Слово владики Василія (Івасюка) до Дня катехита і Року митрополита Андрея Шептицького в Коломийсько-Чернівецькій єпархії

Дорогі отці, преподобні сестри і працівники у катехитичному служінні, від усього серця вітаю Вас християнським привітом: “Христос посеред нас!”.

Вступ. УГКЦ у 2015 році завершує святкування 150 ліття від дня народження митрополита Андрея Шептицького. 29 жовтня маємо святкування дня катехита в нашій єпархії. Катехитичне служіння є надзвичайно важливою і необхідною ділянкою у місії Церкви.

І. Важливість катехитичного служіння. Катехит – це вчитель закону Божого (законовчитель), звичайно священик, або відповідно приготовлена особа з числа практикуючих християн. Катехити несуть людям проповідь і практичний спосіб втілити її в життя людини з Божою любов’ю. Митрополит Андрей Шептицький наголошував на важливості катехитичного служіння самих мирян у проголошенні Слова Божого. Мирянин, отримавши богословську освіту, декрет єпископа, допомагає священикам проголошувати Євангеліє. Іншими словами, він стає катехитом і дістає благословення говорити від імені Церкви. І тому в соборі Преображення Господнього міста Коломиї ви отримуєте з рук єпископа благословення на катехитичне служіння.

ІІ. Катехизм “Христос – наша Пасха”. Катехизм – це підручник у якому зібрані основні правди християнської віри. За благословенням Блаженнішого Святослава, Глави УГКЦ, в нашій Церкві видано офіційний текст віровчення: катехизм: “Христос – наша Пасха”. Ця книга має бути в кожному домі віруючої людини поряд з Євангелієм і першим помічником кожного катехита. Катехизм поділяється на три частини: віра, молитва і життя Церкви.

Перша частина катехизму – Віра Церкви, розкриває зміст християнської віри в Пресвяту Трійцю – єдиного Бога, Який об’явив Себе людям і дав їм пізнати Свою волю. Друга частина катехизму – Молитва Церкви, розкриває богослужбове життя Церкви. Третя частина катехизму – Життя Церкви, розкриває життя та діяльність християнина як нової людини у Христі. Бог дарує людині нове життя, до якого вона покликана дозріти. Цей Божий дар християнин пізнає, розвиває і виявляє через добрі вчинки.

ІІІ. Рішення Собору. У днях: 25-27 серпня 2015 року в місті Івано-Франківську відбулася VI сесія Патріаршого Собору УГКЦ “Жива парафія – місце зустрічі з Живим Христом”. На Соборі були прийняті наступні резолюції для втілення їх у життя за допомогою катехитів.

3.1. На єпархіальному рівні: Організовувати єпархіальні та деканальні вишколи катехитів та аніматорів (активних мирян), а також підтримувати їх постійну формацію.

Організувати у парафіях ґрунтовну катехизацію на основі Катехизму УГКЦ “Христос – наша Пасха”.

Де є необхідність, запроваджувати катехитичне навчання мовою країни проживання.

Використовувати прощі та спільний відпочинок як нагоду для особливої катехизації.

Запровадити систематичну катехизацію дорослих, беручи за основу Програму катехуменату дорослих в УГКЦ.

3.2. На парафіяльному рівні: Парафіяльним спільнотам докласти всіх зусиль, щоб катехизація стала пріоритетною парафіяльною справою, щоб вона охоплювала всі вікові категорії (дітей, підлітків, молодь, дорослих) та соціальні групи, незалежно від кількості осіб.

Створювати при парафіях батьківські ради для сприяння і розвитку катехизації.

У парафіях, в яких ще немає організованої катехизації, створювати катехитичні школи та залучати до служіння у ній катехитів.

Організовувати табори – як виїзні, так і припарафіяльні – як нагоду для особливої катехизації.

Запровадити систематичну катехизацію дорослих, беручи за основу Програму катехуменату дорослих в УГКЦ.

ІV. Завдання катехита в Коломийсько-Чернівецькій єпархії. Сьогодні перед Церквою в ділянці катехизації стоять нові завдання, хоча зроблено вже немало. В нашій єпархії уділяється найбільше уваги катехитичному служінню, але при тому залишається ще багато зробити.

Кожний християнин повинен йти у світ і ділитися вірою. “Ідіть, отже, і зробіть учнями всі народи: христячи їх в ім’я Отця і Сина і Святого Духа” (Мт.28.19). Християнські спільноти завжди мали харизматичних осіб, котрі мали і мають обдарування від Бога навчати і тому Церква доручає їм важливе завдання – катехизувати. Іншими словами, катехитам доручено приготовляти людей до життя вірою.

Першим відповідальним за катехизацію в єпархії завжди є єпископ. Святіший Отець Іван Павло ІІ наголосив, що сам єпископ має катехизувати та організовувати катехизацію. Приклад нам подають Римські Папи, тому що кожної середи вони проповідують на площі святого Петра. І тому катедральний храм має стати центром катехизації нашої єпархії.

Другими помічниками катехита-єпископа мають бути священики. Часто на парафіях маємо багато катехитів, але вони не можуть замінити пароха. Чому? Сусід ніколи не замінить батька дитині. Він може тільки допомогти. А ваші храми мають стати центром катехизації парафії.

Третіми помічниками є велика кількість волонтерів та катехитів. Папа Франциск наголошує, що важливо бути катехитом і свідчити про Христа та Його Церкву. Це особлива місія і дар Божий для розбудови Церкви.

