Слово владики Василя Івасюка на подячній Літургії за 2019 рік

«За все дякуйте: така бо воля Божа

щодо вас у Христі Ісусі» (І Сол.5:18).

 

Вступ. Вітаю духовенство і всіх присутніх в нашому храмі Преображення Христового християнським привітом «Слава Ісусу Христу!». «Доки мені Бог сил дасть і доки буду жити, буду робити… Наша доля працювати, тому що й відпочинок наш потім без кінця» (Ольга Кобилянська).

І). Подячні підсумки минулого 2019 року. Суть християнського життя знаходить своє місце у подяці Господеві за Його благодаті. Невіруючі люди у воскресіння і, нічого не знаючі про Бога, не розуміють чому і кому слід подякувати за отримані дари. Життя таких людей самотнє, сповнене щоденних невідкладних турбот і переживань. Вони звикли вважати, що все йде природнім шляхом. На противагу їхньому життю існує особливий світ Бога, сповнений любові, доброти і небесного світла. Відсутність Бога спричиняє темряву, трагедію і зло. Сотворена людина пізнала Бога, але не подякувала Йому. Отже, падіння людини почалось з невдячності – кореня усіх гріхів.

Сьогодні закінчуємо 2019 рік подячною молитвою у катедральному храмі Преображення Христового. У засобах масової інформації (ЗМІ) різні програми підводили підсумок минулого року та прогнози на 2020 рік. З однієї сторони – це виглядає зайвим, бо між тридцять першим грудня і першим січня не буде якоїсь видимої різниці. З іншої сторони, цілий людський рід повинен зупинитись на хвилину і задуматися над тим, що діється у світі, в Україні та родині.

У ЗМІ підводять підсумки політики, політологи, журналісти та інші люди. Натомість, Церква пропонує подивитись на минулий рік очима віри і витягнути для себе якнайбільшу можливу користь. У минулому році пройшло багато важливих подій: вибори, зміна влади, зустріч чотирьох президентів у Франції, обмін полоненими і т.д. Можна говорити багато словесних побажань до всіх і про все, але це нічого не змінить! Змінювати світ на краще потрібно починати від себе самого. Тому найперше треба добре переглянути власне життя та побачити світлі і темні сторони. Ось тоді, у людини все почне формуватися у правильному порядку і направляти її до світла Вифлеємської зорі.

1.1). Бережіть те, що у вас є і не дивіться на те, що є в інших. В минулому році залишилися 365 днів нашого життя. За цей час звершилося багато дуже приємних справ і також прийшлося пережити немало прикрого. Запитаймо себе: «Як до цього ставитися? Звідки то все береться?». Все в житті стається за волею Божою. Це є перша і дуже велика різниця між аналізом ЗМІ і Божим планом. Приймати всі приємні дари від Бога – це прекрасно. Приймати всі прикрі дари від Господа, звучить якось дивно. Одначе, все добре і все прикре приносить нам згідно плану Божого цінний досвід. Добрий Господь так вчить нас пізнавати різницю між добром і злом, але нічого шкідливого до нас не допустить. Побачити у нашому житті терпіння і смерть близької особи, хворобу, професійну невдачу та інші хрести, ці та інші події допомагають знайти вузьку дорогу до Бога.

1.2). Дякуй Богові, що він дав тобі й отримаєш ще більше. Важливо задати собі питання: «Що ми зробили з отриманими Божими дарами? Як ми їх прийняли?». Найперше слід подякувати Богові за наше минуле. Особливо цей останній рік чим був приємним і вигідним, а в чому прикрим. І ми зійшлися вечором до Собору на подячну Божественну Літургію, щоб подякувати Господеві за дар Його благодаті. За прийняті Божі дари і використані згідно волі Творця, треба дуже сердечно подякувати. Господь відкрив нам очі віри, щоб побачити потребу ближніх і допомогти їм та навіть оцінити стан власної душі і за все це також треба скласти подяку. Нажаль, мусимо щиро признатися, що не всі дари ми використали на добро. Так завжди стається в людському житті і потрібно перепросити Господа Бога за нашу надмірну любов до самого себе, за нехтування ближніми, за неналежно використані дари від Небесного Отця.

1.3). Притча. В перукарні. Один чоловік прийшов до перукарні, щоб його, як звичайно, підстригли і поголили. Він розговорився з перукарем, який його обслуговував. Говорили про різне. І раптом, розмова зайшла про Бога. Перукар сказав:

– Що б ви мені не говорили, а я не вірю, що Бог є.

– Чому? – запитав клієнт.

– Ну адже це ж і так ясно. Достатньо вийти на вулицю, щоб переконатися, що Бога немає. От скажіть, якщо Бог існує, звідки стільки хворих людей? Звідки безпритульні діти? Якщо б він дійсно існував, не було б ні страждань, ні болю. Важко уявити собі люблячого Бога, який допускає все це.

