Проповідь владики Василія (Івасюка) в день Воздвиження Чесного Животворящого Хреста

слово про хрест (…) це – Божа сила”

(1Кор. 1,18).

В ім’я Отця і Сина і Святого Духа, Амінь.

Вступ. Животворящий Хрест Господній – це істинний Хрест, на якому був розп’ятий Ісус Христос, а також він є головною християнською реліквією. Євангелист Лука згадує про хрест, як вже готовий предмет, несений Христом на Голгофу (пор.Лк. 23,26-31).

І, нісши Свого хреста, Він вийшов на місце, Череповищем зване, по-гебрейському Голгофа. Там Його розп’яли…” (Ів.19.17).

І). Свято Воздвиження Чесного Хреста пригадує людям, якою ціною куплено наше спасіння. Смерть Ісуса на хресті знищила владу гріха, який приніс людям смерть. Хрест відкрив вхід до неба і став перепрошенням Небесного Отця за вчинені людьми беззаконня. Боже Слово і наука Церкви пригадує дві речі: 1) сенс хреста для кожної людини; 2) місце хреста в житті віруючих.

“Бо слово про хрест (…) сила Божа” (І Кор. 1.18). Слово “сила” по-грецьки “Динаміс” є коренем слова “динаміт”. Апостол Павло каже, що “слово про хрест” є саме такою діючою і відкритою силою Божою. У хресті на Голгофі Бог зосередив усю Свою владу і силу для того, щоб врятувати помираючий світ. Тому “слово про хрест” є силою Божою для всіх, хто приймає його. Господь говорив Своїм учням, що коли буде піднесений від землі, то силою хреста приверне до Себе багатьох.

На Голгофі Ісус спокутував і заплатив викуп за всіх, і на підставі цього оголошена амністія усім, хто вірить і кається за гріхи. Ісус Христос розбив віковічні окови пекла, переміг владу диявола, щоб відпустити закованих на волю.

Немає на землі людини, щоби не згрішила і не порушила закон Божий. Всі ми гідні засуду і заслуговуємо на пекло. Ось чому і прийшов Ісус Христос. Біблія вчить: Бог є любов” (Ів. 4. 8). Бог любить вас. Якщо би у світі була тільки одна людина, Бог все одно любив би її. Він полюбив всіх нас настільки, що віддав Сина Свого на смерть на хресті заради вас.

Вчителі часто розповідають, що найбільшою проблемою сучасної молоді є невизначеність. Багато людей, а особливо молодь, перебувають у нерішучості. Бог хоче витерти дочиста сторінку нашого життя, немов ми ніколи не грішили. Це робить Кров Христа. Кров Ісуса була пролита на хресті. Його Кров у сповіді очищує нас від усякого гріха” (І Ів. 1: 7). Нині від нас залежить вічне щастя або вічна погибель. Немає такого гріха, якого Бог не міг би пробачити. Тільки одну умову ставить Господь: покайся, визнай свою провину, йди і надалі не гріши.

Багато людей у світі ще не знають сили хреста, і в цьому є наша вина. Християни зобов’язані сповістити всім і кожному, ближньому і далекому, що вчинив для нас Господь. Постійна євангелізація – ознака живих християн, бо вона дає віру. Апостол Павло закликає: Проповідуй слово, наполягай вчасно і не вчасно” (ІІ Тим. 4,2). На превеликий жаль, інколи саме християни є найбільшими ворогами хреста.

ІІ. Значення хреста в житті віруючих. Сина Божого знову зневажають ті, яких Він звільнив і обмив у купелі хрещення. Коли йому скаже хтось: “Що це за рани на твоїх руках?”. Ісус відповість: Побито мене в домі тих, хто кохає мене” (Зах.13. 6). Багато сучасних християн відрікаються сили хреста. Багато бо хто, що про них я вам часто казав, а тепер говорю навіть плачучи, поводяться, як вороги хреста Христового. їхній кінець то загибель, шлунок їхній бог, а слава в їхньому соромі… Вони думають тільки про земне!”(Фил.3.18,19).

