Слово владики Василія на ХІ Всеукраїнському відкритому фольклорному фестивалі “Писанка”

20 Квітня 2018 - Послання і проповіді
І). Великдень – це день воскресіння Ісуса Христа і найвеличніше свято року, котре завжди супроводжується писанкою. Особливого значення набуває посвячення Пасхи і писанок, котрі символізують весняне відродження природи і своїми коренями сягають у далеке минуле. Мудрі люди кажуть: “У світі доти існуватиме любов, доки люди писатимуть писанки”. Світлої пам’яті Михайло Вишиванюк організував будову Коломийської писанки, яка сьогодні є символом України.
ІІ). Жінка-гуцулка у національному одязі також є писанкою. Вона оживлює символ України. Ця слабка стать має морально сильний i чистий образ працелюбної жінки-матері, сестри і коханої дівчини. Тарас Шевченко бачив у матері найвищу і найчистішу красу світу. І коли цю святиню топчуть та знущаються з неї ожирілі пани і підпанки, тоді чесна людина мовчати не може. Доля дівчат і жінок була власним болем поета і болючою раною у його серці, тому Кобзар на весь голос заговорив про жіночі терпіння.
В теперішний час українські жінки виїжджають за межі України в пошуках роботи і добровільно приймають на себе ярмо новітнього кріпацтва. Втрачаючи жінок, ми втрачаємо писанку! Жіноча недоля стає запеченим згустком болю й особистою трагедією кожного чоловіка. На панщині вона виконує всю хатню роботу, народжує, годує і виховує дітей. А скільки жінок стали жертвами поміщицької розпусти і скільки наклало на себе руки! Шевченко пише: “… Моя се мати і сестра”.
У поемі “Княжна2 знаходимо рядки сповнені мрій про власний сімейний затишок, про свою хатину у вишневому садочку і любов до дітей:
“Ох, діти! Діти! Діти!
Велика Божа благодать!”
Тому Шевченко майбутнє свого пригнобленого народу не мислить поза щастям матері й дитини.
Сувора дійсність – жорстоке і прекрасне материнство можливе лише у країні, де кожна людина — господар своєї долі. Про вільних людей у вільній країні писав поет: “І буде син, і буде мати, і будуть люде на землі…”
Висновки. Пресвята Богородице, Мати Божа Неустанної Помочі, допоможи нашим жінкам і дівчатам бути мироносицями і продовжувати писанковий рід України.
Господи, благослови наших жінок і дівчат доброю долею та дай нашому народу таких провідників, щоб визволили українську жінку-писанку з неволі.
Бажаю Вам, дорогі жінки здоров’я, миру, благополуччя, радості, родинного затишку і благословення на всі ваші добрі справи. Христос воскрес! Воістину воскрес! Амінь!
Благословення Господнє на вас!
+Василь Івасюк
Єпископ Коломийський
22 квітня 2018 року Божого
м.Коломия