Проповідь владики Василія Івасюка на 23 неділю по Зісланні Святого Духа

Освячення престолу у с.Черник. 28.11.2021 року.

 «Як тобі на ім’я? – Легіон!» (Лк.8:30).

Вступ. Дорогі брати і сестри! Спаситель бачить трагедію однієї людини і залишає все заради її спасіння.

І). Зцілення Гадаринського божевільного.

Розповіді про біснуватих людей нагадують нашим сучасникам, що злі духи переслідують кожну людину повсякчас. І перед нами постає логічне питання: «Чи можемо ми залишити великі наші мрії і плани, щоб зосередити свою увагу на труднощах однієї родини та віддати своє здоров’я і життя, щоби допомогти ближньому?». Євангельська притча дає відповідь на це питання. Вона оповідає, як з біснуватої людини вийшли біси й увійшли в стадо свиней, котре кинулося з обриву у воду і загинуло. Розум, дух і тіло божевільної людини завжди опановує диявол. Жодні людські зусилля і хитрощі не могли зв’язати цю людину; вона розривала залізні окови та звільнялася від усіх обмежень, втікаючи в пустиню. Мешкав цей божевільний у гробах, бо там немає нічого людського, крім кісток померлих і спогадів про смерть. В пустині люди потребують їсти і пити багато води.

ІІ). Біснуваті нинішнього часу.

Нині в людей поселився страх, сумніви в існування Бога, а коронований вірус морально деградує суспільство та вводить нашу державу в економічну та політичну кризи. Люди шукають поради чи підтримки. Тут появляються новітні пророки, котрі запрошують на зустріч зі сторінок газет, з екранів телевізорів і рекламних плакатів на вулицях. Їхніми кумирами є відомі артисти, політичні діячі та інші знані люди. Довірливі люди дозволяють себе обдурити, віруючи що «їм пороблено» або «їх хтось наврочив» і лише ось ця знахарка, цей екстрасенс, чи цей біоенергетик за покупку в нього амулету може зняти цю страшну причину. Пройдисвітів на світі дуже багато! Безумовно, що це все неправда, й ошукана людина рано чи пізно починає це розуміти. Раптом знову появляється новий чудотворець і все починається з початку. І тут виникає питання «Що ж робити? Як вийти з цього замкнутого гріховного кола?».

Дійсно, нині люди почувають себе недобре, не складається життя, проблеми та негаразди сніжною лавиною насуваються на нас та на наших близьких. Насправді, жодний цілитель, екстрасенс чи ворожка не в змозі нам допомогти, а навпаки, роблять ще гірше. Відповідь проста «Тому що не вони створили людей, а Господь створив і тільки Він може зцілити людину, а не самозванець». Зцілення людини, її очищення від гріхів і поєднання з Богом відбувається у Христовій Церкві. Всі новоявлені чудотворці і цілителі та біоенергетики повинні усвідомити, що служать дияволу, ворогу роду людського і про це попереджали ще Апостоли. Де ж шукати вихід із нашого скрутного становища?

Господь прийшов у світ, щоб перемогти диявола – причину зла, страждань і смерті. Відомо, що диявол не зміг спокусити Ісуса в пустелі і відійшов від нього з ганьбою, але не визнав свою поразку кінцевою. І це ми бачимо, коли Ісус Христос прибув на інший берег Галилейського озера, у землю Гадаринську. Першого кого Він побачив – це божевільного чоловіка, який кричав на Ісуса залишити його у спокої і не мучити більше. Тоді Спаситель запитав, як його звати. Біси відповіли, що їхнє ім`я легіон. Легіон складає від 4200-6000 воїнів. Що це означає? По-перше, що цей бідний чоловік був одержимий відразу тисячами нечистих духів. По-друге, слово легіон означає військо, тобто стільки бісів вибігло назустріч човну з Ісусом Христом захищати свою землю від Нього. Сили темряви вийшли на битву зі Світлом, хоча вони негайно визнали свою поразку і благали Спасителя не посилати їх у пекло.