Апостол Павло писав ці слова в першому столітті, а ми живемо у двадцять першому, але мало що змінилося. Ми, діти Божі, знову наносимо рани Ісусові Христові, коли сходимо з хресної дороги, прив’язуємось у серці або в житті до чогось гріховного. Громадянські шлюби, розлучення, випивки, наркотики у школах – це давно стало звичайним явищем в житті “віруючих”. Молимось, в неділю ідемо до церкви і продовжуємо гріхом розпинати Христа! Апостола Павла засмучувала доля, що чекала таких неправдивих братів: Їх кінець – погибель”. У пеклі легше буде нерозкаяним грішникам, ніж фальшивим християнам і священикам!

Якби Дух Святий допоміг нам усім бачити наслідки важких гріхів у світлі Голгофи! Якби боротьба проти гріха продовжувалася до крові, до смерті і була рисою усіх християн наших днів. Допоможи Господи глибоко зрозуміти, що знову грішити – це значить “знову розпинати” Того, Хто пролив за нас Свою дорогоцінну кров. Свідомо грішити – це знову вбивати Сина Божого, що одного разу постраждав за наші гріхи, праведний за неправедних”, щоб привести нас до Бога.

Тому, нехай так не буде між нами. Приєднаємося до слів молитви псалмоспівця: Випробуй, Боже, мене, і пізнай моє серце, досліди Ти мене, і пізнай мої задуми, і побач, чи не йду я дорогою злою, і на вічну дорогу мене попровадь!” (Пс. 138. 23-24). Божа дитино! Стережися гріха. Бережися називати гріх слабкістю і виправдовувати себе за свої спотикання і падіння. Живи в Божій любові!

2. Ми покликані не зрікатися, а хвалитися хрестом. Слова апостола Павла: А щодо мене, то нехай нічим не хвалюся, хіба тільки хрестом Господа нашого Ісуса Христа, що ним розп’ятий світ для мене, а я для світу” (Гал. 6.14). Які чудові слова! Вони свідчать про глибоке переконання, сильну і непохитну віру апостола. Цими словами він висловлює своє найбільше захоплення, і радіє як той, хто знайшов безцінний скарб. Своїм словом він надихав наступні покоління християн, заохочує і нас.

Люди хваляться тим, що дороге для них. Одні колісницями хваляться, а інші кіньми, а ми будемо хвалитись Ім’ям Господа, нашого Бога” (Пс. 19,8). Мешканці землі хваляться багатством, силою, славою, походженням, вченістю і багатьом іншим. Всім цим володів апостол Павло, і це мало колись для нього певне значення. Після навернення до Христа він сказав, що всі свої колишні переваги вважав за ніщо заради переваги пізнання Христа Ісуса”, для Нього він від усього відмовився (Фил. 3,8). І він хотів, щоб віруючі люди наслідували його і йшли за Христом не понуро, похнюпивши голову, а радіючи і перемагаючи все Ньому.

ІІІ). Сила благословення хрестом науково підтверджена. Вчені виконали величезний обсяг робіт безоплатно лише для того, щоб дати людям можливість відчути і побачити цілющу силу Бога. Дослідження проводилися на базі лабораторії медико-біологічних технологій НДІ промислової і морської медицини у Петербурзі. Вчені експериментально довели, що хресне знамення вбиває мікроби і змінює оптичні властивості води. Науковці, за звичай є скептиками, але вони підтвердили, що хрестити їжу і питво перед трапезою, має глибокий містичний зміст. За ним прихована практична користь: їжа очищається буквально за мить. Це велике диво, яке відбувається буквально кожен день.

3.1). Вода. Досліджуючи силу хреста, вчені виявили, що освячена вода молитвою і хресним знаменням має унікальні бактерицидні властивості. Відкрита нова, раніше невідома властивість Слова Божого – перетворювати структуру води у короткій ультрафіолетовій області спектра.

