Проповідь владики Василія (Івасюка) в день Різдва Пресвятої Богородиці

Ви – храм Божий” (1 Кор. 3,16)

Всесвітліші і всечесні отці, дорогі жителі села Гринівці, представники влади, гості та запрошені витаю вас у цей святковий час християнським привітом “Слава Ісусу Христу!”.

Вступ. Сьогодні через збудований храм знову “Бог навідався до народу свого” (Лк.7,16) і зобов’язує духовенство і вірних працювати над покликаннями молодого покоління до служіння в Церкві та розпочати активну місійну працю у нашій парафії, бо інакше люди не будуть ходити до храму!

І). Новий храм буде названий домом молитви для всіх народів” (Іс. 56,7). Символом духовного відродження українського народу і джерелом Божих благодатей є новозбудований та гарно розписаний храм. Він нагадує величаву святиню збудовану Соломоном у Старому Завіті. Завдяки старанням всієї громади зібрано кошти на його будівництво і тим самим підтверджено, що “Бог навідався до народу свого”(Лк.7,16) у с.Гринівці. Село Грині́вці розташоване за 5 км від районного центру смт. Тлумач і перший раз згадується про нього 7 травня 1442 року. Іншими словами на 576 році посвячуємо новий храм “Різдва Пресвятої Богородиці”.

Цар Давид роками збирав гроші і цінні речі на побудову храму. Цар Соломон, як наступник царя Давида, згідно Божої обітниці повинен був збудувати Дім для Господа. На четвертому році його царювання, приготування набули такого розмаху, що почато будівництво. Через сім з половиною років красивий храм з білого мармуру розташувався на вершині гори і був готовий до посвячення. Храм Соломона мав образне і буквальне значення. Апостол Павло бачить виконання образу храму у Божому святому народі, тобто Церкві. Читаємо: Хіба не знаєте, що ви – храм Божий, і що Дух Божий у вас перебуває?”. Ми бо храм Бога живого, як сам Бог сказав був: Я поселюсь в них, (…) і буду їхнім Богом, вони ж будуть моїм народом” (1 Кор. 3,16; 2 Кор. 6,16).

ІІ). “Ви – храм Божий” (1 Кор. 3,16). Храм Бога Живого вимагає приготування живих “каменів”, тобто людей твердої віри. На початку Церква представлена в образі хиткого Намету, але наповнена людьми сильної віри у прихід Месії. Месія – це Світло, Яке знаходиться у Святая Святих і свідчить про постійну Божу присутність. Християни сьогодні стали синами Бога від часу хрещення, тобто ваші тіла стали помешканнями Святого Духа. Дух Божий – це Світло, Яке поступово наповнює нас знаннями про Бога. Будь-яке місцезнаходження Бога можна назвати храмом і святим місцем. Кожне людське тіло є наметом Бога і Його тимчасовим помешканням. Силою Воскресіння тіла святих будуть перемінені у духовні. Апостол Петро висловлює ще кращу думку, що всі члени Церкви є святими і живими “каміннями” та знаходяться в процесі полірування, щоб пізніше приєднатися до всіх інших в одному величному храмі Бога (пор.І Пт. 2,5,9). Хто не витримає полірування, той буде визнаний непридатним для славного храму. У будову славного храму Воскресіння своєю силою збирає воєдино людей – живі “камені” так, що Церква стає майстерним витвором Бога (пор.Еф. 2, 10) і не має жодної потреби щось переробляти. Саме до такого високого членства у храмі є покликаний Богом кожний з нас, хоча перед цим необхідно пройти випробування труднощами життя. Труднощі формують людей, котрі люблять Бога, готуючи їх до участі у небесній славі та безсмерті (пор.Рим. 8, 28).

ІІІ). Прославлена Церква. Будівництво храму вимагає підготовки: зібрати кошти, скласти план, організувати громаду і т.д. Збудувавши величний храм, його раптом закривають на цілий тиждень і він служить радше музеєм гордості, аніж домом Бога Живого. Навіщо будувати храм і потім не служити в ньому? У нашій святині мають збиратися вівтарні дружини, молодь Христова, пошуки священичих покликань, навчання катехизації всіх верств населення і душпастир у школі.

Приклад пастуха та худоби. Різні помилки минулого принесли нам шкідливі наслідки. Люди переконані, що тільки Церква спасає, а коли храм закритий і священик живе у місті тоді куди зайде решта людей. Дехто покине Церкву, а другі розійдуться по чужих храмах, а треті виїжджаючи на чужину заробити грошей на довший час, взагалі втрачають зв’язок з рідною церквою. Одначе, Божий план збудованого храму поступово відкриває людям красу та порядок світу. І тому другий прихід Христа не завершує життя, а тільки продовжує буття живої Церкви. В одному образі Церква буде Царським Священством, щоб благословити всі племена землі (пор.Гал. 3,29), а в другому – великим храмом, через який весь світ людства матиме доступ до Бога і повернеться до гармонії. Таким чином, всі люди і всі народи мають молитися вже не до рукотворного будинку, а через прославлену Церкву наблизитися до Божої милості доступної для всіх. Церква стане помешканням Бога, звідки буде йти благословення до всіх, хто прославить Господа та звернеться очима до Його святого Дому.

