями Ісуса Христа, вістунами Його Доброї Новини та свідками Істини. Кожен християнин покликаний Силою Святого Духа глибше пізнавати особу Спасителя та ділитися своїм досвідом із ближніми.

Здійснюючи своє запевнення – «Я з вами по всі дні аж до кінця віку», воскреслий Христос перебуває у Святих Таїнствах та Божому Слові. Приймаючи Євхристію і читаючи Святе Письмо, маємо нагоду слухати Слово Боже, яке навчає, виховує, провадить до всякого доброго діла. Святіший Отець Папа Франциск у своєму Апостольському повчанні «Радість Євангелія» підкреслює нерозривний зв’язок між Божим Словом та навчанням і передаванням віри, тобто катехизацією: «Вивчення Святого Письма має бути дверима, відкритими для всіх віруючих. Основне, щоб об’явлене Слово глибоко збагатило катехизацію і всі зусилля з передавання віри. Євангелізація вимагає близькості зі Словом Божим, а це зобов’язує, щоб єпархії, парафії і всі католицькі організації забезпечували ґрунтовне і постійне вивчення Біблії, а також сприяли особистому і спільнотному молитовному читанню Слова Божого» (п. 175).

Читаючи Боже Слово, роздумуючи над ним, люди зустрічають Христа і пізнають Його, як Месію. Саме це і є завданням катехитичного служіння, тобто привести людину на зустріч з Ісусом Христом, допомогти пізнати Його, повірити в Нього, жити в єдності з Ним і дозрівати до повноти блаженства у Христі.

Апостоли, простуючи з Єрусалима до Емауса, розмовляли і сперечалися між собою про страждання, розп’яття і поховання Ісуса Христа. Незнайомий чоловік по дорозі наближається до них, супроводжує їх та пояснює їм Писання (пор. Лк.24:13 – 35). Cучасна людина також потребує такого супроводу віри протягом усієї своєї земної мандрівки за Христом. Церква здійснює цей супровід у різний спосіб, зокрема й за допомогою Вашого катехитичного служіння. Метою катехизації є навчати й виховувати у вірі християнина та провадити його до сопричастя з Ісусом Христом та церковною спільнотою – так каже Катехизм УГКЦ «Христос – наша Пасха», 54. Постійна та безперервна у віковому сенсі катехизація дітей, молоді, дорослих і літніх осіб – необхідна якість живої парафії як місця зустрічі з живим Христом.

Прагнемо підкреслити, що бути учнем Христовим – це завдання всього нашого життя. Ось чому навчання і передавання віри (катехизація) – це не лише підготовка дітей до першої Святої Сповіді та урочистого Святого Причастя, а постійне і безперервне зростання у вірі дітей, молоді і дорослих, тобто всіх вірних Христової Церкви.

ІІ). Відповідальність за проголошення Божого Слова та катехизацію. Розглянувши стан проголошення Слова Божого та катехитичного служіння, дякуємо Богові за все добро та рясні плоди, які приносить благовість Христового Євангелія в пастирському служінні Коломийської єпархії. Хочемо висловити визнання і вдячність священникам, богопосвяченим особам, катехитам, батькам – усім, хто щиро присвячує себе проголошенню Божого Слова та бере участь у навчанні і передаванні святої віри.

За християнське виховання своїх вірних відповідає священник, єпископ і кожний віруючий чоловік нашої єпархії. Коломийська єпархія є матір’ю, котра дбає від народження до нового життя в Христі та зростання у вірі кожної людини і супровід до кінця життя. Уся Церква покликана ділитися своєю вірою та проповідувати Євангеліє на спасіння людини. Кожен катехит виконує цю місію відповідно до місця свого служіння у парафії. Ми прагнемо, щоб усі люди спаслися і сповнені радістю зустрічі з живим Христом у церковній парафіяльній спільноті та жили і ділилися вірою у воскреслого Христа.

ІІІ). Особиста зустріч з Богом – це важливий досвід передачі віри. Кожний з нас пам’ятає радісний день в житті, коли Господь промовив саме до вашого серця. Вас гріє згадка про той час, коли батьки приводили нас до церкви, вчили молитви, коли ми вперше прийняли Ісуса Христа у Пресвятій Євхаристії.

