Проповідь на 18 Неділю по Зісланні Святого Духа

«Не бійся! Від нині людей будеш ловити»

(Лк.5:10).

Вступ. Усіх присутніх вітаю в цей недільний день християнським привітом Слава Ісусу Христу! «Суспільство без віри й любові втрачає здатність розрізняти добро і зло» (Євген Сверстюк).

І). Проповідь Христа до народу та чудесна ловля риби.

Якщо би хтось бажав перетнути океан, то до цього мусів би добре підготуватися, адже океан – це не річка чи ставочок. В час шторму хвилі йдуть одна за одною, мов ті гори і захисту від них не має, бо навколо лиш небо та вода. І для того, щоби ця мандрівка видалася вдалою, потрібен надійний корабель!

Наше людське життя є таким схожим до бурхливого моря, не одна безодня загрожує нашому життю і не одна негода б`є нас від дитинства аж до смерті. Хто допоможе нам віднайти той великий і надійний корабель, котрий здатен захистити нас від стихії та від усіх небезпек? Тим кораблем є віра!

Євангеліє показує нам Христа, Котрий проповідував на Генезаретськім озері. Слава і наука Спасителя були так великі, що до Нього приходили натовпи людей, щоби слухати Божі навчання. Слухачів було так багато, що Христос увійшов в човен і велів відплисти від берега та звідти продовжив навчати. Закінчивши навчати, Христос повелів апостолові Петрові відплисти на середину озера і закинути сіті. Апостол Петро у відповідь каже: «Наставнику, всю ніч трудились ми й нічого не піймали, але на твоє слово закину сіті» (Лк.5:5). Досвідчені рибалки послухали Ісуса і піймали стільки риби, що її кількість здивувала всіх. Розгублений апостол Петро вигукнув: «Іди від мене, Господи, бо я грішна людина» (Лк.5:8). У відповідь Христос каже: «Не бійся! Від нині людей будеш ловити» (Лк.5:10). Так Господь підтвердив Своє Божество перед учнями й укріпив їх у вірі та визначив суть місії апостолів, учнів, пастирів та всіх християн словами: «Від нині будете ловити людей» (Лк.5:10).

Наші дні наповнені духовною порожнечею, а пастирі і вірні повинні би відповідальніше ставитися до своїх обов’язків та бути для усіх ревними проповідниками Євангелія. Духовенство і вірні складають разом одне містичне тіло – Церкву Христову і зобов’язані вірою свідчити у сучасному світі про Спасителя – Сина Божого. Слід пам’ятати, що поганою і нехристиянською поведінкою ми даємо згіршення ближнім, і можемо стати причиною відходу якогось вірного до секти. Замало бути охрещеним, потрібно не гніватися, не зловживати спиртними напоями, не судити і т.д.

Апостол Петро пише: «Слово Господнє повік перебуває» (І Пт. 1:25). Проповідь Ісуса звучить у наших храмах по сьогодні, але її треба почути. Світ дуже потребує Доброї новини, а гріхи не дають можливості «виловити» Божу благодать. Праця і клопоти без Божого благословення не дають нам бажаного успіху так, як це було з цілонічною ловлею риби апостолів на озері. Наш досвід підказує, що в неспокійних хвилях життєвого моря ми все хочемо піймати бажану кількість риби – славу земну, гроші, багатство, почесті і т.д. Іншими словами, випереджуємо один одного у збагаченні і спішимо спіймати своє щастя. Майже всі люди біжать за світським щастям, але правдиво щасливих маємо одиниці. Більшість людей працюють в поті чола і потім безсило опускають руки, кажучи: «всю ніч трудились ми й нічого не піймали» (Лк.5:5). Однак, радісну новину вселяють в нас слова Спасителя: «Прийдіть до мене всі втомлені й обтяжені, і я облегшу вас» (Мт.11:28).

ІІ). Тверда віра з’єднує людину з Богом і допомагає знайти щастя.

Тільки за допомогою віри ми можемо вияснити для себе все те, що є для нас незрозумілим. Віра дає відповідь на три важливі питання: «Звідки я прийшов?», «Для чого потрібний на Землі?» і «Куди маю прийти в кінці життя?». Відповіді прості: людина створена Богом, на Землі опинилася через непослух, намагається в житті виконати Божу волю і в цьому їй допомагають святі Таїнства, бо саме вони допомагають повернутись назад до Бога. Перебуваючи у тлінному тілі, наші знання про майбутнє життя є дуже недосконалі. Апостол Павло каже: «Тепер ми бачимо, як дзеркалі неясно; тоді ж – обличчям в обличчя» (І Кор.13:12). Віра для людини є тим, чим телескоп для астронома. Вона пояснює чому людина терпить, хворіє і помирає. Віра – це основа нашого союзу з Богом і визначає нашу майбутню долю. «Хто увірує і охриститься, той буде спасенний; а хто не увірує, той буде осуджений» (Мр.16:16).