4.1. Адреса катехизації це є людина, створена на образ Божий і подобу. Катехизація християнина має проходити ціле життя. На кожній парохії в основному охоплені катехизацією підлітки, діти, молодь і хресні батьки та родичі. Правда, існує ще інша важлива потреба – катехизація дорослих та академічної молоді. Завдання катехитичної комісії забезпечувати відповідними програмами, щоб навчати дорослих, а також людей певних професійних груп: лікарі, вчителі, міліціонери і т.д.

Катехизація дорослих – центральне питання сьогодення. Молодь ще катехизуємо, а про ефективну катехизацію дорослих забуваємо. Дуже багато маємо охрещених, але не навчених жити Правдою Божою. І тому люди кажуть: “Бог один. Ми віруємо в Бога. Нам байдуже до якого храму ходити”. Така позиція дозволяє приспати сумління, але вимагає поставити свічку в храмі і на роботі займатися корупцією.

4.2. Середовище катехизації – це спільнота людей, котрі бажають пізнати правди Божі, тим самим стають добрим ґрунтом для проповіді. Іншими словами, це значить підтримувати морально чоловіка, котрий вчиться Божої науки у новій духовній сім’ї. Тут має спрацювати євангельська формула: “Прийди та подивися!” (Ів.1.46), і надалі залишися пізнавати правдивого Бога. І тільки після цього можна вчити напам’ять різні молитви та правди віри. Отже, жива християнська спільнота дає життя новим членам через добрі діла.

На жаль, маємо спільноти, котрі стали духовно мертвими, а люди там навіть не вміють правильно перехреститися. Завмерла спільнота ніколи не покаже прикладу християнського життя і тоді люди починають відходити від Церкви. Там втрачено дух молитви, любові, йдуть суперечки. Апостол Павло напоминає, дивіться, щоб ви один одного не позагризали. І таке буває, коли диявол засіває зерна гріху поміж членами спільноти і не має кому дати приклад живої віри. І тоді нові члени не приходять, а навіть тверді у вірі втікають до протестантів чи просто залишають Церкву. І коли приходить молодий священик на таку парафію, тоді йому треба прикласти чимало зусиль, щоб оживити парафію. Отже, катехизація дорослих може розвиватися там, де є проповідь, літургія і любов.

Папа Бенедикт XVI в енцикліці “Бог є любов”, подає три головні середники, щоб оживити парафію: проповідь Божого Слова, літургійне життя і служіння ближньому любов’ю. Катехизація у Літургії пізнає Христа через слухання Слова Божого і черпає силу у Пресвятій Євхаристії, а практичне застосування знаходить у харитативній любові до ближнього. Отже, Церква стає покалічена і зубожіла при відсутності проповіді, літургії і любові. І тому слід переглянути наше душпастирське служіння у світлі нових викликів.

Кожний священик має себе спитати як виглядає його літургійне життя і дияконія в парафії. В більшості парафій не служиться Свята Літургія кожного дня. Священиків маємо багато, але вони живуть поза межами парафії і невідомо що роблять від понеділка до суботи? Ми не можемо жити у такому омріяному для себе світі. Бо це все швидко проходить, а літургійне життя і власний приклад любові до ближнього – це є наше спасіння і вічність!

4.3. Ділами милосердя при храмі займається благодійна організація “Карітас” і дуже часто ми всі справи милосердя перекладаємо на нього. І це є неправильно! Кожна парафія повинна творити діла милосердя, щоб бути живою. Велика ласка, коли на парафіях є різні молитовні групи, братства, сестринства, бо в таких групах дорослі можуть поглибити своє духовне життя. Люди можуть бути спостерігачами парафіяльного життя. Не раз приходиться бачити таке: не встигла закінчитися Літургія, а в храмі людей вже немає. Тому священик має бути зацікавлений в активній участі парафіян у розвитку парафії. В цих групах люди допомагають один одному утверджуватися у вірі через добрі діла. З іншої сторони, священик повинен дати цим групам добрий провід, щоб привести їх до Христа і вони не загубилися у великій кількості конфесій і новітнього сектантства.

Досвід митрополита Андрея. Він давав нововисвяченому священнику три томи добре приготованих катехитичних проповідей. І завданням священика було читати їх на парафіях протягом трьох років. Таким чином, митрополит через уста молодого священика голосив добру катехитичну науку.

Висновки. Щиро дякую катехитам за Вашу віддану працю, бо вона допомагає багатьом прийти до Христа й пізнати Його навчання. Щиро дякую всім за Ваше служіння.

Пресвята Богородице, Мати Божа Неустанної Помочі, допоможи нам бути гідними катехитами, достойно приймати Пресвяту Євхаристію і якнайбільше проповідувати Слово Боже у доступній формі кожному мирянину. Слід пам’ятати, що Бог так любив світ, що Сина свого Єдинородного віддав, щоб нас усіх спасти.

Нехай Господь провадить, підтримує, допомагає і зміцнює Вас на цій дорозі і щедро благословить новими силами для звершення Його святої місії.

А благословення Господа нашого Ісуса Христа нехай перебуває з Вами нині, завжди і повсякчас і навіки віків. Амінь.

Благословення Господнє на вас!

+Єпископ Василій Івасюк

Правлячий Архиєрей Коломийсько-Чернівецької єпархії УГКЦ

 

Виголошено у катедральному соборі Преображення Христового м.Коломиї,
29 жовтня 2015 р. Б.

 


Послання і проповіді