Слово владики Василя (Івасюка) з нагоди 80-річчя від дня проголошення незалежності Карпатської України

“Чи чули с-те, рідні браття,

Як боролось Закарпаття?”

(Пісня)

І). Коротка історія Карпатської України. До 26 жовтня 1938 року Підкарпатська Русь була автономною республікою у складі Чехо-Словаччини в 1938-1939 роках. У ніч з 14 на 15 березня 1939 року гітлерівські війська вступили на територію Чехо-Словаччини і 15 березня цього ж року було проголошено на засіданні сейму самостійність Закарпаття. Нині, 15 березня 2019 р., минає 80 років з дня проголошення повної державної самостійності Карпатської України. Вона розміщувалася в основному на території гірської частини Закарпаття зі столицею у м.Хуст. Прийнята парламентом Конституція Карпатської України визначила назву держави – Карпатська Україна з державним устроєм – президентська республіка і державною мовою – українською, державним гімном «Ще не вмерла Україна», синьо-жовтим державним прапором і тризубом. Президентом Карпатської України було обрано священика УГКЦ Августина Волошина. Збройні сили називалися «Карпатська Січ», які відчайдушно протистояли угорському наступу, але сили були нерівні. Проіснувала Карпатська Україна до кінця травня 1939 року.

ІІ). Головною метою нинішньої пам’яті, 80 – річчя Карпатської України, є звернути увагу українців і всіх людей доброї волі, як боролось Закарпаття за Соборну Україну. Українці Закарпаття своєю боротьбою завоювали пошану й повагу і стали безсмертними оборонцями нашого краю та поширення козацького духу свободи. Навіть є така пісня про цю боротьбу:

«Чи чули с-те, рідні браття, Як боролось Закарпаття? Сорок тисяч воювало, Кров невинну проливало. Понад Хустом ворон кряче, На чужині мати плаче. Не плач, мати, та й не тужи, Син ранений та й не дуже…».

Нині знову українці на Закарпатті наповняються великою любов’ю до України та її героїв. Послухати розповіді про події на Сході України, про героїзм українських бійців і пісню «Як боролось Закарпаття» – це все відіграє велику роль у процесі формування молодих хлопців і дівчат. Майбутнє твориться вже сьогодні, а патріотичне виховання в цьому відіграє чи не найважливішу роль .

Висновки. «Любіть Україну, як сонце любіть, як вітер, і трави, і води, в годину щасливу і в радості мить, любіть у годину негоди» – Володимир Сосюра.

Нехай Пресвята Богородиця, Мати Божа Неустанної Помочі, буде Матір’ю всіх українських воїнів.

Господи, всім воїнам і жінкам, котрі віддали своє життя за Карпатську Україну, нехай буде вічная пам’ять.

Благословення Господнє на вас!

 

+Василь Івасюк

Єпарх Коломийський

 

 

15 березня 2019 року Божого

м.Коломия

 


Послання і проповіді