Слово єпископа з нагоди пам’яті про героїв-ліквідаторів і 32 річницю аварії на Чорнобильській АЕС

Христос воскрес!  Воістину воскрес!

І третій ангел посурмив, і впала з неба зоря велика, що палала, як смолоскип,

і впала на третину річок і на джерела вод. Ім’я зорі мовиться – “полин”; і стала    третина вод полином, і багато людей померло від вод, бо прогіркли.”(Од.8,10-11).

Вступ. Наприкінці 20 – го століття впала зірка-полин з неба у траву на ймення Чорнобиль…І згасло сонце, і зійшла чорна хмара на землю. І стали гіркими вода і повітря, чорними трава і дерева. І здригнулась земля від небаченого… І згадали тоді люди страшні слова прадавнього пророцтва з Книги Книг, — де говориться про полин і пов’язану з ним страшну катастрофу.

І). Історія вибуху на ЧАЕС. Дня 26 квітня, 32 роки тому, сталася найбільша техногенна катастрофа у світі – вибух на Чорнобильській атомній станції. На другий день радіоактивну хмару першими виявили спеціалісти по атому у Швеції. 1 травня 1986 року перший секретар КП(б) України Щербицький приказав вивести українських дітей на Хрещатик у Києві для участі у святковому параді дня трудящих. Тільки значно пізніше, перший президент Радянського Союзу Михаїл Горбачов виступив по телебаченні з повідомленням про аварію на ЧАЕС! Вибух на четвертому реакторі гасили протягом 14 діб. Участь у пожежогасінні брали близько 600 тисяч чоловік.

ІІ). Наслідки. Місто Прип’ять стало мертвим або містом – привидом разом і 30 км зоною відчуження. Велика кількість радіоактивних речовин потрапила в атмосферу і понад 100 тисяч людей евакуювали із зони відчуження. Радіоактивні дощі випали по всій Європі. Різко зросли захворювання на лейкемію, рак щитовидної залози. Радіація сприяє розвитку ракових захворювань. Вибух на головному корпусі ЧАЕС забрав мільйони людських життів. Україна та Європа досі долають наслідки цієї катастрофи.

Слід зазначити, що через 32 роки після трагедії немає точних даних про захворювання на рак. Не існує методики обліку впливу катастрофи на здоров’я людини. Сьогодні станція і зона навколо неї залишаються бомбою сповільненої дії, як з екологічної точки зору так і загрози тероризму. Ще однієї аварії планета не переживе! Зона відчуження складає територію 2600 кв.км. За розмірами це приблизно Люксембург.

ІІІ). Місто-привид стало меккою для туристів з усього світу. Величезні площі довкола електростанції залишаються знелюдненими через страх перед довготривалими наслідками ядерного викиду. Втім, схоже природу не зупинити, бо Чорнобильський туризм став раєм, особливо для сталкерів. Зруйновані школи, лікарні, закинуті житлові квартали, а особливо реактор притягують людей!

Висновки. Самопоселенці у зоні відчуження проживають вже понад 30 років і не бояться смерті та, жартуючи, кажуть: “Кому треба вмерти той вже вмер!”. Пресвята Богородице, Мати Божа Неустанної Помочі, допоможи нашому народу духовно відродитися.

Господи, благослови народ України вірою, здоров’ям і доброю долею. Амінь!

Благословення Господнє на вас!

+Василь Івасюк

Єпископ Коломийський


Послання і проповіді