Проповідь на неділя після Богоявлення Господнього

Тридцять років життя сотрудника о.Петра Ґедзика.

«Це Син мій любий, що його я вподобав» (Мт.3:17).

Вступ. Сердечно вітаю всіх присутніх християнським привітом «Христос Рождається!». Дякую духовенству, вірним, гостям й односельчанам, що прийшли подякувати Богові за дар життя о.Петра Ґедзика. Рівночасно у наших парафіях і совісті кожної людини продовжує лунати голос волаючого з пустині, кажучи, що кожний з нас є любленою Дитиною Божою.

І). «Лопата вже в руці в нього, і він очистить тік свій та збере свою пшеницю до засіків, а полову спалить вогнем невгасним» (Мт.3:12).

Іван Предтеча волає нині до людей цілого світу, закликаючи до негайного покаяння. Сам Предтеча мав одежу з верблюжого волосу й пояс ремінний на крижах у себе; їжа його була – сарана й мед дикий. Люди чули ці слова і приходили з Єрусалиму і всієї Юдеї та приймали хрещення від нього у річці Йордані, визнаючи свої гріхи. Побачивши, що багато фарисеїв та садукеїв ідуть хреститись до нього, він далі промовляв дуже сильно до них, кажучи: «Гадюче поріддя! Хто вас навчив тікати від наступаючого гніву? Принесіть же плід, гідний покаяння, (…). Сокира вже при корінні дерев: кожне дерево, що не приносить доброго плоду, зрубають і в вогонь кинуть. Я вас хрещу водою на покаяння, а той, хто йде за мною, від мене потужніший, (…). Він вас хреститиме Духом Святим і вогнем. Лопата вже в руці в Нього, і Він очистить тік свій та збере свою пшеницю до засіків, а полову спалить вогнем невгасним» (Мт.3:1-12).

Цей голос Предтечі підхопили єпископи, священики і місіонери та продовжують посилено кликати людей до покаяння. Вони дають людям такі ж поради, які давав Іван Хреститель, а саме: «Що ж нам робити?» Він відповів їм: «Хто має дві одежі, нехай дасть тому, що не має. А хто має харч, нехай так само зробить». Прийшли також митарі хреститись і йому мовили: «Учителю, що маємо робити?» А він сказав їм: «Нічого більше понад те, що вам призначено, не робіть». Вояки теж його питали: «А ми що маємо робити?» Він відповів їм: «Нікому кривди не чиніть, фальшиво не доносьте і вдовольняйтесь вашою платнею» (Лк.3:10-14). Так святий Іван «звіщав народові Добру Новину» (Лк.3:18). Аж настав день, коли сам Спаситель прийшов прийняти хрещення від Івана. Іван спротивився цьому, кажучи: «Мені самому треба хреститися в Тебе, а Ти приходиш до мене?» (Мт.3:14), однак Предтеча підкорився волі Спасителя, охрестивши Месію, став свідком Богоявлення та почув голос Отця небесного: «Це Син мій любий, що Його я вподобав» (Мт.3:17).

ІІ). «Це Син мій любий, що його я вподобав» (Мт.3:17).

Ці слова запрошують кожного з нас покладатися в усьому тільки на Бога – нашого Батька. У першу чергу подякуймо Богові, що ми можемо називатися Дітьми Божими, бо слова, які лунають з Неба «Це Син мій любий, що його я вподобав» (Мт.3:17), торкаються кожного з нас. І можливо це є той день, коли кожна людина, яка прийняла Хрещення, повинна собі усвідомити, що вона є любленою, бажаною, навіть якщо її покинули рідні і друзі, то вона все таки не почувається самотньою. Господь її любить, приймає та заохочує, щоби людина змінила своє життя.

«Голос вопіющого в пустині» (Мр. 1:3) в Україні маємо Церкву. Вона кличе до покаяння весь наш народ, тому що гріхи нанесли людям дуже серйозні духовні поранення. Хоча люди щиро прагнуть жити краще, але вони не знають, як це зробити. Господь просить нині повернутися всім серцем до Йордану, бо там прийшло визволення і свобода та народження нової людини через Ісуса Христа, охрещуваного.

