Проповідь владики Василя Івасюка у Неділю Всіх Святих

14 Червня 2020 - Послання і проповіді
«Всі Святі, моліть Бога за нас грішних!».
Вступ. Дорогі Брати і Сестри! Тиждень тому, християнські Церкви Східного обряду вшановували Пресвяту Трійцю і Зіслання Святого Духа. Святий Дух зійшов на апостолів, відкрив їм духовні очі розуміти науку Спасителя і дав мужність проповідувати різними мовами народам світу. В цей день була заснована перша християнська спільнота, тобто Церква.
Зображ.: https://propovidnyk.com.ua
І). Неділя Всіх святих припадає на першу неділю після П’ятидесятниці. Люди, почувши проповідь апостола Петра, після Зіслання Святого Духа, утворили першу християнську спільноту. З цього часу розпочинається історія Христової Церкви. Апостоли, наповнені благодаттю Святого Духа, вийшли у світ нести Благу Вістку усім народам землі. Плодом їхньої проповіді є праведне життя багатьох навернених людей. Об’єднані християнські спільноти стали називатися Церквою Христовою. Церква Христова – це народ Божий, до якого належать ті, котрі живуть на землі, ті котрі після смерті знаходяться в чистилищі, а також святі, котрі знаходяться в небі праворуч Бога Отця разом з Ісусом Христом. Однак зі сторони фарисеїв і садукеїв християни почали зазнавати жорстокого переслідування через те, що євреї стали приймати хрещення і вірити в Месію – Ісуса Христа.
Переслідування почали наповняти Церкву мучениками, тобто вбитими за віру в Бога і за науку любові до ближнього. Приклад життя мучеників у перших віках свідчив про віддану любов до Ісуса Христа та його Церкви. Сам Ісус казав: «Це моя заповідь, щоб ви любили один одного, як я вас полюбив! Ніхто неспроможний любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає» (Ів. 15;12-13). Перший відомий приклад досконалої любові показав мученик за Христову віру – архидиякон Стефан. Він є немовби старозавітнім патріархом всіх святих. «І каменували Стефана, який взивав, мовивши: «Господи Ісусе, прийми дух мій!». А впавши на коліна, закликав сильним голосом: «Господи, не постав їм цього за гріх!» І промовивши це, смертю заснув» (Дії. 7:59-60). Його смерть стала початковим взірцем для святих мучеників християнської віри: «… І настало того дня велике переслідування Церкви, що в Єрусалимі. Всі, крім апостолів, розсипались по селах Іудеї та Самарії» (Дії.8:1).
ІІ). «Всі Святі, моліть Бога за нас грішних!». Нинішня неділя – це день святих апостолів, святителів, мучеників за правду Христову, преподобних і всіх праведних. Вони були пастирями і проповідниками, бо в покорі слухали науку Божу і самі жили за заповідями любові. Нині згадуємо чоловіків і жінок, старших і дітей та всіх святих Вселенської Церкви і всіх святих Землі Української. Вони є небесними рятівниками, бо знають про всі наші потреби і заступаються за нас перед Ісусом Христом. Багато цих святих поіменно – невідомі. Наприклад, в останніх двох світових війнах загинуло багато людей чиїх імен ми не знаємо, а так само не знаємо всіх імен Небесної Сотні і Небесної гвардії і тому нині віддаємо почесть всім знаним і незнаним мученикам Христовим, бо вони цілком заслужили звання Божих героїв. Церква Христова проголошує святими тільки тих, котрі дійсно відзначилися за життя незвичайними геройськими чеснотами чи ділами. Пам’ятайте, що життя дається один раз, будьте святими, бо часу на його репетицію немає.
2.1). Хто є святими? Багато людей думає, що святим можна стати лише у монастирі, тому що там люди повністю віддані Божим справам, їх не турбує суєта цього світу і тому лише вони можуть осягнути цей стан. Звичайно, у цьому є певна рація, однак святими можуть бути не лише духовні особи. Святим є той, хто вірний своєму покликанню, хто сумлінно виконує свої щоденні обов’язки щодо Бога та ближнього. Покликання до святості має кожна людина, хоч її досягають поодинокі особи. Ісус Христос каже до нас: «Отож, будьте досконалі, як досконалий Отець ваш Небесний!» (Мт. 5:48).
