Слово на свято святих безсрібників Косми і Дем’яна

13 Листопада 2021 - Послання і проповіді
«Він визволяє і спасає,
Він творить знаки та чуда
На небі й на землі»
(Дан.6:28).
Вступ. Євангельські читання дуже часто передають нам історії чудесних воскресінь, оздоровлень, зцілень біснуватих, сліпих і багатьох невиліковних хворих.
І). Косма і Дем’ян – це римські лікарі-близнюки, християнські святі та мученики.
Брати народилися у християнській родині, в якій отримали живу віру та міцну любов до Бога та ближніх. Вивчивши лікарське мистецтво, святі допомагали хворим, не брали плати за свою роботу і тому їх називали «безсрібниками». За допомогою благодаті Божої і милосердя, маючи приклад братів Косми і Дем’яна навернулося багато людей до віри в Господа. У гарячій любові до Бога й ближніх несли брати своє служіння аж до своєї смерті, завжди допомагаючи людям та прославляючи Бога.
Під час переслідувань християн в часи імператора Діоклеціана вони були арештовані і мужньо переносили усі тортури, але не відреклися від Бога. Померли брати мученицькою смертю через відділення голови від туловища в 303 році в Кирі, де й були разом поховані.
Після смерті братів Косми і Дем’яна поширився культ їхнього вшанування, нерозривно пов’язаний із їхніми мощами, похованими в Сирії. Імператор Юстиніан І збудував на честь святих мучеників церкву в Константинополі, яка стала місцем паломництва хворих. Так само, римський папа Фелікс ІV спорудив на честь святих лікарів храм у Римі, мозаїки якої залишаються одними із найцінніших в місті.
Косма та Дем’ян є покровителями лікарів, фармацевтів, хірургів, стоматологів. Люди вірили, що оскільки за життя вони лікували тіла і душі, то тим більше на небі можуть дістати для них потрібні благодаті.
ІІ). Ісус Христос — це надія, живий Бог та найкращий лікар!
Він вислуховує наші молитви й творить чудеса. Спаситель завжди проявляє велику милість до безнадійно хворої людини, якій лікарі ставлять діагноз «Лікуванню не підлягає». Бог вмить їх зціляє і ставить на ноги Своїми ранами!
Кожний з нас є поранений і потребує допомоги. Людина, котра зустрічається на нашому шляху – це ангел, котрий і допоможе, і випробовує та полюбить. Одного разу два товариші творили діла милосердя та затрималися до пізнього часу. Другий товариш поспішив додому через залізничний переїзд і там потрапив під колеса поїзда, котрий відрізав йому ноги. Вранці перший товариш дізнався про цю трагедію, він прийшов до лікарні, щоби відвідати свого товариша. Він побачив свого товариша у важкому стані, але Божа благодать підтримувала його у цих стражданнях. Інвалід-потерпілий каже до свого товариша: «Тобі добре, а я ось…» – і ковдру відкрив, а там … жах! Був він людиною гордою, а став – скромною.
Минув час. Хворий поправився, поставив протези, дружина, четверо дітей, праця письменника зробили його щасливим. Ось як Господь зцілює хвороби душі! Можливо, цього б не сталося з людиною, він би надалі перебував у гордині, якби не горе. Такий важкий шлях до очищення духовного. Потрібно навчатися кожну мить, кожну хвилину думати, що сказати й не переставати творити.
Життя часом дуже боляче б’є, але ці удари перетворюються на ліки. Господь, як турботливий Батько, постійно нас навчає. Дитя виривається на вулиці з рук батька, а родич тримає його за руку, щоб під трамвай не потрапив. Так чинить Бог. Спокуси – це іспит. І цей іспит треба здати, щоби у випробуваннях стати ще кращими. Золото у вогні палять, щоб воно зробилося чистим. Так і душі наші повинні смиренно переносити скорботи, без питання: «За що?». Це наш шлях.
ІІІ). Новоявлені так звані «народні цілителі» і «чудотворці» – це мольфари, біоенергетики, битви екстрасенсів, віщуни, новітні секти і т.д.
В наш час зросла популярність так званих новоявлених «народних цілителів» і «чудотворців». Вони одним помахом руки ставлять діагноз захворювання, обезболюють і навіть відміняють хірургічні операції та знімають вплив магічних сил. Вони діють під прикриттям ікон, хрестиків та інших благословенних речей.
Усі ці засоби допомоги в хворобах не є чимось новим, бо вони відомі були ще з найдревніших часів Старого Завіту. У Святому Письмі сказано: «Щоб не було в тебе нікого (…) хто ворожить, або кидає жеребом, або заговорює, або викликає духів, або віщує, або розпитує мерців. Бо огидний для Господа кожен, хто це робить, і саме за ці гидки звичаї Господь, Бог твій, проганяє ці народи перед тобою» (Втр.18:10-12).
Виникає логічне запитання: «Чому не можна лікуватися у знахарів і подібного роду цілителів?». Суть в тому, що хвороби є наслідком наших гріхів. Христос каже «Оце ти видужав, – то ж не гріши більше» (Ів. 5:14). Головною умовою зцілення невиліковних хворіб у людей була беззаперечна віра з’єднана з глибоким покаянням (пор.Мт.20:30). Господь спочатку відпускав гріхи і лише потім дарував зцілення тілу.
Церква має Таїнство Єлеопомазання, про яке апостол Яків говорить так: «Страждає хтось між вами? Хай молиться. (…) Нездужає хтось між вами? Хай прикличе пресвітерів церковних і хай вони помоляться над ним, помазавши його олією в ім’я Господнє, і молитва віри спасе недужого, та й Господь його підійме; і як він гріхи вчинив, вони йому простяться» (Як.5:13-15).
