Проповідь владики Василія Івасюка на свято Обрізання Господа Бога і Спаса Нашого Ісуса Христа

14 Січня 2021 - Послання і проповіді
«Всіх Господь обрізання терпить
І людські прогрішення як благий обрізує».
(кондак празника)
Христос народився! Славімо Його!
Вступ. Дорогі брати і сестри. У трьох празниках: найменування новонародженого Дитятка, свято Василія Великого і Новий рік за Юліанським календарем бачимо любов Бога до кожної людини.
І). Найменування (обрізання) новонародженого Дитятка Ісус. Народилась дитина — це радість для родини, а батьки вже ретельно підбирають і часто сперечаються яким іменем назвати своє дитя. При народженні дитини, батьки дають ім’я, котре стає нашим «обличчям» у суспільстві на все життя.
У євреїв також на восьмий день після народження, дитину приносили до храму і давали їй ім’я. Восьмого дня Йосиф і Діва Марія принесли маленьку Дитинку і дали йому ім’я «Ісус», тобто Спаситель. Це ім’я ангел Господній благовістив батькам і воно назавжди визначило Його призначення на землі. Ісус є Спаситель і Його завданням на землі — визволення людей. Він прийшов розшукати і спасти те, що загибає (пор.Лк. 19:10).
Люди додали до імені Ісус ще друге ім’я «Христос», що означає Божий обранець чи помазанник. Бог обирав собі на службу царів, пророків і первосвящеників, котрих помазували миром.
Син Божий став царем, відмінним від людських уявлень і єдиним на весь світ. «я дам тобі народи в спадщину, і кінці землі тобі в посілість» (Пс. 2:8) і «царюванню його не буде кінця» (Лк. 1:33). Христос сам про себе свідчив перед Пилатом; «я цар. Я на те уродився і прийшов у світ на те, щоб свідчити істину» (Ів. 18:37).
Христос є Цар, первосвященик і пророк, котрий свідчить істину. Він з поміж усіх народів світу обирає собі вірних слуг та засновує царство небесне, яке зветься Церквою. Христос як голова Церкви є найвищий від усякого начальства, влади, сили, панування і від усякого імені у цьому віці, а також у майбутньому (пор.Еф. 1:21), і перед ним повинно коритись все, що на небі і на землі і під землею (пор.Флп. 2:10).
Отже, Христос поклав початок новому життю тому, що Він є дійсно Спаситель і Визволитель. Навіть той обряд найменування через обрізання скінчився на Ньому. Ісус замінив рукотворне обрізання на прощенням гріхів в тайні Хрещення (Кол. 2:11-12) і це робить людину новим створінням (Гал. 6:15).
ІІ). Святий Василій Великий – це нова людина, пам’ять якої вшановуємо 14 січня. Архиєпископ Кесарії Кападокійської засвідчив своїм життям закон Божої любові до людей. Народився Василій 330 року у побожній, ревній у вірі та освіченій сім’ї. Хрещення майбутній святитель прийняв аж в двадцятип’ятирічному віці. Через два роки після хрещення здійснив подорож до християнського Близького Сходу по визначних святинях і до великих подвижників. Відомі аскети вразили його настільки, що після повернення до дому в Кападокію, він вирішив їх наслідувати. Роздавши більшу частину майна бідним, святий Василій організував групу людей, що прагнули чернечого служіння. Він усамітнюється в безлюдній і мальовничій місцевості біля річки Іриси.
В 362 році він отримує священичі свячення. А в 370 році, в сорокарічному віці, приймає єпископське служіння в своїй рідній Кесарії. Наступні дев’ять років його життя було чи не найважчим. Імператор Валент на сході починає переслідування християн, тому боротьба з ворогами віри, зіткнення зі світською владою, невтомна діяльність в розбудові своєї єпархії були характерними в цей період життя святителя.
Іван Богослов описує пророче майбутнє існування духовного і матеріального світу під видом постійної боротьби небесних воїнств і Церкви Христової із семиголовим змієм і його ордою. Дійсно, кожній державній владі дано право вести війну з праведниками і перемогти їх. Тобто, прийде час і вже він тепер є, коли ніхто не захоче бути праведником, бо всі захочуть займати посади у владі, тому що це буде набагато краще для життя на землі. «Дано йому вести війну проти святих і перемогти їх; і дано йому владу над кожним племенем, і людністю, і язиком, і народом. Поклоняться йому всі, що мешкають на землі, чиї не записано в книзі життя в Агнця, заколеного…» (Одкр. 13:7-8). Кінець всіх причетних до влади державної є заслужений та описаний у книзі Одкровення. «І схоплено звіра, і з ним лжепророка, що справляв знамення перед ним, якими він знадив тих, що прийняли клейно звіра і тих, що поклоняються образові його: живими вкинуто обох в озеро вогню, що палає сіркою» (Одкр. 19:20).