ІV). Посвячення храму – це відокремлення його від усіх інших речей і призначення для Бога. Схожим чином обов’язково, відкрито й офіційно відбувається відокремлення Божого народу від всіх грішних і посвячується на службу Богові через тайну Хрещення та наповняється їх Святим Духом. Недостатньо пізнати Господа нашого Ісуса Христа, а також замало знати щось про майбутню об’явлену славу Божого Слова. Потрібно офіційно посвятитися Богу, сказати слова Господньої молитви нехай буде воля Твоя” і дозволити Святому Духові зробити у кожному з вас Свій намет.

Коли Соломон приготував храм до посвячення, тоді він представив його Богу з молитвою. Ця молитва у своїй простоті свідчить, що цар Соломон усвідомлював велику правду: Бог є особою, помешкання Його – в небі. Це свідчить нам, що величаво збудований храм і попередній Намет представляли лише Божу силу і благодать між Його народом. Храму свідчив про те, що люди потребують поєднання, милосердя і прощення та обов’язкової молитви до Бога. Ти вислухай з неба й прости гріх твого народу” (ІІ Хрон.6,25). Так само під час освячення храму народ мав нагоду наблизитися до Бога через Його великий храм, у якому Ісус є Наріжним Каменем, а люди – живими каміннями під Його головуванням. Бог почує молитви, принесені належним чином та пробачить гріхи людей.

Христос посвятив наш храм у с.Гринівці й офіційно представив його Богові Отцеві. Господь наш Ісус Христос також представляє нас усіх тут присутніх, котрі є храмом Святого Духа, збудованим на третій день після Його смерті (пор.Ів.2,19-22). У результаті посвячення, слава Господа наповняє кожний дім нашого села і нашу святиню ще перед тим, як він був повністю завершений. Отже, Господь забезпечує своїх вірних захистом і підтримкою, щоб вийти переможцями і не піддатися спокусі та визволитися від лукавого.

V). Бог є один. Не один раз чуємо “Яка різниця в яку Церкву ходити?”. І в якійсь мірі тут є рація. Дійсно, Бог – один, тобто святість панує тут і там, а люди зі своїми немочами і гріхами всюди залишаються людьми. Одначе, все таки інколи різниця кидається в очі. Наприклад, на одному храмі певний багатий чоловік заявив про підтримку абортів та абортивних клінік і тоді йому було офіційно проголошено заборону Причащатися. В іншому храмі багатий чоловік переповнений знімками у різних храмах на богослужіннях заявив про готовність влаштувати ядерну зиму на планеті. Жодний єпископ тієї церкви чи який інший її представник не сказав жодного слова на осудження. Обидва ці багаті люди хрещені, багаті, мають владу, але важко бути християнином, а ще важче говорити євангельську правду. Євангельську правду може говорити тільки муж молитви.

Приклад правильної молитви у храмі.

Висновки. Збудований храм у с.Гринівці запрошує приходити до Ісуса всіх скривджених і зневажених за порадами, немічних і хворих за здоров’ям, засумованих за розрадою. Хочу нагадати вам, що будова храму продовжується у Ваших серцях. Не руйнуйте свого храму в душі через ворожіння, п’янство, розводи, не гнівайтеся, не проклинайте, а навпаки всіх благословляйте! Закликаю Вас кожної неділі і свята йти до храму сповідатися, причащатися і так цю жертву чинити до кінця днів своїх, бо Ви – храм Божий” (1 Кор. 3,16). Наповняйте цю рукотворну святиню своєю присутністю. Господь слухався вас, коли ви будували цей храм, а тепер слухайте священика та один одного і ревно служіть у храмі.

Господи, Господи споглянь з неба і подивись та навідайся у виноградник у с.Гринівці та зроби цей храм місцем молитви для всіх народів” (Іс. 56,7). І коли хто буде молитися в ньому, вислухай його молитву через заступництво Пресвятої Богородиці, а Святий Дух нехай зішле свої дари на всіх вас для успішної праці через Благодать Господа нашого Ісуса Христа» (Рм.16,20). Амінь.

Благословення Господнє на вас!

+Василь Івасюк

Єпарх Коломийський

с.Гринівці

21 вересня 2018 року Божого

 


Послання і проповіді