Церква подає нам приклади багатьох мирян, які зрозуміли цей заклик та зуміли його втілити у своєму земному житті. Вони у земному житті були оточені багатьма гріхами, випробувані спокусами, але скріплені ласкою Божою змогли жити святим життям. Вони зрозуміли, що можуть все у Господі (пор. Флп. 4:13). Людина своїми силами ніколи не зможе осягнути святості без Бога. Для цього треба цілком побороти в собі всі лихі нахили й спокуси так, щоб душа взяла перевагу над тілом! Побороти самого себе – це значить здобути найбільшу перемогу! Адже з природи людина є самолюбна і користолюбна, їй тяжко визнати свої провини; вона схильна бачити в собі все найкраще, але тільки не шукати своїх хиб. Докласти потрібно всіх зусиль, щоб побороти духа гордині, який є вроджений мало не в кожній людині. Так само треба знайти в собі духа незгоди й нахил до гніву і перебороти їх лагідністю та милосердям. Такого ступеня досягли всі праведники і святі угодники Божі.
ІІІ). Усі звичайні люди не можуть стати такими досконалими на землі, але багато чого можуть і мусять досягти. В ім`я нашої незалежної Держави і щасливого майбутнього треба відмовитись від хабарництва і корупції, побороти в собі гординю і захланність, дух незгоди і пом`якшити гнів. Любов’ю і щедрістю допомогти нашому народові встояти в боротьбі за самостійність і народне добро. Святі не були відразу святими. Святий Августин замолоду був великим грішником і довго боровся, поки зміг пізнати огидність і нечистоту своїх гріхів. Тяжкими зусиллями він поборов свої вади. Дух темряви підшіптував Августинові: «Ти не в силі цього доконати!». І часом святий Августин вагався, чи зможе він позбутися пристрастей… Але за хвилю він здригався і з подвійною силою гукав: «Я можу і мушу виправитись!». Він довго боровся із собою і таки переміг лихі нахили та став святим. Послідовник Христа є справжнім воїном, котрий завжди готовий до бою проти гріха.
Дорогі мої! Всі святі – це ті, що невідступно визнавали Христа, за Нього постраждали і в більшості віддали за Нього життя. Це ті, що взяли свій хрест і несли його через ціле життя. Всі християнські країни мають своїх святих – має їх і наша Українська Церква – починаючи від рівноапостольного князя Володимира, що охрестив український народ; його бабусю – Ольгу, святих праведників Бориса і Гліба, багато праведників чернецтва й аскетів.
Лише тоді, коли наслідуємо Христа-Спасителя і всіх Святих Його у щоденному житті, стаємо близько них. Минулої неділі ви чули в моїй проповіді, що Господь зіслав Духа Святого на апостолів і на цілу Церкву, що в наші часи переживає труднощі відродження. Дасть Бог – все буде добре, хвороба перейде, але цієї весни ми ніколи не забудемо – вона навчила нас шанувати життя. Молитва святих продовжує життя, очищає душу від гріховного бруду і проганяє великі недуги від тіла.
ІV). Теперішний час в Україні. Просімо Бога, щоб провадив нашу Церкву і скерував на правильний шлях наше національне життя до тихого пристановища і святого спокою, якого нам так потрібно! Сьогоднішня неділя) спонукає нас шанувати всіх святих на небі, нахиляє нас до єдності у цілий народ, адже всі люди однаково милі Господеві. Отож і ми, діти Божі, діти українського народу, мусимо єднатися і спільно служити Господеві в нашій святій Церкві і спільно служити Матері-Україні! Якби не Божа рука, нас би давно не існувало. Дай Бог кожному знайти дорогу до Бога і тих людей, які захочуть з нами пройти цей тернистий шлях.
Господи, ми віримо у заступництво всіх святих за народ, за Україну, за мир, за воїнів, за молодь і дітей. Народе мій! Віриш, що виходу немає, тому і не знайдеш його. Віриш, що вихід є, тому обов’язково його побачиш. Ти чекаєш біди, то вона вже в дорозі до тебе. Ти боїшся захворіти – обов’язково захворієш. Віриш в успіх – обов’язково його здобудеш. Ти чекаєш щастя – воно вже на шляху до тебе. Віра людини створює нашу реальність, бо тільки надія на майбуття дасть нам справжнє життя.
Висновки. Головним у житті святих була велика любов до ближнього, який знаходиться так близько біля нас. Краса людської душі – це її вчинки і це нагадує про наше покликання до святості. Тож нехай приклад Христа та всіх святих надихає нас на життя, сповнене любові до Бога та ближнього.
Пресвята Богородице, Мати Божа Неустанної Помочі, за молитвами всіх святих заступайся за Землю Українську, оберігай воїнів наших і допоможи спастися душам нашим.
Господи, через молитви всіх святих, допоможи нам жити просто, по совісті і пам’ятати, що Ти все бачиш, а на інше не звертати уваги. Амінь.
Благословення Господнє на вас!
+Василь Івасюк
Правлячий Архиєрей
Коломийської єпархії
14 червня 2020 року Божого
м. Коломия