Проповідь владики Василія Івасюка з нагоди освячення дзвону у с. Іллінці

Вступ. Дорогі В Христі брати і сестри, парафіяни, гості і всі запрошені на посвячення дзвіниці вітаю вас християнським привітом «Слава Ісусу Христу!». Дзвін – це голос Господа до всіх людей та скликає їх до храму.

І). Історія села і посвячення одного дзвона у с.Іллінці. В історії нашого села, першу згадку про яке знаходимо до 06.02. 1453 року, голос дзвонів зробив велику роботу серед людей. Господь прикликав відвідати наше село таких визначних людей, як Іван Франко, Лесь Мартович. З іншої сторони, покликав багатьох вихідців з нашого прославити Іллінці і зробив їх відомими. Житель П. М. Вакалюк здобув звання доктора медичних наук, а В. М. Вакалюк, В.В. Даниш, М. Д. Ризюк, О. Г. Іванчук та М. Д. Бойчук — стали кандидатами наук.

В нашому селі народилися такі відомі люди:

Бойчук Василь Іванович — український учений-фізик. Доктор фізико-математичних наук, професор. Академік АН ВШ України.

Федорак Іван (1890—1954) — народний вчитель, видатний майстер українського слова, громадський і культурний діяч. Ось таких відомих людей покликали дзвони з нашого села до служіння Богу й Україні.

Нині посвячуємо дуже важливу пам’ятку – дзвін. При посвяченні дзвонів так, як при хрещенні дитини, їм надаються імена, вибраних парафіянами. Дзвін – це голос Божий з наших Іллінців на все село і для всіх навколишніх сіл. Дзвін завжди буде кликати місцевих жителів та всіх гостей своїми могутньо-дзвінким голосом відвідати святиню та помолитися у храмі. Освячений дзвін підсилить особисту молитву кожного бажаючого перед престолом Божим.

ІІ). Загальне значення дзвонів. Перші храми на нашій землі будували грецькі майстри і перші дзвони також завозили із Візантійської імперії. Дзвони сповіщали вірних про початок богослужінь, радісні і сумні події. Поява дзвонів у Київській Русі пов’язана з Десятинною церквою Успіння Пресвятої Богородиці, яку заклав князь Володимир – у 989 р. В Україні ми знаємо монументальну архітектурну споруду – величну дзвіницю Софії Київської.

Посвячення дзвіниці і мелодійний спів її дзвонів хочеться послухати кожному. Вони лунали і повинні лунати над кожним містом, селом і передавати голос віків та нерозривний зв’язок з українськими традиціями. Завдяки дзвонам, свято глибоко западало в душу дітям. Почувши їх чарівний мелодійний спів, люди пробують розгадати утаємничений зміст. Музика дзвону – це мелодія, яка стає частиною навколишньої природи, що оточує людину. Голос дзвонів – це музична проповідь під час якої, людина відходить від усього побутового і подумки звертається до Бога, згадує своїх рідних і близьких, котрі пішли із земного життя.

Дзвони повідомляли про стихійні та громадські лиха, закликали до боротьби, прославляли військові перемоги. Плакали дзвони за загиблими і падали вони з дзвіниць храмів на землю, скинуті ворогом, щоб разом з полеглими скам’яніти мовчанкою. Християни вважали звуки дзвону голосом Божим і символом грому небесного.

ІІІ). Дзвони повторюють долю свого народу. Після жовтневої революції 1917 року, дзвони також зазнали безпрецедентних переслідувань з ідеологічних та економічних мотивів. На жаль, не відомо скільки унікальних святинь загинуло у пожежах середньовіччя, скільки їх знищили в Україні в часи Радянського Союзу, руйнуючи старовинні козацькі церкви та монастирі.

У кінці 20-х років XX століття спеціальна організація по заготівлі металевого брухту переплавляла дзвони і виливали погруддя вождів революції, а також брали на потреби авіації та виготовлення тракторів. Це було найстрашніше блюзнірство і зневага сили Божої. Йшла боротьба з релігією, історією, духовністю, руйнування церков і нищення дзвонів – це лише одна з багатьох ланок подібних злочинів. Революція, а згодом і Друга Світова війна, повністю знищили українське виробництво дзвонів, а тепер ми закупляємо їх за границею.

У роки гоніння на церкву Радянський Союз знищував не лише священників, але й дзвонарів. Існує народне передання, що дзвонарі народжувалися у Світлий тиждень. Тоді кожному бажаючому дозволяли вдарити у дзвін, а дзвонар спостерігав, підказував і допомагав. У кого гарно виходило, того запрошували дзвонити надалі. Це вміння переходило із рук у руки від душі і до душі. І хоч великий пласт культури цього мистецтва втрачений назавжди, одначе навчитися цьому можна і сьогодні. Професію дзвонити мелодійно і таку школу добре було б відновити.

Одна історія 60-х років минулого століття розповідає про суддю, котрий особистим рішенням заборонив дзвонити. Тоді старша жінка прийшла з чергової служби і пожалілася вдома: «Ти бачиш, дзвони заважають йому спати, тому заборонив дзвонити у церкві!». Мовчання дзвонів – це час їхнього «посту», «скорботи» і «страждання», тобто повторення жертви Ісуса Христа. Дзвін освячений зверху являє собою «голос Божий», котрий коливає землю та згідно народного передання вражає нечисту силу.

ІV). Наука про значення дзвонів. На кожний голос дзвонів треба ставити на себе знак святого хреста, бо вони несуть радість у серця жертводавців і всіх хто їх чує. Звучання дзвонів – це приємна мелодія і запрошення до храму, сила звуків дзвонів приборкує грім, блискавки й очищує повітря. Старші люди стверджують, що коли стоїш під куполом храму і чуєш дзвін, тоді звукові вібрації проходять через все тіло, допомагаючи організмові в оздоровленні й омолодженні, бо звукові хвилі здатні впливати на організм людини на клітинному рівні, зміцнюючи імунну систему. У давнину сила звуку допомагала перебороти віруси чуми, холери, тифу та грипу. І тому в часи пандемії також добре кожного дня дзвонити в один і той же самий час. Сила звукових коливань та ультразвук мають механічний і біологічний впливи на живі організми. Вишукана класична музика стимулює розвиток рослин, а рок музика пригнічує. Подібна дія є також і на людину. Люди добре знають, що силою звуку від церковних дзвонів відвертають градобій від посівів. Ультразвук, який супроводжує мелодію дзвонів, має здатність розбивати краплини дощу на дрібніші, тоді вони швидше випаровуються і не падають на землю у вигляді рясної руйнівної зливи.

Висновки. Дзвін – це голос Божий, котрий кличе українську націю до єдності через віру, мову, традиції. Будову дзвіниці, можна порівняти з державним прапором і відбудовою України. Один поет написав «Бережіть себе та Україну – Бог вділив нам землю, як в раю! Не один герой святий загинув, за державність зболену свою».

Особливо дякую всім небайдужим, які допомагали купити дзвін. Дзвін своїм довговічним звучанням буде нагадувати прийдешнім поколінням, щоб приходили до храму, пам’ятали про нас у молитвах і славили Бога! Дзвін підтримує духовне життя громади, повертає кожну людину до Бога.

Пресвята Богородице, Мати Божа Неустанної Помочі, допоможи підсилити наші молитви за наше військо й народ України.

Господи, цим освяченим дзвоном з Іллінців розжени хмари війни і пандемії з неба України.

Благословення Господнє на вас!

+Василь Івасюк

Правлячий Архиєрей

Коломийської єпархії

25 квітня 2021 року Божого

с. Іллінці


Послання і проповіді