Ми відчуваємо як Бог провадить нас в житті; боїмося його втратити, бо відчули Його любов, відчули все добро від Нього і хочемо це донести до інших, через Святе Таїнство Сповіді і спішимо відновити наші відносини з Богом. Як лоза на виноградині, так ми приєднані вірою до Христа, черпаємо від Нього все необхідне для нашого духовного життя, а відтак і тілесне життя гармонійно розвивається. Наше серце завжди шукає і бачить Світло, тобто Ісуса Христа, який сам про себе говорить: «Я — путь, істина і життя» (Ів. 14:6).

Добре пам’ятаємо день, коли з ласки Божої ми були покликані нашу віру втілювати в конкретне життя, свідчити її, плекати та ділитися нею з іншими. Той день, коли ми були покликані через священників до праці у Божому винограднику через катехизацію. Навчання дітей Божого слова, Його правд та молитви — одне з найкращих і найпотрібніших служінь в цьому так розбитому світі. Особливо це необхідно в умовах України. Навчивши дітей і молодь правильно користуватися Словом Божим, ви збудуєте Українську державу.

ІV). Священник від імені єпископа є головним катехитом і учителем віри у парафії. Катехити це надійні помічники священників у передаванні віри. Звертаємося до вас, дорогі катехити – миряни й богопосвячені особи, і складаємо вам щиру подяку за віддане служіння в парафіях. Ви – надійні помічники для священників у місії християнського навчання і виховання поколінь вірних нашої Церкви. Церква високо цінує ваше покликання і служіння.

Головне ваше покликання передавати віру в живого Христа походить із радості особистої зустрічі з Ним і належності до церковної парафіяльної спільноти. Ваше бажання ділитися цією радістю з іншими, допомагати їм пізнати Христа є відповіддю на прагнення сучасної людини, яка шукає «дорогу, істину і життя». Допоможіть сучасній дитині, молодій і зрілій людині зустріти Ісуса, пізнати Його науку, живитися Божим Словом і Пресвятою Євхаристією.

Подібно до сліпого музиканта в одноіменній повісті В. Короленка музика допомогла сліпому безпорадному і безталанному юнакові знайти себе в житті; так само катехит допомагає дітям зустрінути і пізнати Бога. Музика сліпого кобзаря допомогла відчути радість життя і зробила із немічного каліки повноцінну людину, яка змогла подолати своє горе. Так само катехити роблять важливе служіння: знайомлять людей зі Святим Письмом і наповняють їх духовними багатствами, наче музика сліпого музиканта.

Від імені Церкви пробуджуйте, надихайте і підтримуйте запал до пізнавання Слова Божого і правд віри, до життя ними. Плекайте особисту молитву та провадьте до молитви тих, кого виховуєте. Дбайте про свою постійну формацію, щоб краще послужити Божій справі та відповісти на сучасні виклики. Проявляйте активність і творчість у своїй парафіяльній спільноті. Будьте людьми молитви та свідчення християнського життя.

Висновки. «Бо коли я проповідую Євангелію, нема мені від того слави, бо це мій обов’язок; і горе мені, коли б я не проповідував Євангелії» (1 Кор. 9:16). По-християнськи виховуйте дітей, створюйте в сім’ї особливу атмосферу спільної молитви – моліться разом перед святими іконами, святкуйте неділі і свята, беручи участь зі своїми дітьми в парафіяльній Божественній Літургії.

Нехай Господь допомагає вам виконувати цю місію, провадить Вас на цій дорозі посвяти та жертовного служіння, а Пречиста Діва Марія, Мати Божа Неустанної Помочі, охороняє Вас та дорогих Вашому серцю людей.

У молитві закликаю на Вас Боже благословення!

 

+Василь Івасюк

Правлячий Архиєрей

Коломийської Єпархії

 

 

12 жовтня 2019 року Божого

Катедральний собор Преображення Христового

м. Коломия

 


Послання і проповіді