Слово єпископа на міжнародній науковій конференції присвяченій 30-річчю Музею писанкового розпису

“Писанка – це неповторне багатство.

Його треба берегти, як безцінний скарб!

Нам слід пишатися ним перед усім світом”.

(О. Довженко).

 

Вступ. Вітаю владу різних рівнів, всіх учасників з різних країн і благословляю учасників конференції та тридцятирічний Музей писанкового розпису.

І). Писанка – це пташине яйце, розписане мініатюрними візерунками. Назва її походить від слова “писати”, тобто прикрашати орнаментом. І саме писанка є однією з найдавніших форм українського народного розпису, в якому наші пращури втілювали свої прагнення, віру, сподівання та побажання.

Традиція оздоблювати яйце в Україні бере початок десь від трипільської культури. З приходом християнства саме писанка стала найважливішим елементом свята Воскресіння Христового. Воскресіння Ісуса Христа – це найвеличніше свято року, котре завжди супроводжує писанка. Посвячення Пасхи і писанок символізують весняне відродження природи. Мудрі люди кажуть: “У світі доти існуватиме любов, доки люди писатимуть писанки2.

Писанки виготовляли лише на сирих яйцях, у чітко визначений час і навіть з певними замовляннями. Чарівні знаки писалися відповідними кольорами. Українці добре знали, а гуцули пам’ятають і досі, що подарувати комусь порожню (видуту) писанку означало: жінці – на безпліддя, господарю на злидні й порожнечу в господарстві, маленькій дитині – на припинення росту і розумового розвитку, хворій людині – на смерть. Хоча в основному писанки несуть добро і стають духовним хлібом у кожній гуцульській оселі. Розписи писанкові нагадують Божі заповіти і гуцульських предків, тобто любов до ближнього, духовні християнські цінності, правду і добро, тому що їх пишуть не руками, а душею.

Висновки. Пресвята Богородице, Мати Божа Неустанної Помочі, допоможи нашим писанкарям-митцям продовжувати писанковий рід України.

Господи, благослови розвиток музею і зберегти це неповторне багатство та безцінний скарб для наступних поколінь!

Бажаю нашим митцям, працівникам музею і всім учасникам міжнародної наукової конференції здоров’я, миру, благополуччя, радості, родинного затишку і благословення на всі ваші добрі справи. Христос воскрес! Воістину воскрес! Амінь!

Благословення Господнє на вас!

 

+Василь Івасюк

Єпископ Коломийський

 

21 квітня 2018 року Божого

м.Коломия


Послання і проповіді