Темрява не існує сама по собі, а є лише відсутністю світла, так і зло не має свого існування, а є лише спотворенням добра. На берег Гадаринської країни приходить Світло і біси розуміють свій програш. На березі паслося стадо свиней, а згідно Закону Мойсея безроги були нечистими тваринами, тобто їхнє м’ясо заборонялось їсти і навіть торкатися до нього. І ось цих свиней гадаринські юдеї тримали у себе вдома для бізнесу. Можливо, вони не їли їх самі, а продавали язичникам, але при цьому вони все одно порушували Закон і накликали на себе гнів Божий. Можливо цей біснуватий чоловік наводив страх на всіх жителів гадаринських за скоєний колективний гріх. Ось через грішне життя жителі потрапили під владу нечистих духів.

Коли людина добровільно погоджується виконувати грішні справи, тоді стає гіршою за свиней. Безумовно, цим Господь позбавив місцевих жителів спокуси, можливості продовжувати це беззаконня, дав їм шанс усвідомити свій гріх та розкаятися в ньому. Свиняче стадо кинулося в море. Ось так під впливом нечистих духів людина прямує до власної загибелі. Здобувши гроші неправедним шляхом, все закінчиться моральною і матеріальною трагедіями. Візьміть шість тисяч свиней і помножте на вартість однієї і дізнаєтесь про втрати бізнесу і ціну Христового чуда.

Найважливіше для нас є те, що біси не можуть без дозволу Господа увійти навіть у свиней! Іван Золотоустий каже, що біси часто вихваляються своєю владою над людьми, а насправді, не мають влади навіть над свинями! Отже, це і є відповідь на наше запитання. Якщо ми хочемо звільнитися від своїх негараздів, зцілитись від хворіб, вирішити проблеми, тоді маємо належати до Церкви Христової, відвідувати храм Божий та жити згідно з волі Божої. Тоді диявол не матиме над нами влади і ми будемо відчувати Божу присутність та підтримку в усіх обставинах нашого життя. Гріх віддає людину у рабство дияволу і ми стаємо схожими на свиней, які під впливом нечистих духів загинули в воді. Натомість життя, мир і спокій мало цікавлять людей Гадарину і тому вони просять Христа залишити їх. Звертаючись за допомогою до слуг диявольських, якими є всі численні псевдо – цілителі, ми лише погіршуємо свій стан, свої негаразди, своє майбутнє.

ІІІ). Освячення Престолу у храмі с.Черник.

Храм – це Божий дім, котрий своєю благодаттю допомагає людині повернутися на дорогу Правди і зупиняє божевілля. Історично храм поділяється на притвор, храм вірних і святилище. Нині наша мова буде йти про освячений престіл у святилищі. Коротко хочу пригадати наступне, що притвор – це місце приготування і покаяння. У храмі вірних люди слухають Боже слово та отримують всі Божі ласки через участь у святих Тайнах, тобто приготовляються до блаженного життя у Небі. Святилище – це головна частина храму, в якій служиться Літургія і перебуває Пресвята Євхаристія.

3.1). Головна частина храму називається «святая святих» або «святилище».

Посередині святилища розміщується Престіл або свята Трапеза. Престіл – це чотирикутний і рівнобічний стіл, який стоїть на середині святилища й на ньому відправляється Божественна Літургія. Святу трапезу посвячує Архієрей, закладаючи мощі і помазуючи святим миром. На середині святої Трапези знаходиться лляний або шовковий платок, котрий називається антимінсом. Відразу за антимінсом на Престолі знаходиться ковчег у формі малого храму, який називається кивотом.

На святій Трапезі побіч Євангелія стоїть хрест – знаряддя страшної смерті Христа. За престолом стоїть семисвічник і хрест, а по його боках – дві рипіди, що пригадують присутність Святого Духа. За престолом є місце для єпископа – «горне сідалище», яке символізує Небесний Престол.

3.2). Престіл і Пресвята Євхаристія.

