Cлово владики Василія Івасюка на розколяді духовенства Коломийської єпархії

«Бог Предвічний народився

Прийшов днесь із небес»

Вступ. Колядою починаємо радісно прославляти Різдво Еммануїла, що значить «З нами Бог» (Мт.1:23). Закінчення різдвяного часу називаємо розколядою. Іншими словами, – це подяка Богові українськими колядками за родження Месії – Ісуса Христа. І тому моє слово до вас буде складатися з трьох важливих кроків.

І). Першим – це є Різдво, тобто прихід Бога до людини. І якраз ви, духовенство Коломийської єпархії, старалися донести цю радість до кожної людини. Незважаючи на ті труднощі в Україні, ви вкладали радість з неба через колядки у життя своєї парафії. Іншими словами, шукали способу дати відповідь Господеві своїми парафіянами на Його Різдво. Бог проявив до нас любов і ми тепер маємо відповісти Йому своєю любов’ю до Нього і до ближнього. Один молитовний чоловік сказав, що поняття любові є складне для розуміння теперішніх людей, а тому починайте з першого кроку – навчіть людей співчувати один одному і жаліти ближнього.

ІІ). Другим важливим кроком – це відвідини вірних з йорданською водою. Прихід священика в дім з молитвою-піснею «Во Йордані хрестився ти Господи…», благословення дому освяченою богоявленською водою і розмова з його мешканцями, бо все це має на меті пізнати свою паству й укріпити їх духовною розмовою у вірі. Христос прийшов до нас і передав владу для духовенства, щоб ніхто з повірених нам людей не загинув, але отримав життя вічне у Божому Царстві.

ІІІ). Третім кроком – це підготовка до Великого Посту. Блаженніший Святослав повчає, що три святителі промовляють до священиків і вірних через три короткі слова – святість, свідчення і служіння на прикладі трьох святих: Григорія Богослова, Василія Великого й Іван Хризостома.

3.1). Григорій Богослов навчає про святість. Він каже, що кожен християнин має бажати стати святим і вести глибоко духовне життя. Святий Григорій усе своє життя так глибоко був поєднаний з Пресвятою Трійцею – Богом Отцем, Сином і Духом Святим, що часто повторював своїм учням: «Це є моя Трійця».

3.2). Василій Великий – свідчить. Господь пригадує духовенству про ваше завдання на ціле життя: «І будете моїми свідками в Єрусалимі, у всій Юдеї та Самарії й аж до краю землі» (Діян. 1:8). Василій Великий дав дуже виразне свідчення своїм життям в Христове Євангеліє. Архиєпископ Кападокійський був одним із найбільш революційних і глибоких учителів Христової Церкви. Коли всі мовчали, він мав відвагу сказати імператорові правду про те, що той впадає в аріанську єресь, тобто відступає від віри Христової. Імператор не звик, що йому хтось перечить, та ще й викриває його неправедні вчинки. Здивований, у присутності всього народу каже: «До мене ще так ніхто ніколи не говорив». Василій йому відповів: «Бо ти ніколи не зустрічав справжнього єпископа». Справжність свідчення істини – це те, що зробило його великим.

3.3). Іван Золотоустий вибрав служіння, як дорогу до Бога. Він був одним із найславніших душпастирів свого часу, який намагався усім своїм життям послужити тогочасному суспільству через свідчення віри в Євангеліє. Архиєпископ Іван постраждав від інтриг візантійської цариці Євдоксії за проповідь на день Усікновення голови Івана Хрестителя. Він сказав до народу про себе: «Немає нічого страшнішого, ніж гнів злої жінки. Краще мати справу із драконами, ніж із нею. (…) Знову танцює Іродіада, знову біснується, знову шукає голову Іванову». І за цю проповідь він був вигнаний до Вірменії, де і помер. Однак пізніше, знову повернувся до Константинополя у своїх святих мощах, що стало великою радістю усього християнського світу. Це усім дало надію на те, що справжня Христова Церква, не є державною і тому здатна голосити слово Христового Євангелія, не піддаючись на жодні політичні, державні чи інші схеми мислення в цьому світі.

Висновки. Отже, святість, свідчення і служіння – це три виміри справжнього священика і християнина. Це головні опори правдивого християнина, істинного священика і сильної держави. Завданням духовенства нині є вчити Слова Божого дітей і молодь в школах, храмах і де тільки можна провадити активне пастирське служіння.

Бажаю вам щиро підготуватися до Великого Посту і бути святими, свідчити правдиво та послужити українському народові та моліться за Україну.

Господи, благослови всіх священиків Коломийської єпархії на служіння нашим людям як на теренах єпархії так і духовно підтримувати тих, хто виїхав поза межі України в пошуках праці.

Благословення Господнє на вас!

+Василь Івасюк

Правлячий Архиєрей

Коломийської єпархії

 

 

13-14 лютого 2020 року Божого 

управління Коломийської єпархії УГКЦ

м. Коломия

 


Послання і проповіді