Проповідь владики Василія Івасюка в неділю святих Отців перед Різдвом Христовим

04 Січня 2021 - Послання і проповіді
«З нами Бог» (Мт.1:23).
Вступ. Неділя святих отців – це остання неділя перед Різдвом Христовим. Це день присвячений спогадам про всіх старозавітних прабатьків Спасителя по тілу і крові. В останню неділю перед Різдвом Христовим, під час Божественної літургії, чуємо в Євангелії перелік дивних імен і для багатьох людей це є незрозумілим. Перелік цих імен має свій таємничий зміст, бо в ньому вказується родовід Ісуса Христа. Месія прийшов у цей світ із неба через своїх рідних по тілу і крові прародичів, щоб спасти людство від давнього прокляття гріха.
І). Євангеліє від Матея було написано для євреїв, які навернулися до Христа. Всі євреї походили від Авраама, тому важливо було підкреслити, що Ісус походить з Дому Давидового. Інакше, юдеї ніколи б не визнали такого Месію, Який не походив би від Авраама через Давида. Давні пророцтва говорили, що істинний Месія має народитися у місті Вифлеємі там, де і народився цар Давид. З цього родоводу євангелист Матей і починає своє Євангеліє та доводить, що Ісус Христос задовольняє вимоги єврейського закону про походження Месії з роду Авраама і Давида, а тому Він і є очікуваний Месія.
Родовід Ісуса Христа розділяється на три частини. Перша частина починається від Авраама до Давида і відповідає періоду патріархів; друга – від Давида аж до вавилонського переселення і відповідає правлінню царів; третя починається від переселення вавилонського аж до пришестя Христа Спасителя і відповідає правлінню первосвящеників. Ось перед нами вся історія спасіння юдейського народу.
Святий Іван Золотоустий пояснює, що євангелист Матей розділив весь родовід на три частини по 14 поколінь. Він показує, що юдеї зі зміною правління не робилися кращими. Народ перебуваючи під різними управліннями – суддів, священиків і царів не зробив жодного успішного поступу в доброчесності. Саме через це вони юдеї і всі народи світу мали потребу в істинному Судді, Цареві і Первосвященику, Яким є очікуваний Месія Христос.
В українському суспільстві відбувається щось подібне. Починаючи з 1990 років змінюються президенти, влада від них переходить до Верховної Ради і навпаки, змінюються з космічною швидкістю депутати, назви та кількість партій, проголошуються реформи в усіх сферах, ціни зростають, пенсії і зарплати дуже далекі від реального життя, продовжується війна, гинуть найкращі воїни і т.д. Церкву народ залишає на узбіччі і летить стрімголов у темряву кромішню, проминаючи в основному Різдво Христове. Завдання духовенства опам’ятати людей і повернути їх до Сонця Правди – Христа. Віра народу – це паспорт українця до неба. Подібно як перелік родоводу Ісуса Христа – це посвідчення про народження чи метрика.
ІІ). «З нами Бог» (Мт.1:23). Різдво Христове — це світло Божого милосердя для світу. Як ми знаємо зі Святого Письма, Пресвята Богородиця народила Ісуса Христа під час перепису населення у Вифлеємі. Місто було переповнене людьми, і в ньому не знайшлося вільного місця для Пресвятої Родини. Вифлеєм, що в перекладі означає місто хліба, не прийняв Ісуса, і Пресвята Родина знайшла притулок у закинутих стайнях царя Давида. Месія народився в хліву поряд з домашньою худобою. І в той час у небі засіяла Вифлеємська зірка, вістуючи людям про народження Спасителя світу. Срібне світло з неба вказало шлях трьом мудрецям зі Сходу до маленького Ісуса. На жаль, більше ніхто не зрозумів цього Божого знаку, бо земні клопоти, наче бур’яни, затулили Правду Божу.
Пресвята Родина не змогла отримати собі помешкання через матеріальну бідність. Однак світло різдвяної зірки привело трьох мудреців, які принесли найкращі дари для Спасителя світу: ладан, миро та золото.
Теперішній світ ще старіший і бідніший за стайні царя Давида. Потужний розвиток нанотехнологій і відкинення віри в Бога затуляє перед світом правдиву суть народження Месії. З іншого боку, відбувається жорстоке винищення людства війнами, хворобами і т. д., але попри це невелика група людей іде вслід за пастушками з ягнятами, і деякі добродії, люди із золотом, миром та ладаном щорічно прямують до свого Вифлеєму, щоб скласти дари Богові у храмі і своїй душі.