Престіл – це місце на яке приходить воскреслий Ісуса Христос з Неба. Священик словами «Беріть, їжте: це моє тіло» (Мт.26:26), що за вас ламається на відпущення гріхів, запрошує Ісуса Христа до храму. Хліб і вино в чаші таким чином перетворюються у правдиве тіло і кров воскреслого Христа. Тому священик виголошує: «Зі страхом Божим і вірою приступіть».

Таємничим чином перетворивши хліб і вино на Своє тіло і Свою кров під час Таємної Вечері, Христос дав Своїм учням «передчуття» майбутнього Царства Божого. Іншими словами, Пресвята Євхаристія об’єднує Церкву Христову в одне тіло. Бог Отець, Син Божий і Святий Дух об’єднані у Пресвятій Трійці. Натомість, люди не є об’єднані з Богом, бо не мають такої благодаті. Тому Син Божий воплотився, прийняв нашу людську природу і став Богочоловіком. В історії ми Його називаємо Ісусом Христом, котрий не перестав бути Богом. Ісус, даючи нам Своє тіло і Свою кров в Євхаристії, стає кормом для душі й абсолютно та буквально єднається з людьми. Його воскресле тіло зробило нас «учасниками Божої істоти» (ІІ Пт. 1:4) і відкрило «вхід у вічне Царство (…) Ісуса Христа» (ІІ Пт.1:11).

3.3). Голод не знає сорому!

Людині для продовження життя потрібна їжа. Господь на прохання Мойсея дав для його народу манну небесну в пустелі і в такий спосіб зберіг народ від голодної смерті. В Україні було три голодомори в яких загинуло понад тринадцять мільйонів людей. Чорноземи наші є родючими на відміну від будь-якої пустелі.

Вчора, 27 листопада був день пам’яті жертв Голодомору. У нашій згадці повстають чоловіки, жінки і діти, котрі проходять мільйонними мовчазними чергами з пшеничними колосками у руками. Сьогодні ж там, де колись відбувся геноцид, триває війна, а ми живемо так, неначе її немає. Ми всі повинні обмежити себе у святкуваннях і салютах та почати постити і молитися. Там, колись з голоду вимирали цілі села, а тепер там смерть дивиться в обличчя наших воїнів і можливий голод хоче знову постукати в наші домівки. Правдива небезпека існує і життя своїх громадян треба захищати та цінувати. Голод не знає сорому і тому він знищував село за селом. Нинішні недокінчені реформи продовжують робити те саме, бо пустіють села і міста, а коронований вірус-диявол лякає всіх та забирає кого тільки може.

Головний лікар на Землі – це Ісус Христос і тому щоденно читайте 90 псалом «Живий в поміч Всевишнього…». Ми бачимо, як на очах, убожіє наше суспільство через нові види соціальної несправедливості та з космічною швидкістю ростуть ціни. Багато людей не мають засобів для життя та існування, не мають можливості оплатити свої необхідні потреби. Проведена акція в УГКЦ «Нагодуй убогого!» послужила в такий спосіб допомозі бідним. Ісус сказав: «Усе, що ви зробили одному з моїх братів найменших – ви мені зробили!» (Мт. 25:40).

Висновки. Україна – це земля молоком і медом текуча. Ми стоїмо на величезних і ще незнаних для нас скарбах. Злі духи знаходяться поряд з нами і хочуть зробити людей божевільними так, щоби ви втекли з рідної землі та стали у світі наймитами. Доля Шевченкової наймички відома. Бажаю нам всім успішно пережити цей різдвяний піст у покаянні та молитві.

Пресвята Богородице, Мати Божа Неустанної Помочі, прославлена в Коломийській іконі «Це Мати твоя», допоможи нам покаятися та підтримати убогих й усіх тих, хто потребує помочі, підтримки і розради.

Господи, що перебуваєш в кивоті на освяченому Престолі, зглянься на людей, котрі покірно схилили перед Тобою голови і коліна та врятуй Україну Своїм милосердям від голоду завтра.

Благословення Господнє на вас

+Василь Івасюк

Правлячий Архиєрей

Коломийської єпархії

28.11.2021 р.Б.

с. Черник


Послання і проповіді