Слово владики Василія (Івасюка) на спортивних змаганнях між священиками на Буковелі

06 Березня 2018 - Послання і проповіді
“Я боровся доброю борнею,
скінчив біг – віру зберіг” (ІІ Тим. 4,7).
Преосвященний владико Йосафате, всечесні отці, учасники спортивних змагань і всі присутні щиросердечно вітаю вас у церкві “Введення у храм Пресвятої Богородиці”, що у Поляниці християнським привітом “Слава Ісусу Христу!”.
Вступ. На молитві перед змаганнями в нашому храмі присутні священики Івано-Франківської митрополії, а саме: Івано-Франківської Архиєпархії, Коломийської єпархії, Чернівецької єпархії, Львівського та Луцького Екзархату. Вже стало традицією, започаткованою світлої пам’яті владикою Миколаєм Сімкайлом, деканом Яремчанським і парохом Поляниці о.Богданом Скірчуком та за сприянням нашого земляка і доброчинця – народного депутата Олександра Шевченка проводити традиційні зимові міжєпархіальні змагання з лижного спорту на Буковелі.
І). Погляд Бога на створення спорту. Господь цікавиться кожною ділянкою життя людини, включаючи також і спорт. Біблія прямо нічого не говорить про це, однак, книга Буття каже: “На початку сотворив Бог небо й землю (…) і побачив Бог усе, що сотворив: і воно було дуже добре” (Бт.1. 1,31). Цей біблійний принцип “було дуже добре” допоможе нам зрозуміти думку Бога про спортивні змагання. Господь назвав сотворення світу “добрим” (Бт.1. 10,12,17), хоча там нічого не сказано про спорт. Бог не став першим на лижі чи почав плавати або грати у теніс. Власне, Бог особисто не створював спорт, але сотворивши людей, наділив їх здібностями бігати, скакати, ловити, кататися і т.д. І так його винайшли люди, через організовану гру, в якій вони можуть використовувати свої таланти, отримані від Бога. Тому спорт – це організована і Богом благословенна гра.
ІІ). Спорт і Святе Письмо. Біблія не забороняє займатися спортом. Головне, щоб спорт не перемістив Христа на друге місце, замість бути Господарем життя людини. Спорт як і кожна добра справа завжди мають своє опертя на Святому Письмі. Наша душа – це дорогоцінний алмаз, а тіло це футляр для душі і храм Святого Духа. Тому ми повинні піклуватися про своє тіло, займатися хоча би фізкультурою, щоби бути здоровими і не стати тягарем для ближніх.
Спорт може принести велику користь для душі або зашкодити на здоров’ї. Біблія визнає, що “тілесна вправа [тільки] до дечого лише корисна, а благочестя на все корисне” (І Тим.4,8). Спорт допомагає завжди бути в хорошій фізичній формі, вчить самодисципліни, навчає працювати в команді і співпрацювати з людьми. Він розвиває волю, силу, вчить долати труднощі життя. Командний спорт вчить колективної співпраці і відповідальності за спільну справу, що так дуже потрібно і не вистачає сьогодні священикам та нашому суспільству.
ІІІ). “Все мені можна, та не все корисно” (І Кор.6,12). Спорт не має бути культом, але культурою. Ви сильні маєте нести немочі слабких! Дійте згідно своєї совісті та вашої віри. Фанатизм у кожній справі завжди є шкідливим. Спортивні ігри – це не найголовніше у житті. Забагато спорту в житті – це те саме, що забагато солі в їжі.
Деякі види спорту сповнені насилля. Наприклад, в боксі єдиною метою є відлупцювати суперника. Двобої і жорстокі ігри підштовхують до насильства у щоденному житті. Насправді, “Господь випробовує праведного і безбожного; хто насильство любить, того ненавидить його душа” (Пс.11,5). Відношення до змагань має бути згідно напімнення ап.Павла “не робіть нічого під впливом суперечки чи з марної слави, але вважаючи в покорі один одного” (Флп.2,3).
ІV). Подяка Богові, Пресвятій Богородиці, духовенству і доброчинцям. Найперше дякую Святому Духові, що зібрав нас тут у цьому мальовничому Карпатському краю. Рівночасно складаю сердечну подяку Вам, отче Богдане, за труди у цьому храмі, де Ви вже служите. Серед вірних і духовенства маєте добре ім’я. Ви зробили свій гідний внесок у зміцнення парафіяльного життя та розвиток села Поляниця. Я дякую церковному братству, всім священикам, селищному голові за ті чудові справи, які тут відбуваються. Ось так і повинна існувати церковна громада, єпархія і митрополія.
Іноді нам говорять, що дуже важко організувати служіння і відпочинок священика на парафії, бо грошей немає, людей немає… Але якщо є щире бажання і готовність вести людей до Бога, тоді назустріч вийде Сам Спаситель. Він простягне руку і переведе Вас найнебезпечнішими дорогами до успіху, а люди і кошти знайдуться, ентузіазм і здоров’я буде, яке настільки необхідне кожному душпастирю відповідально виконати своє служіння.
Хочеться ще раз подякувати нашому доброчинцю, нашому земляку і депутату Верховної Ради Олександру Шевченку за надану можливість духовно і фізично відпочити. Бажаю вам допомоги Божої і зросту туристичного бізнесу. Нехай береже вас Господь.
Висновки. “Я боровся доброю борнею, скінчив біг – віру зберіг” (ІІ Тим. 4,7). Ці змагання на туристичному комплексі Буковель почалися молитвою і продовжуються відпочинком з Богом у серці і з лижами на ногах. В лижних змаганнях задіяні усі учасники, але перемогу отримує лише один, “ … ті, які біжать на перегонах, біжать усі, але лиш один бере нагороду” (І Кор. 9,24). Розважливі спортивні змагання завжди зближують священиків і роблять їх друзями та допомагають бути добрими душпастирями.
Пресвята Богородице, Мати Божа Неустанної Помочі, допоможи нам оздоровити тіло і душу молитвою та спортивними змаганнями.
Терплячий наш Спасителю, помилуй українських воїнів і наших заробітчан по цілому світі заради свого безмежного милосердя.
Нехай Архистратиг Михаїл разом з ангелами хоронителями береже наших учасників змагань на лижних трасах Буковеля. Амінь.
+Василь Івасюк
Єпарх Коломийський
Буковель
3 березня 2018 року Божого