Слово владики Василія (Івасюка) з нагоди 202-ої річниці від дня народження Тараса Шевченка
15 Лютого 2018 - Послання і проповіді
” В своїй хаті своя правда, і сила, і воля…”.
(Тарас Шевченко)
Вступ. Українці щороку відзначають річницю від дня народження великого сина України, геніального поета і художника Тараса Шевченка. Його ще називають апостолом правди і свободи, нескореним борцем за волю.
І). Нічого кращого немає, як тая Мати молодая. Шевченко прожив коротке і насичене життя. Малому Тарасові виповнилося 9 років, тоді померла його мама, а коли виповнилося 11 років, тоді помер його батько. І він залишився сиротою та зазнав багатьох труднощів від людей, а також наполегливо вчився.
Вивчивши добре історію України, поет приходить до висновку, що тільки “у своїй хаті – своя правда, і сила, і воля”. Тому він закликає всіх українців вивчати добре історію свого народу:
“Та читайте од слова до слова, Не минайте ані титли,
Ніже тої коми, Все розберіть… та спитайте
Тоді себе: що ми? Чиї сини? Яких батьків?
Ким? За що закуті? …Учітеся, брати мої,
Думайте, читайте, І чужому научайтесь,
Й свого не цурайтесь”.
Цими словами Кобзар закликає своїх земляків і всіх нащадків наполегливо вчитись і жертовно любити Матір-Україну:
“Свою Україну любіть, Любіть її во время люте,
В останню, тяжкую минуту За неї Господа моліть”.
Далі він наголошує, що “Нема на світі України, Немає другого Дніпра…” і стає провідником кожного покоління українців, виступаючи проти поневолювачів і так званих “своїх землячків”.
“Кругом мене, де не гляну, Не люди, а змії.
І засохли мої сльози, Сльози молодії.”
Такий важкий стан суспільства побачив Шевченко тоді в Україні, поневоленій Москвою. А також у незалежній Україні, Тарас бачить тих самих “землячків”, що записались в “рускоязичниє” і готових за гроші чи й без них прислужуватись чужій державі. Він бачить, як чужинці домінують в органах влади і зневажають українську мову.
Подивившись телепрограми різних каналів, стає зрозуміло, що багато з них працюють проти нашої держави. Ці замовлення маніпулюють свідомістю людей, подають фальсифікати в цифрових вимірах, закликають явних ворогів України до публічних виступів.
Висновки. На щастя, у самому серці України б’є джерело любові Шевченкового слова та кличе до нас “обніміть брати мої найменшого брата, нехай мати усміхнеться, заплакана мати”. Амінь.
Благословення Господнє на вас!
+Єпископ Василій Івасюк
Правлячий Архиєрей Коломийсько-Чернівецької єпархії УГКЦ
2 Березня 2016 р. Б.