Клієнт на мить задумався, але вирішив промовчати, щоб не вступати в суперечку. Коли перукар закінчив свою роботу, клієнт пішов. Вийшовши з перукарні, він побачив на вулиці зарослу і неголену людину (здавалося, що той не стригся цілу вічність, настільки неохайно він виглядав). Тоді клієнт повернувся в перукарню і сказав перукареві:

– Знаєте, що я вам скажу? Перукарів не існує.

– Як це так? – здивувався перукар. – А як же я? Я ж перукар.

– Ні! – вигукнув клієнт. – Їх не існує, інакше не було б зарослих і неголених людей, як он той чоловік, який йде по вулиці.

– Ну, мила людино, справа ж не в перукарях. Просто люди самі до мене не приходять.

– У тому то й річ! – підтвердив клієнт. І я про те ж: Бог є. Просто люди не шукають його й не приходять до нього. Ось чому в світі так багато болю і страждань.

1.4). Прогнози на 2020 рік. Останній день 2019 року відходить від нас. Залишилось декілька годин, що дає нам можливість ще раз під ялинкою загадати своє заповітне бажання, порадувати рідних і близьких подарунками та разом з родиною серед безлічі новорічних вогнів увійти в Новий 2020 рік.

Дня 01 січня народився наш український герой Степан Бандера. Його постать пригадує обов’язок кожного – любити свою батьківщину і ближнього, виховувати патріотами дітей і молодь, шанувати воїнів і людей похилого віку, дбайливо відноситися до землі і природи. Хочеться вірити в диво і відчувати себе дітьми. Нехай у нашому житті світ стане добрішим, затихнуть війни, а всі наші бажання поступово й обов’язково здійснюються!

Нині люди стривожені, бо йде війна Росії з Україною, криза не припиняється, воїни захищають землю, а депутати готують закон до розпродажі українських чорноземів, лікарні закриваються, люди втікають з сіл, молодь виїжджає на заробітки в чужі держави. І на всі ці виклики влада має шукати відповіді. Радіймо з того, що ми діти Доброго Батька і дивимося на все це очима віри, з надією в серці і переконані, що Бог врятує наш народ. Цар Давид у псальмі дев’яностому про віруючу людину каже так: «Нехай і тисяча упаде біля тебе, і десять тисяч праворуч від тебе, – до тебе не підійде. Ти лиш очима споглянеш – і кару грішників побачиш» (Пс.90:7-8). Допоможи Боже увійти у 2020 рік з вірою, надією та любов’ю і щоб тоді в цей Новий рік не сталося, все вийде нам на добре.

Ірина Вільде пропонує нам скласти для вічності два екзамени: один перед сучасниками, другий — перед історією і своєю совістю. Цим достойним екзаменом напередодні Нового року є подяка Богові за прожите життя, всі Його добродійства, прощення усім людям, щоб відновити у своїй душі спокій і рівновагу. Нехай той, хто плаче нині, завтра посміхнеться. Хто хворий, нехай завтра стане здоровим. Мрії кожного нехай збуваються згідно плану Божого. Щоб достойно закінчити старий 2019 рік – треба скласти екзамен за прожите життя, подякувати Богові за всі Його добродійства.

Єдине правило в житті по якому потрібно жити – це завжди залишатися людиною. Минуле – це потяг, який уже поїхав. Майбутнє – це мрія, яка не відомо чи збудеться. Сьогодення – це подарунок життя. Тому треба жити сьогоденням, з надією на майбутнє і досвідом минулого.

Висновки. «За все дякуйте: така бо воля Божа щодо вас у Христі Ісусі» (І Сол.5:18). Люди вітають одне одного щиро, але як немічні, бо нічого не можуть виконати своїми силами. Тоді побажаймо одне одному, щоби ми в цьому наступному році відчули себе дітьми Предоброго Батька. Один чоловік написав так, що не бери чужого, бо своє загубиш; не побажай злого – сам нещасним будеш; із сліз чужих не смійся, бо горе спіткає; не заздри ніколи, тим – хто більше має; недругам здоров’я побажай і сили, хай Господь дає їм все, що заслужили; хлібом поділися з тим, хто у скруті нині; і ніколи лиха не роби людині! Живи як навчили тебе батько й мати, заповіді Божі не смій забувати!

Пресвята Богородице, Мати Божа Неустанної Помочі, прославлена в Коломийській іконі «Це Мати твоя», допоможи в нашому неспокійному третьому тисячостолітті народу України йти дорогою досконалості.

Господи, через покровителя Коломийської єпархії блаженного Миколая Чарнецького, зміцнюй родини в Україні на фундаменті любові так, щоб у 2020 році було якнайменше розлучень.

Благословення Господнє на вас!

Амінь.

 

+Василь Івасюк

Правлячий Архиєрей

Коломийської єпархії

 

31 грудня 2019 року Божого

Катедральний собор Преображення Христового 

м. Коломия


Послання і проповіді