Слово владики Василія Івасюка за круглим столом з питань викладання предметів духовно-морального спрямування в Івано-Франківського області

Тема: Співпраця Церкви та закладів освіти у вивченні предметів духовно-морального спрямування.

Вступ. «Через Боже Слово ми пізнаємо Христа, зустрічаємося з Ним і входимо у живі відносини з Ним. «Незнання Святого Письма – це  незнання Христа», – казав св. Єронім. Шевченко каже: «Учітеся, брати мої! Думайте, читайте, І чужому научайтесь, − Свого не цурайтесь».

І). Церква – це люди, тобто спільнота віруючих людей (пор.Рм.16:34), яка є Тілом Христовим. Головою Церкви є Христос. Отже, Церква – це Тіло Христове, тобто всі ті люди, котрі повірили в Ісуса Христа як Спасителя (пор. Ів. 3:16; І Кр. 12:13).

ІІ). Заклад освіти – це юридична особа публічного чи приватного права, основним видом діяльності якої є освітня діяльність. До цих закладів належать початкова школа, гімназія, ліцей або інші інституції, що забезпечують здобуття початкової, загально середньої та профільної середньої освіти. Отже, заклади освіти напряму пов’язані з вихованням людей, майбутніх свідомих громадян України.

ІІІ). Духовно-моральне спрямування. Тіло Христове складається від наймолодших її членів аж до найстарших, а заклади освіти включають дітей і молодих людей. Тому Церква і заклади освіти мають спільне головне поле діяльності – навчати дітей та молодь. Оскільки Україна – це християнська держава в духовному вимірі, тому формування національної ідеї є не можливе без усвідомлення християнської моралі, етики, культури, педагогіки та виховання.

Нині у школах маємо навчання дітей предмету «Основи християнської етики». Цей предмет допомагає у становленні кожної людини як особистості та формує її духовне єство. Християнська етика важлива тим, що на основі Старого і Нового Завітів допомагає дітям пізнавати добро і зло. Взірцем досконалості по всі часи є особа Ісуса Христа та Його Слова до людей. Його земне життя залишається вічним прикладом усім поколінням.

Християнська етика вважає, що найскладніші доленосні суспільні та особисті питання знаходять своє вирішення на євангельській основі. Християни вірять, що історія людства й особисте життя – це шлях до нового світу і відповіді на всі нерозв’язані питання у земному житті отримаємо у вічності.

Ті, хто навчався у радянських вузах, вони завжди вивчали релігієзнавство, атеїзм і науковий комунізм, тобто мали уяву про різні віровизнання. Тепер стараються забрати в дітей навчання «Основи християнської етики» і це є справою диявола. Задаймо собі просте запитання: «Навіщо Володимир Великий хрестив Київську Русь та прийняв християнство і цим самим відкрив двері в Європу?». За Володимира Великого дітей брали до школи зі семи років і навчали читати, писати, рахувати. Навчання давало елітарну і просту освіти. Дочка Ярослава Мудрого, княгиня Анна в ХІ ст. привезла до м.Реймс – стародавньої столиці Франції Євангеліє, написане кирилицею і довший час на ньому королі складали присягу.

Нині неможливо уявити навчання в школах України без християнської науки. Добрі воїни Ісуса Христа воюють Словом Божим, яке немає перепон. Озирніться довкола, скільки людей ще не знають про Христа. Вони знають, що на Різдво треба стукнутись чарками, а на Пасху – крашеними яйцям. Це притаманне Південним областям, бо я там служив. Першочергове завдання християн – проповідувати Євангеліє на всякому місці і не тільки в храмі, але самим спішити до тих людей, котрі не знають Бога і потребують Слова Божого, тільки не знають де його знайти. І тут вчителі і державні мужі повинні усвідомити свою відповідальність перед Богом за навчання дітей. Тому, предмет «Основи християнської етики» є надзвичайно важливий, бо – це передавання знань і мудрості, а вчитель повинен знайти до кожної дитини особистий підхід.

ІV). «Основи християнської етики» у Коломийській єпархії. У м.Коломиї 5 священиків і три монахині викладають «Основи християнської етики» у 13 ліцеях. Цього року ми відкрили Католицьку школу і дитячий садочок імені Папи Івана Павла ІІ, окрім цього маємо ще один садочок блаженної монахині Тарсикії. У Різдвяний час с.Єремія організовує різдвяний вертеп і колядки за участю дітей і молоді, а молодіжна комісія – фестиваль вертепів: «Різдво – час Божого милосердя». Кожного року організовуємо пісенний фестиваль за участю дітей, молоді і старших під гаслом Тараса Шевченка «Все упованіє моє на Тебе Мати возлагаю…». Співпрацюємо дуже активно зі школами та провадимо чисельні літні табори, пізнавальні поїздки дітей по культурно-християнських місцях. Іншими словами, поєднуємо теорію з практикою. Якщо хочемо мати християнську Україну, милосердних людей і люблячий Бога народ і свою землю та мир і добрий розвиток у державі, тоді благаю вас не занедбуйте і не загубіть навчання «Основи християнської етики». Отже, «Незнання Святого Письма – це незнання Христа», – казав св. Єронім. І при цьому пам’ятайте слова поета Бориса Грінченка «До праці»:

«Праця не згине між людьми даремне:

Сонце засвітить колись,

Дякою нас тоді люди згадають —

Нум же! До праці берись!»

Мати Божа, Неустанної Помочі, прославлена у Коломийській іконі «Це Мати твоя», допоможи сформувати у нашої молоді, незалежно від національної належності, особисті риси громадян Української держави.

Господи, благослови вчителів духовно-морального виховання передати підростаючим поколінням соціальний досвід й успадкувати духовні надбання свого народу.

Благословення Господнє на вас!

+Василь Івасюк

Правлячий Архиєрей

Коломийської єпархії

 

1 листопада 2019 року Божого

м. Коломия


Послання і проповіді