Церква не відкидає традиційної медичної допомоги. Книга Сираха навчає: «Сину, в недузі твоїй не побивайся, лиш молись, до Господа, і він тебе оздоровить. Провину відкинь, свої руки випростай, від усякого гріха очисти своє серце» (Сир.38:9-10). Лікар, створений Господом, тільки допомагає і не раз одужання в його «руках перебуває» (Сир.38:13).
Необхідно визнати, що новоявлені «цілителі» і «чудотворці» та сектанти нічим не відрізняються від інших людей. Вони живуть у світі і в них немає святості угодників Божих – братів Косми і Дем’яна, які отримали дар від Господа зціляти завдяки безперестанному посту і молитві. На відміну від сучасних «цілителів» і «чудотворців», безсрібники ніколи не брали плати за зцілення в людей, адже пам’ятали заповідь нашого Господа: «Оздоровлюйте недужих, воскрешайте мертвих, очищуйте прокажених, бісів виганяйте. Даром прийняли, даром давайте» (Мт.10:8). Нинішні «цілителі» і «чудотворці» лікують недуги людські за велику плату, тому що діють на людей силою зваблення і хитрощами диявола, який може перевтілитись в Ангела світла та вводити людей в оману.
Про таких людей Спаситель говорить: «встануть лжехристи та ложні пророки, які чинитимуть великі знаки й чуда, щоб коли можна, звести навіть і обраних» (Мт. 24:24). Багато прийдуть під іменем Ісуса і горе тій людині, через яку спокуса прийде. Сам Спаситель каже, що хто спокусить одного з малих цих, що вірують тому краще було б йому повісити камінь млиновий на шию і втопити в морській глибині (пор. Лк.17:1-3).
Тут також необхідно звернути увагу і на те, що ці «цілителі» і «чудотворці» не можуть нікого вилікувати. Вони створюють лише ілюзію послаблення хвороби, заставляючи пацієнта повірити у свої здібності. Нерідко, після таких сеансів, в їхніх пацієнтів наступає різке погіршення здоров’я.
Іван Золотоустий з цього приводу говорить, що демон, якщо і лікує, то більше шкодить не тілу, яке в скорому часі помре і зігниє, а пошкодить саме безсмертній душі. Тому, вважайте, і ніколи не приймайте від знахарів зцілення.
Метою діяльності новоявлених «цілителів» є підготовка людства до прийняття Антихриста, а вони разом з новітніми сектами являються його предтечами. Необхідно запам’ятати, що «лікуючись» у них, ми зраджуємо Христа. Наші гріхи завжди приносять нам хвороби. Не впадайте у відчай, тому що Божа любов сильніша за всю сатанинську злобу, потрібно лише принести щире покаяння від усього серця. Завжди пам’ятайте слова св. Івана Золотоустого, який нас навчає: «Коли впадеш у важку хворобу, то не впадай у відчай, – терпи, уповаючи на Бога. Багато хто буде тобі радити іти до ворожбитів та цілителів. Яка ж користь тіло вилікувати, а душу погубити? Ці ж страждання від хвороб тобі вінець приносять і від мук вічних спасають, бо вони від Бога, і ніхто не може відмінити їх, лише один Бог, і лише по вірі нашій».
3.1). Приклад.
Біля воріт у Царство Боже черга. І в цій черзі нині стоїть кожний із нас. Чоловік у білому одязі зустрічає кожного прибулого із землі.
Він запитує «Ти хто?». Людина відповідає «Я – свідок Єгови». Він продовжує «А Ісуса Христа знаєш?». Чути відповідь «Що за запитання? Який Ісус? Я ж свідок…». Чоловік у білому відповідає «Ну тоді, йди ліворуч».
Приходить наступний. Чоловік у білому запитує «А ти хто?». Людина відповідає «Я – мольфар». Чоловік продовжує запитувати «Ісуса Христа знаєш?». Чути відповідь «Що за запитання – це мій найкращий помічник…». Чоловік відповідає «Ну тоді, йди ліворуч».
Приходить третій. Чоловік у білому запитує «А ти хто?». Людина відповідає «Я – екстрасенс». Чоловік запитує «Ісуса Христа знаєш?». Чути відповідь «Що за запитання – це мій найкращий друг…». Чоловік відповідає «Ну тоді, йди ліворуч».
Приходить четвертий. Чоловік у білому запитує «А ти хто?». Людина відповідає «Я – родом із Галилеї». Чоловік запитує «Ісуса Христа знаєш?». Чути відповідь «Що за запитання – це мій найкращий земляк…». Чоловік відповідає «Ну тоді, йди ліворуч».
П’ятою підходить бабуся. Чоловік у білому одязі запитує «Ти хто?». Бабуся відповідає «Я – грішниця, усе життя каялася і в церкву ходила». Чоловік далі питає «Ісуса Христа знаєш?». Бабуся відповідає «Помилуй, Господи, та хто ж Тебе не знає?!». Бачимо, що тільки розкаяна людина може пізнати Бога! «Блаженні чисті серцем, бо вони Бога побачать» (Мт.5:8).
Висновки. Християнський світ схиляється перед подібними свідченнями сили Божої в Церкві Христовій. Викорінивши гріх з душі, джерело страждань і захворювань, отримуємо зцілення.
В останні часи людей врятує любов, смирення і доброта. Доброта відкриє ворота Раю, смирення введе в Рай, а ті, що зберегли любов, Бога побачать.
«Благословення, і слава, і мудрість, і подяка, і честь, і сила, і кріпість Богу нашому на віки вічні! Амінь» (Од.7:12).
Благословення Господнє на вас!
+Василь Івасюк
Правлячий Архиєрей
Коломийської єпархії.
14.11.2021 р.Б.
с.Петрилів