Слово владики Василя (Івасюка) з нагоди вшанування пам’яті жертв політичних репресій

Пресвятая Богородице, спаси нас!”.

І).День пам’яті жертв політичних репресій. Щороку у третю неділю травня в Україні відзначають День пам’яті жертв політичних репресій. Ці трагічні події в історії нашої держави відомі як Великий терор. Увага суспільства до цих трагічних сторінок історії відроджує національну пам’ять й утверджує нетерпимість проти насильства.

Головними наслідками репресій 1937 – 1938 років було масове знищення тієї активної частини нації, котрої не торкнувся терор. В атмосфері страху, наклепів, насильства виховувалось ціле покоління людей і було понівечено долі мільйонів людей. Найбільшого удару зазнали державні та інтелектуальні лідери, українське селянство, творча еліта та духовенство.

ІІ). Молитва. Молитвою перед Пресвятою Богородицею вшановуємо пам’ять усіх жертв. Панахида, відслужена за участю духовенства та вірних, є пам’яттю про масові жертви, а також проханням, щоб ніколи такі трагедії не повторились. Бог не є причиною людських терпінь. Невимовні страждання, що їх зазнають люди споконвіків, спричинені гріхами, злобою і ненавистю їхніх братів. Прообразом такої злоби навіки залишиться Каїн, що вбив свого рідного брата Авеля. “Ось кров твого брата кличе до неба!” – сказав Господь про цей перший злочин проти життя людини.

Безодня страждань завжди є наслідком занепаду віри в Бога, нехтування Господнього закону і зради правди, які проявляються в шаленій пропаганді ненависті та поширенні “культури смерті”. На переконання Святішого Отця, за цією “моральною безоднею, в яку вкинула світ багато десятиліть тому зневага Бога, а відтак і зневага людини, проглядається присутність “князя світу цього” (Ів. 14,30), диявола, котрий може звести на манівці сумління людей своєю брехнею, культом влади і сили”. Диявол є батьком брехні і людиноненависником, вбивцею людського роду від самого початку. І кожен, хто вбиває свого брата, є знаряддям в його руках. Господь є Богом миру. І Він обіцяє блаженство тим, хто творить мир.

Сьогодні нашим обов’язком є пам’ятати про ці трагічні події, щоб перед лицем Всевишнього вшанувати усіх тих, хто став жертвою цього жахливого терору і пропав безвісти, над ким не проспівали погребальних молитов. Пам’ять є конче потрібна людині, бо вона не лише дозволяє зберегти факти для історії, але й допомагає будувати краще майбутнє.

ІІІ). Пам’ять має перейти в молитву. Молімося за тих, хто загинув, молімося за тих, хто став причиною цього страждання. Молімося за нас самих, щоб насилля і агресія, свідками яких ми стаємо, не викликали в наших серцях ненависті, злоби чи бажання помсти. Саме ненависть до іншої людини була і завжди є причиною війни. Війна починається не на полі битви. Вона зароджується в людському серці, позбавленому Божої благодаті і любові. Тому, щоб повністю залікувати рани від страждань, спричинених війною і насиллям, потребуємо власного навернення, очищення. Перед лицем насилля, яке зростає, мусимо помножити наші молитви і покуту, щоб випросити в Господа дар миру. Бо за словами Папи Франциска “Без навернення серця немає миру”.

ІV). Україна сьогодні. Ми, українці, не маємо зараз приводу для святкувань, перебуваючи у стані війни, коли частина нашої землі окупована, проливається кров і ллються сльози матерів. Молимось сьогодні, сподіваючись, що те нещастя не пошириться далі – анексований Крим не стане початком ще більшої трагедії, як колись анексія Австрії стала прелюдією жахливого побоїща, яке тримало в жаху і терорі все людство впродовж довгих шести років. Війна закінчиться і мир запанує у наших серцях і домівках. “Пресвятая Богородице спаси нас!”.

Висновки. Нехай Пресвята Богородиця, Мати Божа Неустанної Помочі, випросить у свого Сина Ісуса Христа, миру для України.

Святий Дух подасть світло духовне до сердець відповідальних за прийняття нових рішень і відкриє терпеливий шлях до якнайшвидшого припинення війни.

Господи, даруй нам щедро дні миру і поблагослови великодушні кроки українського народу. Нехай ніколи не буде більше терору, помсти і війни! Амінь.

Благословення Господнє на вас!

 

+Єпископ Василій Івасюк

Правлячий Архиєрей Коломийсько-Чернівецької єпархії УГКЦ

15 травня 2016 р. Б.


Послання і проповіді