Духовенство приносить дітям перший дар — це ладан. Добрі священники щирою молитвою оберігають наших маленьких українців від злих впливів. Молитва благальна за дітей і молодь підноситься вгору до Господа, як дим кадильний.
Другий дар — це миро. Батьки й лікарі з любов’ю накладають на дитячі рани ліки і повертають мир у душі маленьких громадян України.
Третій дар — золото. Його приносять доброчинці. За їхні кошти роблять ремонт садочків, шкіл, лікарень. Ці приміщення часто мають дуже поважний вік, подібно як старі стайні царя Давида. Дякуємо доброчинцям за порятунок цих об’єктів і за змогу виховувати нове покоління для України. Щире спасибі за допомогу воїнам нашої армії й турботу про дітей-сиріт.
ІІІ). Теперішний світ у 2021 році. Справді великий родовід Ісуса Христа охоплює всю історію — минуле, сучасне й майбутнє, тобто усіх людей без всякого поділу, бо Він прийшов до всіх, «щоб спасти люд свій весь і утішився!». Наш Ісус приносить спасіння не тільки для свого народу, але й для всього людства, починаючи від Адама аж до останньої людини в історії на цій нашій планеті Земля.
Кожного року ми віддаляємося від історичної дати Різдва Христового. Люди завжди хочуть знати своє майбутнє. Насправді, у Святому Письмі все записано, тільки треба прочитати і зрозуміти через благодать Святого Духа. Наприклад, Ангел через пророка Ісайю каже про майбутні події, що через брак покаяння і відступництво від Бога, зробить затверділими серця людей, затулить вуха і закриє обличчя людей. «Повстане народ на народ і царство на царство. Будуть великі землетруси, по різних місцях будуть пошесті й голод, появи жахливі, а з неба великі знаки будуть» (Лк. 21:10-11).
Дійсно, що події у світі змінюються щодня і щогодини. Вже неможливо собі уявити наш світ колишнім з переповненими площами. Закриваються кордони між державами Європи. Руйнуються комунікації і майже немає сполучення між країнами. «… бо проминає образ світу цього» (І Кор.7:31). Людська гординя і самовпевненість, надмірна надія на власні таланти, на силу медицини і науки, на неперевершені знання та високий розвиток приводять до того, що Господь вимушений допускати прихід великих криз. Криза перекладається з давньогрецької як суд. Іншими словами, коли людська гордість досягає своєї вершини, тоді приходять суди Божі. Вони упокорюють людей планети перед Богом і передвіщають наближення Другого Пришестя Христа на Землю. Світ злегковажив попередження про наближення біди і тому прийшли великі випробовування і потрясіння. Ця велика криза явилась людству в образі світової епідемії коронавірусу, яку створили самі ж люди.
Християнство вчить про те, що кризи обов’язково будуть і загалом уся історія завершиться великою суспільною кризою. І це дійсно – присутність суду над нами. І тільки через смирення перед Богом так, як це було у народу в Неневії, допоможе вийти з цієї кризи. Ми не встанемо з лікарських ліжок, не піднімемось з кволих обезсилених колін, якщо по справжньому і з покорою у серцях не станемо на коліна перед Богом у Вифлеємі.
У сьогоднішній кризі перш за все відчуваємо особисту відповідальність за власні вчинки. Завжди пам’ятайте просту істину: «Не судіть, щоб вас не судили; бо яким судом судите, таким і вас будуть судити» (Мт.7:1-2). Господь судить нас по плодах. Нагадаю, що Христос говорить про «добрі дерева» та «добрі плоди», а також про «злі дерева» та «злі плоди». Отже, Христос засуджує не лише погані плоди, але й засуджує безплідну смоківницю, тобто відсутність добрих вчинків людини.
Висновки. Для того, щоб зупинити гординю людської цивілізації Бог дає свого Сина Єдинородного. З Різдвом Христовим щиро вітаю всіх вірних Коломийської єпархії, а особливо заробітчан, дітей і молодь, немічних і бідних. Молитвами й ділами милосердя охороняємо наших воїнів і волонтерів. Бажаємо миру й радості, хворим — оздоровлення Божою благодаттю. Відродження бажаємо Україні, любові і спокою нашим вірним, у кожну хатину смачної куті, веселих свят Різдва Христового та щасливого, мирного і благословенного нового року! Сина Божого прославляймо у Вифлеємі молитвами й колядками. Усе наше життя наповняймо добром та любов’ю одне до одного так, щоб слава Богові лунала на небі і мир був між людьми доброї волі.
Христос Рождається! Славімо Його!
Благословення Господнє на вас!
† Василій Івасюк
Правлячий Архиєрей
Коломийської єпархії
3 січня 2021 року Божого
м. Надвірна