Слово на день народження Архиєпископа і митрополита Володимира Війтишина

09 Листопада 2021 - Послання і проповіді
«Я дорога, правда і життя…» (Ів.14:6).
Вступ. Життя людини це свобідний вибір правдивої дороги в життя вічне. Єпископ — це той, хто йде вузькою дорогою і служить любов’ю кожній людині.
І). Мученик Нестор
Мученик Нестор дає потрійне свідчення: про себе справжньою вірою в Бога; проти свого противника – непохитною любов’ю; Господеві – переконливою силою, яка не боїться навіть смерті. Церква Христова високо цінила й цінить заслуги мучеників та ставить їх нам за взірець геройської любові і твердої віри в Бога. Тому мученики відзначилися своєю мужністю, визнанням святої віри та чудами. До них належить святий мученик Нестор. Він отримав благословення Димитрія на боротьбу з цісарським непереможним гладіятором Лієм. Нестор виступив проти Лія з хрестом у руках, переміг та вбив його. Очевидно, що Нестор також поніс мученичу смерть за перемогу над гладіатором цісаря. Це було 306 року.
ІІ). Людина в житті завжди вибирає або дорогу мученика Нестора або дорогу вбивці Лія.
В одній пісні є такі слова: «Наше життя дорога. Дорога довжиною в життя». Народна мудрість говорить: «Головне не те, як ви живете, а те, в якому напрямку рухаєтеся». Шукаючи виходу з духовної порожнечі і гнітючої самотності, всі люди знаходять душевний спокій на дорозі до Бога. Хоча іноді клопоти життя обманюють нас і направляють нас дорогою гріха.
Молода людина після закінчення школи бачить відкриті усі дороги. Насправді є тільки дві можливості: життя з Богом або жахливе співжиття з Дияволом. Святе Письмо про ці дороги каже так: «Входьте вузькими дверима, бо просторі ті двері й розлога та дорога, що веде на погибель і багато нею ходять. Але тісні ті двері й вузька та дорога, що веде до життя, і мало таких, що її знаходять!» (Мт.7:13-14). «Широка дорога» – це путь, по якому ідуть люди обмануті «князем цього світу». Започаткував її непослух Адама і тому людський рід почав швидко спускатися вниз по широкій дорозі гріха. «Вузька дорога» є важкою, бо веде до неба через покаяння і зайняти місце праворуч Бога Отця.
Приклад. Одна жінка з дому терпимості на ім’я Каллісто сказала Сократу, що варто їй лише захотіти і вона переманить до себе всіх його учнів. У той час як йому не під силу зробити це з її друзями. Філософ відповів, що це правда, бо ти ведеш людей легким спуском вниз, а Сократ змушує підніматися людей до вершини чеснот, що дуже важко і незвично для багатьох. Приглянемося ближче до цих доріг.
ІІІ). Широка дорога та її наслідки на землі.
Наші сім’ї вражені різними новітніми гріхами. Рівень розлучень займає дуже високий відсоток. Кожен другий шлюб розпадається, а кожну другу зачату дитину абортують. Люди втомилися від ненависті, жадібності, війни і пристрастей. Святе Письмо про душі невіруючих каже, що вони: «немов розбурхане море, що втихомиритись не може» (Іс. 57,20-21). Серце повне гріха веде до страждань і загибелі душі. Розбещеність людського серця безмежна. В почуттях не розкаяної людини бушує пекельна буря неспокою. Слово Боже говорить про грішників: «день загибелі їхньої близько, недоля незабаром їх вразить» (Втор.32,35).
Широка дорога це – п’янство, розпуста, ворожбитство, корупція, страшні гріхи на виборах у час Великого посту цього року, неякісні продукти харчування, підроблені лікарства, закриття лікарень і т.д. Хтось надмірно збагачується, а другий немає грошей купити хліба чи на одяг своїх дітей до школи. Постійно йде перерозподіл володіння світом, люди збагачуються, але кожний Вавилон чи великий чи малий впаде і всі будуть дивуватися та плакати, бо пропадуть усі достатки неправедних. Святе Письмо повчає: «Що тільки посіє людина, те саме і пожне» (Гал.6,7). Постає логічне запитання: «Де знайти вихід і побачити надію?». Існує єдиний шлях «Я дорога, і правда, і життя» (Ів.14,6), хоча «мало таких, що знаходять її».
ІV). Вузька дорога.
Церква повертає людині мир з Богом, хоча людина продовжує боротьбу з Господом. Відвернутися від Христа – означає втратити надію на майбутнє. Голгофа – ціна нашого примирення з Богом, кров Ісуса Христа – плата за наш гріх.