В трагічні хвилини життя, віра приносить душевний спокій. Коли всі від нас відвернулися і ми залишаємося один на один зі своїми негараздами, протягуємо руки, щоби хтось затримався і допоміг нам, тоді тільки єдиний Бог приходить на поміч. Бог спішить на допомогу всім людям навіть тоді, коли вони чинять аморальні гріхи. Цей жорстокий світ у безумній гонитві летить, не усвідомлюючи куди саме.

Бог хоче зупинити кожного з нас від виконання грішних справ, кличе до нашої совісті та чекає на нашу відповідь. Цьому вчить нас Святе Письмо. Авраам повірив в Бога і це йому було зараховано за праведність. Христос кличе нас до Свого Царства і ми віруємо, що дійдемо до Нього, виконуючи Заповіді Божі.

Віра – це благодатний дар Божий. Євангеліє наставляє нас на дорогу праведників. Американский поет Мертон, писав: «Коли ми не живемо так, як думаємо, тоді починаємо думати так, як живемо».

В жарку погоду нас мучить спрага і ми шукаємо джерела з чистою водою. Подібно наші душі є спраглими Істини, якою є Христос. Ісус сказав: «Я – путь, істина і життя» (Ів.14:6). В житті все міняється, а «Ісус Христос учора й сьогодні – той самий навіки» (Євр.13:8).

ІІІ). Сила віри спроможна змінити ситуацію в Україні.

«Ну що б, здавалося, слова…Слова та й голос — більш нічого. А серце б’ється-ожива,

Як їх почує!.. Знать, од Бога І голос той, і ті слова Ідуть меж люди!». Тарас Шевченко захоплює і зачаровує кожного своєю любов’ю до України. Вірою і любов’ю наших батьків Бог дав нам свою омріяну державу. Ми отримали Україну потужною, науково й економічно розвинутою. Нині більшість молоді мріє покинути нашу державу заради «кращого» життя!

Тож яка сила спроможна змінити ситуацію в Україні!? Церква готова повністю запобігти занепаду нації. Адже Україна має досвід діяння греко-католицької церкви під проводом Митрополита Андрея Шептицького, коли в умовах окупації галичани за неповних пів століття перетворилися з однієї найбідніших у світі народностей у висококультурну та заможну християнську спільноту — українську Галичину! Тож настав час об’єднати зусилля усіх гілок Християнства в Україні, щоб церкви перетворилися в на істинного духовно-соціального провідника Нації.

Повернути дітям в школах такі цінності, як Святість, Чистота, Любов та відкинути розвиток споживацтва та стрімке нищення навколишнього середовища. Тому першочерговим завданням нашого суспільства є зберегти молодь і спрямувати її відповідально будувати Україну, будучи гармонійно поєднаною з Богом. Церква і Держава мають забезпечити кожній людині умови досягти високодуховного розвитку особистості.

Одна з головних причин усіх українських бід — українці недостатньо розмовляють рідною мовою. Людина повинна розмовляти тією мовою, яка природньо відповідає певній території і коли є офіційною мовою держави, в якій ця людина живе. Адже кожна нація за допомогою мови підтримує свою цілісність. Можна робити щось серйозне в Україні, володіючи українською мовою. Ні англійська, ні російська для цього не підходять, бо вони вступають в конфлікт з нашою землею і можуть призвести до перетворення цієї землі на пустелю. Існує дуже глибокий зв’язок мови і землі. Спільна мова впродовж тисячоліть стала «природним законом» цієї землі. Отже, встановлюється потрійний зв’язок: людина-мова-територія. Окрім цього потрібно очищувати наші душі і мову, щоб забезпечити українцям омріяне багатьма поколіннями повноцінне щасливе життя.

Висновки.

Мова це «євангельські сіті» для нашої молоді. Кожний свідомий українець розуміє важливість мови для збереження незалежності України. Українська мова – це дар Божий; вона жива, збагачується та набуває нових рис і лиш одне може знищити її – наша байдужість. Тому любіть українську мову, бережіть її, захищайте і красиво проповідуйте Євангеліє.

Нехай Пресвята Богородиця, Мати Божа Неустанної Помочі, відкриє всім красу української мови, щоб нею ловити людей і їхні таланти так, як апостоли ловили сітями рибу, та розвивати Україну.

Благодать Святого Духа допоможе щасливо перейти земне життя і здобути Царство Небесне. Амінь.

Благословення Господнє на вас!

+Василь Івасюк

Правлячий Архиєрей

Коломийської єпархії.

Лісна Тарновиця

24.10.2021 р.Б.


Послання і проповіді