Слово владики Василя (Івасюка) з нагоди 150-річчя від дня народження письменниці Олени Кисілевської

І). Жіноча доля. Жінка – це особливий світ і не лише Всесвіт, а центр Всесвіту. Жінка – це Мати і Берегиня домашнього вогнища. Їй призначено долею народжувати, любити своїх дітей і бути щасливою та завжди перебувати в центрі уваги. Ми є свідками в історії того, що жінки неодноразово брали на свої слабкі плечі й успішно виконували завдання чоловічого стану. Чоловіки повинні бути небайдужими до сучасної української красивої душею жінки. Однією з багатьох таких українок, починаючи від княгині Ольги є також письменниця і громадська діячка Олена Кисілевська.

ІІ). Коротка біографія. Олена Кисілевська з Сіменовичів народилася 23 березня 1869 у с.Монастирок Зборівського району Тернопільської області. Вона була знаковою постаттю Коломиї й цілої округи, відомою діячкою Галичини міжвоєнного періоду. Природа виявилася щедрою до Олени. Вона прекрасно малювала, співала, грала на аматорській сцені. Особа, яка зуміла налагодити видання надзвичайно вартісного й популярного журналу «Жіноча доля» і який вона провадила впродовж 1925 — 1939 рр. При створенні альманаху до праці були залучені кращі творчі жіночі сили Наддніпрянської України і Галичини: Олена Пчілка, Леся Українка, Дніпрова Чайка, Людмила Старицька, Уляна Кравченко, Анна Павлик, Олеся Бажанська та інші.

2.1). Олена Кисілевська пожвавила жіночий рух на Покутті й Гуцульщині. Її обрали депутаткою до польського сейму. В 1925 році в Коломиї Олена Кисілевська у власному домі засновує видавництво і починає видавати часопис «Жіноча доля». Цей часопис популяризував ідеї Союзу українок і сприяв залученню західноукраїнського жіноцтва, зокрема селянок, до організованого й активного громадського життя. Нація потребує найвищого напруження своїх сил, їй потрібні освічені, національно свідомі, організовані, дисципліновані жінки, свідомі національних обов’язків, підготовлені до розуміння національних традицій. Метою українського жіночого руху є і буде осягнення найвищих християнських ідеалів.

Пані, Олена Кисілевська мандрувала багатьма країнами – відвідує Швейцарію, Італію, Африку, Київ, Канів, Одесу. Пані Олена виїжджає у польське містечко Криницю, щоб вберегтися від репресій 1939 року і не загинути в жорнах страшної Другої світової війни.

2.2). Олена Кисілевська і питання жіночої рівноправності. Один емігрант Степан Бровчук, про подію відвідин Печеніжина Оленою Кисілевською з об’єктивною критикою чоловічого населення пише: «За головства Анни Шовкової печеніжинське товариство «Відродження» здобуло високу репутацію. До того причинилися відвідини Олени Кисілевської, для якої влаштоване було королівське прийняття, на яке допущені були й чоловіки членок. Її виступ сприяв піднесенню духа. А до того часу чоловік у родині був королем, жінка – тільки слухняною служкою – мамкою. Відтепер, окрім короля, почала показуватися й постать королеви…». Померла Олена Кисілевська 29 березня 1956 року в Канаді.

2.3). Олена Кисілевська та її щоденники про коломийські реалії. І ось знайдено її вартісні щоденники за 1939 — 1944 рр., в яких вона описує наші коломийські реалії. Матеріал заслуговує великої уваги і окремого видання. У своїх статтях вона закликає жінок брати найактивнішу участь у громадському та господарському житті, боротися із злиднями та неписьменністю, алкоголізмом, виховувати свідомих, патріотично налаштованих людей. Тепер ці матеріали необхідно видати окремою книгою.

Висновки. У Коломиї прізвищем Олени Кисілевської назвали одну з вулиць нашого міста. У її будинку тепер розміщена медична установа, а на фасаді в пам’ять 150 років від дня її народження встановлено меморіальну таблицю. Коломийський Союз Українок віддає належну шану цій видатній особі та вчить цього молодшого покоління.

Пресвята Богородиця, Мати Божа Неустанної Помочі, дай силу українським жінкам виховати своїх синів добрими християнами і патріотами своєї держави.

Господи, допоможи гідно представити місце в українській історії активність наших жінок в розбудові служінню родині.

Благословення Господнє на вас!

 

+Василь Івасюк

Єпарх Коломийський

 

26 березня 2019 року Божого

м.Коломия


Послання і проповіді