Слово владики Василя (Іваюка) з нагоди відзначення 101 річниці Дня пам’яті полеглих у битві під Крутами

І). «Коли ви вмирали, вам дзвони не грали». Дня 29 січня минає 101 рік, як українські студенти-вояки у бою під Крутами ціною власного життя зупинили переважаючого за чисельністю та озброєнням ворога – більшовицьку армію. Загін київських студентів і бійців вільного козацтва, що загалом нараховували близько чотирьох сотень вояків загинули в нерівній борні з переважаючою армією Муравйова. Бій під Крутами затримав наступ противника на Київ на чотири дні, що дало можливість українській делегації підписати Брест-Литовський мирний договір, який врятував молоду українську державність.

ІІ). Володимир Винниченко у своїй книзі «Відродження нації» писав: «Це була війна впливом». Наш вплив був настільки малий, що ми з великими труднощами могли висилати проти більшовиків малочисельні дисципліновані частини. Більшовицьку армію підтримували солдати, робітники і бідні селяни. Більшовицька пропаганда пообіцяла селянам землю, а робітникам – заводи. Іншими словами, величезна більшість самого українського населення підтримала ворога. «Єдиною активною мілітарною нашою силою була наша інтелігентна молодь і частина національно-свідомих робітників, які гаряче стояли за українську державність».

ІІІ). «Коли їх хоронили у темну могилу від крови земля почорніла». У полон до більшовиків потрапили українські юнаки, над якими спочатку жорстоко познущалися, а потім розстріляли. Студенти перед розстрілом заспівали «Ще не вмерла Україна…». Трагічна загибель студентського куреня під Крутами стала символом патріотизму і жертовності в боротьбі за незалежну Україну. «Коли їх хоронили у темну могилу від крови земля почорніла». На жаль, Радянська влада намагалася приховати обставини трагедії молодих українців під Крутами, а полеглих називали зрадниками.

Висновки. Сучасні учасники АТО війни з російським агресором за збереження територіальної цілісності та незалежності України дозволяють порівняти себе з юними борцями за свободу і незалежність України проти більшовицької навали 1917-1921 років.

Нехай Пресвята Богородиця, Мати Божа Неустанної Помочі, буде Матір’ю Милосердя для всіх полеглих у боях за Україну.

Господи, благослови воїнам українського війська мужньо повторити подвиг юнаків під Крутами.

Благословення Господнє на вас!

 

+Василь Івасюк

Єпарх Коломийський

 

29 січня 2019 року Божого

Літературно-мистецький вечір «Коли ви вмирали, вам дзвони не грали»

м.Коломия

 


Послання і проповіді