Слово владики Василія на виставці “Родинна писанка”

«добре нам тут бути!» (Мт.17:4)

Вступ. «Родинна писанка» – під такою назвою в Музеї писанкового розпису відкриваємо виставку коломийської родини писанкарів Світлани Стадник, Романа П`ятничука, Надії Стадник-Федоренко та Ярослави Стадник. Ця виставка вже вдруге представлена в Коломиї 2019 року.

І). Писанкарство – це мистецтво яке у зашифрованих символах відображає знаки часу. Традиція писати писанки існує уже більше восьми тисяч років. З давніх-давен писанки були оберегами і кожна з них мала певний сенс та призначення. Будь-який символ несе у собі якийсь внутрішній зміст, наприклад, символи здоров’я і довголіття, обереги, любов, багатий врожай і т.д.

Дітям було прийнято дарувати писанки світлих кольорів, юним дівчатам і хлопцям — писанки з тригверами (на думку одних – це небо, земля і повітря, на думку інших — це повітря, вогонь і вода, треті вважали його символом життя) і солярними символами, для господарів призначалися писанки, оздоблені сорока клинцями або кривульками, а для літніх людей — писанки з поясами («небесними мостами») та чорними барвами.

ІІ). Легенда. З писанкарством пов’язана величезна кількість вірувань і легенд. Згідно з однією з них, доля нашого світу напряму залежить від того, скільки писанок буде написано кожного року. Доки люди пишуть писанки, доти існує світ. І тільки тоді, коли цей звичай забудеться, зло, прикуте путами, вийде з-під землі, звільниться і знищить наш світ. Щороку диявол посилає своїх слуг, щоб ті підглянули, скільки по всьому світу пишеться писанок. Коли люди старанно дотримуються цього звичаю, то міцно стискають зло залізними путами і позбавляють його сили, бо любов людини завжди перемагає.

Висновки. Коломияни завдячують писанкарям Світлані Стадник, Роману П`ятничуку, Надії Стадник-Федоренко та Ярославі Стадник за мистецько виконані писанки, котрі можна побачити тут на виставці. Бажаємо їм від щирого серця успіху у праці, благословення родини і продовження життя в онуках. Можемо сміливо повторити слова апостола Петра Господи «добре нам тут бути!» (Мт.17:4) на родинній виставці.

Пресвята Богородице, прославлена у Коломийській іконі «Це Мати твоя», дай коломийським жінкам-митцям наснагу до творчих пошуків.

Господи, нехай писанка принесе Україні головний символ – мир з перемогою нашому народові.

Благословення Господнє на вас!

 

+Василь Івасюк

Правлячий Архиєрей

Коломийської Єпархії

19 серпня 2019 року Божого

Музей писанкового розпису м. Коломия 


Послання і проповіді