Учені перевірили дію молитви “Отче наш” і хресного знамення на патогенній бактерії. Для дослідження були взяті проби води з різних водойм – колодязів, річок й озер. У всіх пробах містилися кишкова паличка, золотистий стафілокок. За умовою експерименту, молитву читали і віруючі, і невіруючі люди. Прочитавши молитву “Отче наш” й осінивши проби хресним знаменням, кількість шкідливих бактерій зменшувалася в 7, 10, 100 і навіть більше як у 1000 разів!

3.2). Людина. Благотворним виявився вплив молитви і хреста на людину, бо у всіх стабілізувався тиск, поліпшувалися показники крові. Дивний той факт, що показники змінювалися в точно потрібному для зцілення напрямі: у гіпотоніків тиск підвищувався, у гіпертоніків – знижувався. Було стверджено, коли людина кладе на себе хресне знамення недбало або не торкалася необхідних точок середини чола, центру сонячного сплетення, заглиблень правого і лівого плеча, то позитивний результат впливу був набагато нижчим, або взагалі відсутній.

3.3). Оптична щільність води. Вчені виміряли оптичну щільність води до і після занурення у неї хреста – освячення. З’ясувалося, що оптична щільність води у порівнянні до освячення – підвищується. Це означає, що вода “розрізняє” сенс вимовлених над нею молитов, запам’ятовує цей вплив і зберігає його як завгодно довго. Вона як би “насичується” світлом. Людське око вловити цілющі зміни структури води не може. Однак, прилад-спектрограф дає об’єктивну оцінку цього явища.

Хресне знамення змінює оптичну щільність води практично миттєво. Оптична щільність освяченої водопровідної води хресним знаменням звичайним віруючим підвищується майже в 1,5 рази, а при освяченні священиком – майже в 2,5 рази! Іншими словами, вода “розрізняє” ступінь освячення від мирянина і священика.

Цікавий результат освячення води хрещеною, але невіруючою людиною, яка не носить натільний хрест. Виявилося, що вода “розрізняє” навіть ступінь віри – оптична щільність змінилася тільки на 10%! Воістину – “по вірі вашій – хай буде вам”.

Оскільки людський організм складається більш ніж на дві третини з води, це означає, що в нас Богом при створенні була закладена така система фізичних каналів, регулюючих всі біохімічні процеси в організмі, яка чітко “впізнає” ім’я Ісуса Христа!

Можна сказати, що хресне знамення – це генератор світла. При цьому зауважується, що при недбалому ставленні на себе знаку хреста або при швидкому нешанобливому маханні руками ніяких змін водопровідної води не виявлено.

Варто зазначити, що для християнина не таким важливим є наукове доведення, але важлива духовна цінність хресного знамені. Віруйте… – по вірі вашій – хай буде вам…”

Висновки. слово про хрест (…) це – Божа сила” (1Кор. 1,18). Христос дві тисячі років назад ніс хрест, Він несе його і сьогодні, Він несе його з нами, коли ми в болях і стражданні. Тож, подбаймо, щоби ми подібно до Нього гідно могли нести свій хрест і не перекладали безпричинно хрести на нашого ближнього та не стали причиною його страждань, але щоби ми були живими свідками Христа. Тому, брати і сестри, будемо стояти на сторожі жити гідно нашого покликання.

Далі ви логічно запитаєте: “А що мені робити?”. Тут є три важливі пункти: по – перше, сповідь. Будьте готові змінити свій шлях, змінити мислення. Це називається покаяння”; по-друге, довірте Христу все своє життя, те що було в минулому, теперішні проблеми і тривоги майбутнього; по-третє, слідуйте за Ісусом у спільноті Христової Церкви. Не має християн одиночок тільки у спільноті живої парафії зможете духовно зростати і славити Христа своїми дарами. Зробіть цей вибір і приступіть до сповіді негайно.

Нехай Пресвята Богородиця, мати Божа Неустанної Помочі, допоможе нести наш хрест повний Божої сили з любов’ю.

Господи, хрест у нашому житті – це особисте спасіння і любов до ближнього у його турботах, болях і стражданнях. Амінь.

Благословення Господнє на Вас!

Правлячий Архиєрей

Коломийської Єпархії

 

27 вересня 2018 року Божого

м.Надвірна


Послання і проповіді