Слово Владики Василія Івасюка з нагоди вручення дипломів випускникам Івано-Франківської духовної семінарії

Вручення дипломів випускникам Івано-Франківської духовної семінарії і Теологічної академії в день
Перенесення чесних мощей св. Миколая Чудотворця з Мири до Барі 22.05.2021.

«Іди за мною» (Ів. 1:43).

Вступ. Видатний педагог Костянтин Дмитрович Ушинський казав: «Якщо ви вдало виберете працю, вкладете в неї свою душу, то щастя саме вас знайде». Мета семінариста — завершити добре навчання, і завдання кожного випускника-богослова, незалежно, чи приймете свячення чи ні, — щоденно й повсюди проповідувати Слово Боже.

І). «Іди за мною» (Ів. 1:43). Покликання людини дуже влучно описує пророк Єремія: «І надійшло до мене таке слово Господнє: «Перше ніж я уклав тебе в утробі, я знав тебе; і перш ніж ти вийшов з лона, освятив я тебе; пророком для народів я тебе призначив». Я ж промовив: «Ой Господи Боже! Я не вмію говорити, бо я дитина». А Господь сказав до мене: «Не кажи: я дитина, — бо до всіх, до кого я пошлю тебе, ти підеш, і все, що накажу тобі, ти говоритимеш. Не страхайсь перед ними, бо я з тобою, щоб тебе врятувати, — слово Господнє» (Єр. 1:4-8).

У Новому Завіті Син Божий показав дорогу спасіння, славлячи Бога й запрошуючи апостолів словами «Іди за мною» (Ів. 1:43). Христос каже, що  не ви вибрали своє покликання бути семінаристом, а згодом священником, а Він вас вибрав.

Найближча мета кожного студента-семінариста — негайно приступити до служіння. Ваш обов’язок — зберегти кожну людину для Царства Божого та жити поміж своїми парафіянами. Папа Франциск дає добру пораду, що ви маєте пахнути своїми вівцями-парафіянами. Не беріть прикладу з деяких священників, які живуть в Івано-Франківську, а на парафію доїжджають, тому що це недобра практика. Не приймайте священства для особистої слави чи з матеріальної вигоди. Краще бути добрим християнином у небі, аніж поганим священником у пеклі. Один богослов сказав: «Господи Ісусе Христе, ти врятував злодія на хресті, а зараз велике горе — врятуй хрест на злодію». Отож несіть свій хрест на Голгофу, а не втікайте з ним в протилежний бік; ви куплені великою ціною — благодаттю Божою. 

II). Семінарія — це духовний Назарет. Світлої пам’яті владика Софрон Мудрий семінарію називав духовним Назаретом. За його словами, в Івано-Франківському Назареті ви отримали всі засади, щоб «бути добрими священниками та провідниками Божого люду. Старайтеся, дорогі випускники, не занедбати свого покликання, а розвивати його, примножуючи Божий дар».

Ви прийшли на перший курс з вірою, яку отримали в домашній церкві — від батьків. У семінарії ваша віра перейшла через різні випробування, навіть через отримання «тропарів». Завершивши навчання, маєте зробити все для того, щоб зміцнити і збільшити свою віру щонайменше до зерна гірчичного, передаючи її своїм парафіянам прикладом власного життя.

Іншими словами, ви маєте знайти себе у світі та свідомо й самостійно укріпити союз з Богом на основі золотої заповіді любові. І це має стати точкою опори, надії та впевненості в сьогоденні та майбутті. Кожен має пізнати правду про себе самого і тільки тоді приймати тайну священства! Готуйтеся відповідально навчати людей та подавати приклад, щоб кожен прийшов до Бога.

Пам’ятайте слова апостола Павла до Тимотея з другого послання: «Проповідуй слово, наполягай вчасно і невчасно, картай, погрожуй, напоумлюй із усією терпеливістю та наукою. (…) Ти ж будь тверезий у всьому, знось напасті, виконуй працю євангелиста, виконуй твою службу» (II Тим.4: 2; 5). Спитаєте, чому маєте проповідувати вчасно і невчасно? Апостол Павло в посланні до Коринтян дає відповідь дуже коротку і зрозумілу: «Чи ж не знаєте, що неправедні Царства Божого не успадкують? Не обманюйте себе! Ані розпусники, ані ідолопоклонники, ані перелюбники, ані розгнуздані, ані мужоложники, ані злодії, ані зажерливі, ані п’яниці, ані злоріки, ані грабіжники — Царства Божого не успадкують» (І Кр. 6:9-11). Отже, такі люди мають навернутися до Бога через вас. Не майте страху йти за Христом та щиро служити людям!

Висновки. «Іди за мною» (Ів. 1:43). Ви вже пройшли частину дороги за Христом. У цьому вам допомагали професори, духівники й наставники. Складаю щиру подяку їм за добру духовну формацію майбутніх душпастирів. 

Вітаю вас, дорогі батьки, із завершенням навчання ваших синів та отриманням диплома богослова. Хочу нагадати вам, випускники, що перед вами відчиняються двері практичного життя і самостійного навчання. Церква передає у ваші руки людські долі та відповідальність за них. Шукайте загублені душі по вертепах! Бережіть людей своїх від протестантів!

Нехай Пресвята Богородиця, Мати Божа Неустанної Помочі, прославлена в Коломийській іконі «Це Мати твоя», візьме все життя молодих богословів під свій покров.

Господи, благослови майбутніх молодих душпастирів стати добрими проповідниками Слова Божого під захистом ангелів хоронителів.

Благословення Господнє на вас!

+Василь Івасюк,

Правлячий Архиєрей

Коломийської єпархії.

22 травня 2021 року Божого

м. Івано-Франківськ


Послання і проповіді