Слово владики Василія Івасюка до духовенства єпархії в часі звершення чину всепрощення

12 Березня 2021 - Послання і проповіді
Вступ. Священник – другий Христос і носій Його благодаті. Гідність прийнятого нами священства залежить не від строгості, а від вміння прощати, просити прощення та вміло навчати і проповідувати Слово Боже.
І). «Проповідуй слово, наполягай вчасно і невчасно, картай, погрожуй, напоумлюй із усією терпеливістю та наукою» (ІІ Тим.4:2). Обов’язок проповідувати священикам дав сам Ісус Христос. Спитаєте де проповідувати? У храмах, вдома, у суспільних місцях, на гостинах і де тільки можливо рятуйте людей благодаттю Слова Божого. Проповідуйте людям щирою молитвою, священичою поведінкою і не давайте згіршення нікому. Слідкуйте за своїми словами, жартами і поведінкою, бо за вами уважно спостерігають люди, даючи вам відповідну оцінку.
Проповідь – це духовна їжа. Хтось сказав: «Проповідь має тривати від п’ять до семи хвилин». І тут виникає запитання: «Хіба кожна мама годує свою дитину п’ять хвилин і не більше?». Напевно, дає їй стільки їжі, щоб вона не кричала, бо говорити ще добре не вміє. Так і кожний душпастир є добрим батьком і зобов’язаний напоїти і накормити людей Словом Божим і Пресвятою Євхаристією так, щоби християни добре підготували себе до пасхального воскресіння. І тут апостол Павло навчає і попереджає: «кожного разу, як їсте хліб цей і п’єте цю чашу, звіщаєте смерть Господню, аж доки він не прийде. Тому, хто буде їсти хліб або пити чашу Господню недостойно, буде винний за тіло і кров Господню» (І Кор. 11:26-27).
«…через багато страждань нам треба ввійти в Царство Боже» (Ді.14:22). Іншими словами, здобудьмо перемогу над своїм язиком, а саме: не судімо ближнього і не робім різні підлості, не очорнюймо і не обманюймо, не говорімо неправди і не доносім фальшиво один на одного, а навпаки, допоможім брату своєму встати з бруду гріховного, рятуймо один одного. Дуже просто образити людину та знищити її. Ті, хто поширює брехню й робить комусь підлість, несуть відповідальність перед Богом та людьми. Краще готуймося до проповіді і читаймо Святе Письмо та книги святих Отців.
Не звеличуймося ні над ким, не принижуйте і не лихословмо, не думаймо про себе високо. Молімося просто і від щирого серця. Почали піст з проханням – «Господи, благослови»! В процесі посту: «Господи, допоможи»! Закінчили Великий піст – «Дякую Богові у Пресвятій Трійці за все»!
Піст починаймо з прощення. Дорогі отці! Бог очікує від вас мудрості, а від сердець ваших – милосердя. Він приходить зламати замкнутість життя вашого і змінити строгі погляди на милосердя. Хоча люди часто вважають милосердя слабкістю. Бог хоче усунути все з-перед очей ваших, що закриває красу світла і радість від Євангелія. Євангеліє запрошує нас побачити, як можна змінити світ. Папа Франциск навчає: «Якщо ти не віддаси того, що в тобі найкраще, то світ не стане іншим. Ось це і є виклик сьогодення».
Приклад. Притча – Бог, який забуває гріхи. Одній праведній жінці явився Бог. Вона розповіла про цей випадок священику, який турбуючись про її духовність, сказав їй так:
– Якщо Бог явиться ще і наступного разу, попросіть Його розповісти вам про мої гріхи, які лише Йому Одному відомі. Це буде достатнім доказом того, що саме Бог, а не хтось інший являється вам.
Жінка прийшла через місяць і священник запитав, чи являвся їй Бог знову. Вона ствердно кивнула.
– Ви поставили Йому запитання? – запитав священник.
– Так, поставила – відповіла жінка.
– І що Він сказав? – запитав священник.
– «Бог сказав: «Скажіть своєму священнику, що я забув його гріхи» – мовила жінка.
– Дійсно, це був Бог – мовив священник.
Бог прощає раз і назавжди. На жаль, ми часто стаємо суддями. Господь спитає священника-суддю за кожну довірену йому душу і за кожний непослух єпископові. Пам’ятайте! Там, де немає справедливості, там і немає благодаті. Якщо священник став краплею миру в спільнотах людей, тоді це радість для суспільства. Священники маєте покровителів Коломийської єпархії ікону Пресвятої Богородиці «Це Мати твоя» та ікону Миколая Чарнецького. Прийміть їх у своїх храмах та не відкидайте ікон, бо ви їх прийняли через деканів. Це ваша віра!
Висновки. Дорогі в Христі! Пам’ятаймо про свою участь на Страшному суді і приготований пекельний вогонь. Тому перепросімо своїх рідних, близьких, друзів і парафіян. Відпустіть зі серця непрощення, які маєте. Пробачте своїх ворогів! І ввійдіть у піст з чистим сумлінням, вільним від отрути непрощення. «Бо як людям ви простите прогріхи їхні, то простить і вам ваш Небесний Отець. А коли ви не будете людям прощати, то й Отець ваш не простить вам прогріхів ваших» (Мт. 6:14). Священник має вміти просити прощення і прощати. І це якраз ми будемо нині робити від щирого серця у катедральному храмі.
Пресвята Богородице, Мати Божа Неустанної Помочі, прославлена в Коломийській іконі «Це Мати твоя», допоможи нам позбутися гріховного тягаря, що налипає на душу, як бруд на тіло й одяг людини, яка падає.
Господи, благослови очистити свою душу від усякого гріха і гідно зустріти твоє величне Воскресіння Г.н.І.Х. Амінь.
Благословення Господнє на вас!
+Василь Івасюк
Правлячий Архиєрей
Коломийської єпархії
11 березня 2021 року Божого
м. Коломия