Слово владики Василія на площі Відродження з нагоди 157 річниці перепоховання Тараса Шевченка

На сивих ребристих хвилях стародавнього Дніпра привезено до Канева Шевченкові останки. Кобзар перемінив думку народів про нашу Україну і доказав, що це край здатний до високих почувань і думок та має душу й серце приступне для всього високого і прекрасного. І про це свідчить один з багатьох творів поета “І мертвим, – і живим, і ненародженим …”, тобто нам.

Він висвітлює вічну боротьбу добра і зла, представляючи їх у творі як питання правди і брехні. Поетом взятий епіграф із Першого соборного послання апостола Івана: Як хто скаже: «Я Бога люблю», та ненавидить брата свого, той неправдолюбець”. Шевченко – це справжній християнин, який бажає розбудити серед українського люду дух любові, братства, взаєморозуміння, послуговуючись словами Івана Богослова. І для нього оживає невидима любов до Бога через любов до ближнього: Бо хто не любить брата свого, якого бачить, як може він Бога любити, якого не бачить?”. Поет не приймає українського патріотизму, за яким немає любові.

За приклад поет бере старозавітніх пророків, які своїм словом стараються зупинити ізраїльський народ у їхніх гріхах, вказуючи на неминучу розплату. Пророк-поет перестерігає і своїх земляків живих та ненароджених:

Схаменіться! Будьте люди, Бо лихо вам буде…

Шевченко відчуває відповідальність за те, що діється на його землі, і своє призначення вбачає у тому, щоб змінити життя людей. Він не мовчить – говорить, просить, картає, будить. Власне, у цьому поет розуміє свою місію, бо справжньому пророкові несила спокійно споглядати на спотворені взаємини між людьми де, Кайданами міняються, Правдою торгують І Господа зневажають…, а людей в невольничі ярма запрягають.

Кобзар порівнює Україну з Юдеєю, яка за гріх непослуху Богові була пограбована і зруйнована. І це є пересторога для нас, тобто ненароджених!

Шевченко вказує нам, ненародженим, на дієву силу слова Божого. Оздоровлення і самоочищення людини та суспільства можливе тільки через Божу любов: Умийтеся! Образ Божий Багном не скверніте.

Висновки. Пресвяте Богородице, Мати Божа Неустанної Помочі, допоможи збудувати над Україною чисте і безгрішне небо. Шевченко у своїх творах називав Україну безталанною.

Господи благослови безталанну Україну мирним небом і духовним розвитком та міцною державою.

Благословення Господа нашого Ісуса Христа нехай перебуває з Вами завжди, нині і повсякчас і навіки віків. Амінь.

+Василь Івасюк

Правлячий Архиєрей Коломийської Єпархії

 

 

м.Коломия

22 травня 2018 року Божого


Послання і проповіді