Господь розказав нам про все, що він буде робити та й наголосив, що якби Він не прийшов і не розказав, то люди могли би на суді посилатися на те, що нічого не знали. Однак, Він прийшов і розказав, а тому ніякого оправдання тепер ніхто не матиме. Господь попереджував, що, як не слухали Його Самого, так і не будуть слухати тих, хто буде говорити Його словами. Завдання кожного – вберегти себе чистим від гидот влади державної і нечисті цього світу, щоби Бог його прийняв.
Помер святий Василій Великий в січні 379 року на п’ятдесятому році життя. Велич цієї особи в історії Церкви займає визначне місце завдяки своїй освіченості, святості, діяльності як архипастир, організатор чернечого життя, аскет і богослов. Багато чернечих спільнот і в наш час послуговуються його правилами монашого життя. Не одному християнину життєвий доробок святителя відкрив двері до Небесного Царства.
Церква вшановує його як борця за чистоту віри, великого святителя і богослова, називає «вселенським учителем». Святий Григорій Богослов описує зовнішність Василія Великого: струнку фігуру, довгу русяву бороду, повільну ходу, відсутність поспішності в рухах і розмові, внутрішню зосередженість. Усе в ньому викликало повагу, перед ним схилялися навіть його противники.
Святитель Василій Великий здавна користувався особливим шануванням у середовищі українського народу. Тому в українській колядці на Новий рік співають «А що другий празник – Святого Василя».
ІІІ). Новий 2021 рік за Юліанським календарем вже нині наступив. Новий громадянський рік уже два тижні, як почався. До вчорашнього дня закінчився Старий 2020 церковний рік, а сьогодні почався Новий 2021 рік. Християнин стоїть перед вічністю Божою і тут будь-який календар жодної ваги немає. «Бо тисяча літ в очах у тебе, мов день учорашній, що минув, і мов нічна сторожа» (Пс. 90:4). «Навчи ж нас дні наші рахувати, щоб ми дійшли до розуму доброго» (Пс. 90:12).
Люди бажають, щоб зі Старим роком відійшло у минуле все, що в ньому було тяжке і неприємне, а Новий рік нехай принесе закінчення війни в Україні і допоможе вибороти добру долю народу, котрий любить Бога і ближнього. Наші побажання повинні враховувати минуле особисте життя, життя народу і нашої Церкви, бо майбутнє завжди є наслідком минулого. Тому, пригадуючи досвід минулих років, вчимося й отримуємо велику науку про сучасне і на майбутнє (пор.Пс. 76).
Дійсно, кожен народ і кожна людина хочуть бути щасливими і тому їм потрібне управління. В інакшому разі народ виглядає, як вівці, що не мають пастуха. Тому Бог створив для людей систему управління, але вони вибрали свою владу, з якою мучаться, страждають, молять Бога облегшити їхню долю. Пророцтво Даниїла порівнює владу теперішнього часу з четвертим звіром, котрий вже трощить землю своїми залізними зубами, розриває мідяними пазурами і топче ногами. Тому зараз у Новому році для людей є важливо навчитися правильної поведінки при сучасних складних обставинах у час беззаконня.
Апостол Павло ще раз підтверджує, що люди при владі будуть творити беззаконня, будуть зневажати Бога, будуть гордитися понад усе святе і видавати себе за бога. Однак, всьому тому належить відбутися, бо це прийшов такий час випробовування. Тому моліть Бога, щоб Він дав вам жити при цій владі у мирі й у всякій побожності та чистості.
Тепер численні народи пішли за брехливим словом сатани і Бог віддав владу дияволу над земними царствами, щоб люди побачили, зрозуміли, жахнулися за свої помилки, за свої провини, за свої гріхи перед Богом. Уникнути цього Господь не позволить, а навернутися до Бога люди не хочуть. І в цьому маємо велику проблему 2021 року, тобто любов пропала і немає правдивого покаяння. Господи, дай нам достатньо праведників у нашому місті, щоб не спіткала нас доля Содому і Гоморри.
Висновки. У нинішніх трьох празниках Господь виявляє свою любов до людей. І саме Христова любов перенесена у серця народу допоможе увійти у наступний рік, щоб успішно будувати й мирно творити та закінчити війну в Україні. Якщо впродовж цього 2021 року не одразу отримаємо успіх, не падаймо духом! Продовжуймо черпати силу у благодаті Господа. Наслідуючи приклад святого Василія Великого і наших українських святих та сучасних праведних героїв Майданів, волонтерів і наших воїнів, сміливо будуйте Україну на любові вже тут, на землі і в серцях людей.
Пресвята Богородице, Мати Божа Неустанної Помочі, прославлена у Коломийській іконі «Це Мати твоя» не залишай народ України без Твоєї материнської любові.
Господи, нехай кожна наша життєва нагода буде використана для поширення любові до Бога і ближнього та всіх людей доброї волі. Амінь.
Благословення Господнє на вас!
+Василь Івасюк
Правлячий Архиєрей
Коломийської єпархії
14 січня 2021 року Божого
м. Коломия