Християнин – завжди знає, що все відбувається згідно Божої волі. Навіть, маленька пташка під час бурі спокійно спить у захисті скелі, сховавши голову під крило. Буря гріхів бушує навколо віруючих людей, але вони є спокійними під захистом найтвердішої скелі, якою є Ісус! Християнська віра направляє нас по вузькій дорозі до Бога.
Один відомий чоловік сказав, щоб знайти правдиву дорогу, спочатку потрібно заблудитися. Тоді виникає запитання: «Як повернутися назад на вузьку дорогу?». Ісус дає пораду своєю першою проповіддю: «Покайтеся, і віруйте в Євангелію!» (Мр.1,15). Нерозкаяна людина в момент смерті назавжди губить себе під тягарем гріха. Не чекайте даремно іншого часу і не тримайте гріхи у своїй душі, бо ми тоді стаємо подібними до глухої особи, яка чекає дзвінка будильника. Будильником є дзвінок совісті і крик Євангелія повернутися на вузьку дорогу, тому що сьогодні день милосердя!
Шевченко також зумів пережити найтяжчі хвилини свого невільницького життя завдяки молитві та читанню Євангелія. «Я тепер, як той, що падає в безодню, готовий схопитись за все. Жахлива безнадійність! (…) Єдина втіха моя тепер – це Євангеліє. Я читаю його безнастанно: щодня і щогодини» (01.01.1850р.; лист до В.В. Рєпніної). Прощаючись з милою Україною, Кобзар заповідає всім нам щиро молитися: «Молітесь Богові одному,/ Молітесь Правді на землі,/ А більше на землі нікому,/ Не поклонітесь. Все брехня…» (Т. Шевченко – «Неофіти»). Звісно, що цією одинокою Правдою є Воплочений Богочоловік, який для всіх є «дорога, і правда, і життя» (Ів.14,6).
V). День народження Володимира Війтишина.
Коротка біографія свідчить наступне: Народився 9 листопада 1959 року в с. Демидівка (Жмеринський район, Вінницька область. Дня 27 травня 1982 року отримав священичі свячення із рук преосвященного владики Павла Василика, єпарха Коломийсько-Чернівецького. Дня 15 липня 2003 року прийняв єпископські свячення у храмі Святого Архангела Михаїла в м. Коломия (Івано-Франківська область. Дня 12 липня 2005 року у катедральному храмі Воскресіння Христового у м. Івано-Франківську відбулася інтронізація владики.
Нині святкуємо день народження митрополита Івано-Франківського. Владика Володимир отримав благодать не тільки здійснювати таїнства, але й посвячувати інших для здійснення таїнств. Апостол Павло свідчить, що Сам Господь Ісус Христос «настановив одних апостолами, інших пророками… інших пастирями та вчителями, на довершення святих, на діло служіння, для створення Тіла Христового» (Еф. 4, 11-12), тобто Церкви.
Владико Володимире, ви широко відкриваєте двері милосердя для всіх заблуканих, щоб їхнє серце наповнити любов’ю до ближнього. Кожного дня багато людей помирає нерозкаяних, а тому ви проповідуєте слово Боже до всіх: «Біжіть, рятуйте своє життя!» (Бт. 19,17). Священики кожного дня у поті чола допомагайте рятувати людські душі, бо ми з вами прямо відповідальні перед Богом!
Дуже цікаві свідчення про вас дає отець Олег Каськів, синкел у справах духовенства і священничих родин, кажучи: «Часто буваю з митрополитом на молитві в його приватній каплиці. Бачу, як він щиро молиться. В такі хвилини є тільки владика і Господь Бог. Наш владика Володимир керується трьома речами: мудрістю, второпністю та любов’ю».
Висновки. «Я дорога, і правда, і життя» (Ів.14,6), хоча «мало таких, що знаходять її». Цією вузькою дорогу йшов мученик Нестор і нею йдете ви. Взявши свій хрест з обов’язками митрополита, ви йдете кожного дня дорогою за Господом.
Пресвята Богородице, Мати Божа Неустанної Помочі, прославлена у Коломийській іконі «Це Мати твоя» опікуйся вами на вузькій дорозі життя.
Господи, благослови ваше митрополиче служіння.
Ангела вам хоронителя!
Благословення Господнє на вас!
+Василій Івасюк
Правлячий Архієрей
Коломийської єпархії
09.11.2021
м. Івано-Франківськ