ІІІ). День народження дитини – це Божий план.

Діва Марія народила Ісуса Христа під час перепису населення у Вифлеємі. Місто було переповнене людьми, і в ньому не знайшлося вільного місця для Пресвятої Родини. Месія народився в хліву поряд з домашньою худобою поза містом. І в той час у небі засіяла Вифлеємська зірка, вістуючи людям про народження Спасителя світу.

Срібне світло з неба вказало шлях пастушкам і трьом мудрецям зі Сходу до маленького Ісуса. Пастушки принесли в дарі те що мали – ягнятка. Слідом за світлом різдвяної зірки прийшли три мудреці, які принесли царські дари для Спасителя світу: ладан, миро та золото. Ми також можемо принести Христові дари:

Перший дар — це ладан, котрий символізує молитву. Саме благальна молитва підноситься вгору, як дим кадильний, й оберігає батьків, дітей і молодь від гріхів.

Другий дар — це миро. Лікарі з любов’ю накладають на людські рани цілющі ліки і повертають здоров’я народу України.

Третій дар — золото. Його приносять доброчинці, котрі своїми коштами допомагають виховати нове покоління для України.

День народження – особливе свято для кожного з нас. Його завжди чекаємо з легким хвилюванням та якоюсь незрозумілою тривогою. Мабуть тому, що ця дата нагадує кожному свій особистий Новий рік. У цей день підводимо підсумки, загадуємо бажання і чекаємо подарунків та чогось не звичайного.

Отець Петро так само нині отримує подарунки – ягня, золото, ладан і миро та підтримку парафіян. Кожного дня отець Петро бере у свої руки Ягня Боже. Силою Христових слів, які він промовляє на Святій Літургії, хліб перемінюється у тіло Ісуса Христа. Бог Отець дозволяє своєму улюбленому Синові Петрові підняти освячений хліб, високо піднявши Його, сказати слова на Літургії «Святеє святим» і самому запричащатися та уділити Пресвяту Євхаристію потребуючим.

Другим дарунком є золото, що дозволяє за допомогою добрих людей відремонтувати парафіяльний дім, організовувати поїздки з молоддю, допомагати бідним, ремонтувати Божий храм та готувати будову храму у душах молоді на прощах і через багато інших справ.

Третім дарунком є миро. Люди просять у хворобі уділити тайну Єлеопомазання, в якій Христос оздоровляє хворих.

Четвертим дарунком є ладан. Молитва священика має бути такою сильною, щоб вона піднімалася прямо вгору, а не стелилася по землі і бути не прийнятою. Покровителі Коломийської єпархії і вашої парафії Пресвята Богородиця «Це Мати твоя» й Блаженний священномученик Миколай Чарнецький завжди є помічними у спасінні людських душ, розвитку парафії і приносять наші прохання прямо перед престіл Божий.

П’ятим подарунком маємо нині молитву людей і щиросердечні їхні привітання та конкретні та щирі побажання о.Петрові.

Висновки. Отче Петре, ваш голос у парафії – це голос вопіющого у Биткові, щоб люди навернулися на проповідуване вами Слово Боже.

Кожне биття твого серця – це голос Бога, Котрий каже, що вас любить. Задумайтеся, скільки разів Господь сказав сьогодні у день вашого народження, що ви Його улюблений син. Не соромтеся Бога і ніколи не зречіться Його.

Пресвята Богородице, Мати Божа Неустанної Помочі, прославлена в Коломийській іконі «Це Мати твоя» бережи Україну та будь покровителькою молодої священичої сім’ї о.Петра Гедзика.

Господи Ісусе Христе, дозволь увесь час життя нашого провести у живій вірі та ділах милосердя, втілюючи в життя Патріаршу стратегію «Жива парафія». Амінь!

Благословення Господнє на вас!

+Василь Івасюк

Правлячий Архиєрей

Коломийської єпархії.

с. Битків

23 січня 2022 р.Б.


Послання і проповіді