Слово на день народження нотаріуса Маркелової Іванни Михайлівни в Коломиї.

«Господь бо дає мудрість,

І з його уст виходить знання

Й розсудливість»

(Прип.2:6).

Вступ. Сьогодні святкуємо день народження нашого добре знаного нотаріуса – Маркелової Іванни Михайлівни. Хто такий нотаріус? Нотаріус – це громадянин України, що має юридичну освіту, уповноважений державою і займається оформленням та засвідченням документів. Він повинен бути сумлінним, чесним, совісним та порядним.

І). Історична довідка про нотаріусів. В історії Церкви знаходимо християнських нотарів і мучеників Маркіяна і Мартирія. Вони постраждали у IV столітті та є покровителями нотаріусів. Візантійські юристи й особливо нотаріуси також рахували своїми покровителями святих мучеників Маркіяна і Мартирія та до них молились за успіх на юридичній ниві. У Візантії святом юристів був день святих нотарів.

Костянтин Мономах у Київській державі помітно відроджував вищу освіту. Ним була заснована в 1045 році Вища Школа з двома факультетами – юридичним і філософським. Особливо пишно відзначалося тоді свято юристів – день пам’яті святих нотарів Маркіяна і Мартирія. Цей день припадає на 7 листопада по церковному календарю.

ІІ). Чи угодна Богові професія юриста-нотаріуса? Покликання має відповідати здібностям людини, а найголовніше воно має допомагати нашому спасінню. Перед вибором професії треба помолитись та попросити у Бога просвітити розум, щоб мати ясну думку. Бог не хоче нас тримати у темряві. Обрана професія повинна допомагати служити Богові і людям та сприяти особистому спасінню і тих людей, котрі є довколо нас.

Слід також пам’ятати, що юрист, як і представник будь-якої іншої професії, має моральний обов’язок не забувати про головну мету своєї роботи, а саме: про служіння людям, які звертаються до нього з метою захисту справедливості. Часто юрист встає на захист людей, що терплять і страждають від інших. Місія нотаріуса зобов’язує захищати права людей і гарантувати, щоб громадяни співіснували в злагоді й справедливості та зберігати живим дар Божий – вибрану професію. Апостол Павло у посланні до Тимотея говорить слова, котрі відносяться до нотаріусів: «Не занедбай твого дару, котрий дано тобі пророцтвом» (І Тим. 4:14). Іншими словами, юрист повинен служити людям і завжди пам’ятати про своє покликання – служити людям у справі правосуддя. Нотаріус повинен пам’ятати, що Господь Бог дав кожному з нас особливого нотаря – це Ангел Хоронитель, котрий записує все докладно у своїм блокноті. Цим записником є наша свідомість. І там одна сторінка дорівнює одному дню.

ІІ). Коротка біографія. Під захистом нотарів Маркіяна і Мартирія працює наша нотаріус Маркєлова Іванна Михайлівна. Ви народилися дня 05 грудня 1936 року у с. Устя Зелене Монастириського району Тернопільської області в сім’ї Чучуків. У батька Михайла і мами Розалії ви були четвертою дитиною. 1962 року закінчили Львівський державний університет ім. Івана Франка у Львові і були направлені працювати старшим державним нотаріусом в Коломию. І тут пройшло все ваше життя.

На сьогодні Маркєлову Іванну Михайлівну, як нотаріуса і просто хорошу людину, знає кожний коломиянин, а також вас знають в Україні та поза межами нашої держави. Іванна Михайлівна ви навчили не один десяток нотаріусів, а також суддів, адвокатів, юрисконсулів і дали їм професійну путівку в життя. Ви поєднуєте в собі високий професіоналізм з глибокою повагою та любов’ю до людей.

Життя ваше було нелегким. Напевно, вам приходилося так, як Лесі Українці. Вона у своєму творі «Contra spem spero!» писала:

«Ні, я хочу крізь сльози сміятись,

Серед лиха співати пісні

Без надії таки сподіватись,

Жити хочу! Геть, думи сумні!».

Рівночасно у вас також було чимало світлих, сонячних та погідних днів. Наполегливе навчання, праця і знання зробили вас людиною з великої літери. Іншими словами, життя відшліфувало вас так, що ви стали перлиною у своїй професії. Коломия має унікальну сучасну пам’ятку – Писанку, а ви своєю мудрістю, розумом і стараннями збудували собі пам’ятник нерукотворний. На сьогодні ви поєднуєте у собі прекрасні характеристики: мудра жінка, дружина, мама і професіонал своєї справи. Люди приходять до вас не тільки як до нотаріуса, але просто за порадою, а також вони прийшли нині привітати вас.

Головною рисою Іванни Михайлівни є людяність і віра в Бога. Церковні заступники Маркіян і Мартирій у вашій нотаріальній праці продовжують допомагати вам. І від нас маєте ще одну особливу помічницю в нотаріальних справах – це Коломийська ікона «Це Мати твоя», котрій дня 04 грудня 2021 року виповнилось три роки після офіційного проголошення.

Висновки. Нотаріус в нашому житті, як лікар, інколи зовсім непотрібний, а інколи без нього – ніяк. Іванно Михайлівно, продовжуйте успішно працювати на Божу славу і добро народу України так, щоб у вашому житті збувались слова Христові «Так нехай світить перед людьми ваше світло, щоб вони, бачивши ваші добрі вчинки, прославляли вашого Отця, що на небі.» (Мт.5:16). Амінь.

Благословення Господнє на вас!

+Василь Івасюк

Правлячий Архиєрей

Коломийської єпархії.

м. Коломия

06.12.2021


Послання і проповіді