Слово владики Василія Івасюка на посвяченні дзвіниці у Заріччі

19 Жовтня 2019 - Послання і проповіді
Вступ. Дзвіниця – це надзвичайно важлива сакральна споруда української народної культури. В неї закладено глибокий зміст, котрий тісно пов’язаний з музикою дзвонів, бо через них сам Господь промовляє до людей.
І). Посвячення дзвінниці. Перші храми на нашій землі будували грецькі майстри і перші дзвони також завозили із Візантійської імперії. Дзвони було сповіщали вірних про початок богослужінь, радісні і сумні події. Поява дзвонів у Київській Русі пов’язана з Десятинною церквою Успіння Пресвятої Богородиці, яку заклав князь Володимир – у 989 р. В Україні ми знаємо монументальну архітектурну споруду – величну дзвіницю Софії Київської.
Посвячення дзвіниці і мелодійний спів її дзвонів хочеться послухати кожному. Вони лунають над кожним містом, селом і передають голос віків та нерозривний зв’язок з українськими традиціями. Завдяки дзвонам, свято глибоко западало в душу дітям. Почувши їх чарівний мелодійний спів, люди пробують розгадати утаємничений зміст. Музика дзвону – це мелодія, яка стає частиною навколишньої природи, що оточує людину. Голос дзвонів – це музична проповідь під час якої, людина відходить від усього побутового і подумки звертається до Бога, згадує своїх рідних і близьких, котрі пішли із земного життя.
Дзвони повідомляли про стихійні та громадські лиха, закликали до боротьби, прославляли військові перемоги. Плакали дзвони за загиблими і падали вони з дзвіниць храмів на землю, скинуті ворогом, щоб разом з полеглими скам’яніти мовчанкою. Християни вважали звуки дзвону – символом грому небесного.
ІІ). Дзвони повторюють долю свого народу. Після жовтневої революції 1917 року, дзвони також зазнали безпрецедентних переслідувань з ідеологічних та економічних мотивів. На жаль, не відомо, скільки унікальних дзвонів загинуло у пожежах середньовіччя, скільки їх знищили в Україні в часи Радянського Союзу, руйнуючи старовинні козацькі церкви та монастирі.
У кінці 20-х років XX століття спеціальна організація по заготівлі металевого брухту переплавляла дзвони і виливали погруддя вождів революції, а також брали на потреби авіації та виготовлення тракторів. Це було найстрашніше блюзнірство і зневага сили Божої. Йшла боротьба з релігією, історією, духовністю, руйнування церков і нищення дзвонів – це лише одна з багатьох ланок подібних злочинів. Революція, а згодом і Велика Вітчизняна війна, повністю знищили українське виробництво дзвонів.
У роки гоніння на церкву Радянський Союз знищував не лише священників, але й дзвонарів. Вважалося, що дзвонарі народжувалися у Світлий тиждень. Тоді кожному бажаючому дозволяли вдарити у дзвін, а дзвонар спостерігав, підказував і допомагав. У кого гарно виходило, того запрошували дзвонити надалі. Це вміння переходило із рук у руки від душі до душі. І хоч великий пласт культури цього мистецтва втрачений назавжди, одначе навчитися цьому можна і сьогодні.
Атеїстичний нігілізм, ще довго нуртував у свідомості керівників різного рівня. Так відомо, що у 60-х роках минулого століття суддя особистим рішенням заборонив дзвонити. Коли старша жінка прийшла з чергової служби і пожалілася вдома: «Ти бачиш, дзвони заважають йому спати, тому заборонив дзвонити у церкві!». Мовчання дзвонів – це час їх «посту» і «скорботи» з приводу кончини і мук Ісуса Христа. В цей період прийнято було не дзвонити, щоб нечиста сила не мала можливості торжествувати перемогу і творити зло. Дзвін освячений зверху являє собою «голос Божий». Дзвін, як «голос Божий» коливає землю і вражає нечисту силу, що стереже їх. Дзвін може допомогти вийти душі, коли людина важко вмирає, бо відганяє нечистих духів,.
ІІІ). Наука про значення дзвонів. Кожного разу, коли почуєте голос дзвону, то відбивається радість у серцях не тільки в тих, хто вкладав кошти, виготовляв цей святий дзвін, але й у всіх нас, хто почує його. Звучання дзвону – це не тільки поклик у церкву, приємна мелодія для вух, але ці звуки вбивають навіть шкідливі бактерії в повітрі. Церковний дзвін очищає повітря, приборкує грім, блискавки. Старі люди і прихожани храму стверджують, що коли стоїш під куполом церкви і чуєш дзвін, тоді звукові вібрації проходять через все тіло, знищуючи шкідливі мікроби на відстані семи кілометрів. Вчені-геофізики досліджують властивості вібрації церковних дзвонів і впевнено стверджують – резонанс звукових хвиль здатен впливати на організм людини на клітинному рівні. Тоді виробляються гормони, які зміцнюють імунну систему. Вібрація пригнічує білок мікробів. Молекулярні структури вірусів чуми, холери, тифу та грипу згортаються та перетворюються на кристалики. Вчені також виявили – хто стоїть поруч із дзвоном, той омолоджується. Вони стверджують, що звукові коливання та ультразвук мають механічний і біологічний впливи на живі організми. Дослідженнями доведено, що вишукана класична музика, стимулює розвиток рослин, а, скажімо, рок музика пригнічує. Біологічна дія ультразвуку полягає у знешкодженні найпростіших вірусів. Здавна, навіть без цих знань, люди церковними дзвонами відлякували епідемії чуми та холери, відвертали градобій від посівів. Згодом з’ясувалося, що ультразвук, який супроводжує мелодію дзвонів, має здатність розбивати краплини дощу на дрібніші. Вони швидше випаровуються і не падають на землю у вигляді рясної руйнівної зливи.
Висновки. На сьогодні церковний дзвін є і буде довговічним звучанням та закликом людей до прийдешніх поколінь, щоб приходили до храму, дякували та славили Бога! Дзвін у кожному храмі закликає підтримувати духовне життя громади, молитвами та щирими милостинями! Звук церковного дзвону будить все нових і нових доброчинців споруджувати дзвони, розбудовувати храми та робити щедрі пожертви для свого народу!
Нині церковні дзвони стали невід’ємною частиною кожного храму. В Україні відроджується славна традиція дзвонарства. Хочеться вірити, що з Божою допомогою, церковні дзвони завжди будуть тішити вірних своїм мелодійним звуком.
Пресвята Богородице, Мати Божа Неустанної Помочі, допоможи слухати голос дзвонів всім нашим людям, як «голос Божий».
Господи, нехай голос дзвонів, підсилить наші молитви і благословить всіх жителів села та подасть мир Україні з перемогою.
Благословення Господнє на вас!
+Василь Івасюк
Правлячий Архиєрей
Коломийської єпархії
20 жовтня 2019 року Божого
с. Заріччя