Проповідь владики Василія (Івасюка) на празник Різдва пророка Предтечі і Хрестителя Івана

Я – голос вопіющого в пустині:
Вирівняйте путь Господню”
(Ів.1, 23)

Всечесні отці, преподобні сестри, шановні брати і сестри в Христі Ісусі! Вітаю Вас святковим християнським привітом Слава Ісусу Христу! 

Вступ. Свято Різдво Івана Хрестителя спрямовує нас до роздумів про святість людини. Євангелія від Луки розповідає про ранню зірку перед приходом Сонця, тобто Івана Хрестителя. Святість вимагає світла для душі, а тим світлом є Божа благодать. І кожного дня люди змушені вибирати між світлом і темрявою, між добром і злом. Історія життя Івана Хрестителя – це є приклад живої святості.

І). Свято Різдво Івана Хрестителя. Іван Хреститель – син Захарії, котрий хрестить людей водою. Євангелія називають його попередником Ісуса Христа, тому що він пророкував пришестя Месії. Предтеча жив у пустелі і потім проповідував хрещення на покаяння для юдеїв. Він хрестив Ісуса Христа у водах Йордану. Цар Ірод Антипа за намовою своєї дружини Іродіади за проповідування правди наказав відтяти йому голову.

Можемо із певністю сказати, що після Ісуса Христа було дві інші знамениті особи – Пресвята Діва Марія та Іван Хреститель. У церковному календарі, крім Різдва Господнього, відзначають лише два інші дні народження – Пресвятої Богородиці та Івана Предтечі. В церковному календарі бачимо, що Іван Хреститель – єдиний серед усіх святих, кому Церква присвятила аж шість празників на рік. А дехто ще згадує нашого святого за літургічним приписом щотижня кожного вівторка. Отже, Іван Предтеча – один з найвизначніших постатей в історії спасіння.

Найбільш урочистим серед усіх свят на честь Івана Хрестителя є його Різдво. Запитаєте “Чому так?”. Відповідь дуже проста, тому що люди визнають його святим і наслідують його праведне життя. Таким чином Церква бодай раз у рік прагне пригадати про нашого святого та його життя. І це є можливість людям задуматися над собою: “Наскільки наше життя відповідає святості?”. 

ІІ). Проповідь Предтечі. Іван Хреститель провадив аскетичний спосіб життя. Цей пророк є найбільший святий. Ісус Христос сказав про нього: “Серед народжених між жінками не поставав (пророк) більший від Івана Хрестителя”. Своє коротке життя святий Іван присвятив одній цілі: зустріти і приготовити дорогу для приходу у світ Ісуса Христа – великого Сонця правди.“І він ходив по всій околиці йорданській, проповідуючи хрищення покаяння на прощення гріхів” (Лк.3,3). Він говорив: “Покайтесь, бо наблизилось Царство Небесне” (Мт. 3,2).

Тож, за прикладом святого Предтечі Христового і ми готуймо дорогу для Господа. Як написано в книзі пророка Ісайї: “Голос вопіющого в пустині: Готуйте путь Господню, вирівняйте стежки його. Кожна долина заповниться, кожна гора й горб знизиться, нерівне вирівняється, дороги вибоїсті стануть гладкі, а кожна людина побачить спасіння Господнє”.(Лк. 3,4-6). Горді мають бути упокорені, а покривджені і зневажені – оправдані. Справедливість має бути відновлена. Чим більше дарів отримує людина від Бога, тим більша покладається на неї відповідальність. Про це добре знав святий Іван, тому приносив багаті плоди зі свого життя. Він у малому був вірним, над великим поставив його Господь. І він постійно пам’ятав про своє високе покликання. В тому часі дуже багато людей проживало у гріхах, він закликав їх до покаяння, до поправи життя, промовляючи:“Принесіть же плід, гідний покаяння” (Мт.3,8).

ІІІ). Покайтеся! Господь Бог дав кожній людині безсмертну душу, яка носить у собі образ і подобу Божу. І тому маємо важливе покликання – увійти в Царство Боже. Для цього людина має розум і вільну волю, за допомогою яких робить свій вибір, за ким іти і кому служити. Господь Бог нікого насильно не змушує вірити в Нього і служити Йому, але бажає, щоби всі люди були спасенні. Тому Бог послав у світ Свого Єдинородного Сина, щоб примирити Бога з людиною, Небо із землею.

Мало є таких людей у світі, які пам’ятають і прагнуть спасіння. Людину Бог увінчав славою та честю та відкупив кров’ю Ісуса Христа. Благодать Святого Духа освячує нас, але часто свою високу гідність зневажаємо через гріхи і та марнуємо дари Божі. Господь колись запитає людину: “Як ти ввійшла у дім цей не маючи весільної одежі?” (Мт.22,12). Він подивиться і спитає:“Де поділася твоя чистота невинної душі? Де загубився на вашому обличчі образ і подоба Божа?”.

Іван Хреститель не просто осуджував гріх, а він був дороговказом на дорозі до Бога. Першим словом його проповіді було слово“Покайтесь!” (Мт. 3,2). Покаяння – це великий посередник між Богом і людиною. Слово Івана Хрестителя було сильне як молот, який розбиває тверді серці. Леся Українка говорила, що слово її єдиная зброя і тому воно проникає душу слухача до самої глибини. Люди над Йорданом, слухаючи слова про покаяння, визнавали свої гріхи та приймали хрещення.

“А із-за того, що люди вижидали (Месії), кожен сам у собі розмірковував про Йоана, чи не він часом Христос. Йоан, звертаючись до всіх, озвався: “Я вас хрищу водою, але йде сильніший від мене, якому я негідний розв’язати ремінь від взуття. Той буде вас христити Духом Святим і вогнем. Його лопата в руці в нього, щоб вичистити тік свій і зібрати пшеницю в свою клуню, а полову спалити вогнем невгасимим.” Навчаючи ж багато й іншого, він звіщав народові Добру Новину” (Лк.3, 15-18). Отже, Іван Предтеча був дороговказом до Бога.

Сьогодні варто згадати всіх тих, хто уподібнився бути дороговказом до Бога та подякувати Господеві за них. Проповідь священика і праведне життя християнина мають вказувати на дорогу до Бога іншим людям. Варто зробити екзамен сумління і щиро запитати себе: “За сьогоднішній день я був дороговказом до Бога, чи навпаки, відштовхував ближніх від Бога?”.

Різдво Івана Хрестителя дає нам добру нагоду також роздумати над усім тим, що зробив Ісус Христос Своєю появою над рікою Йордан. Церква промовляє до нас словамиМи є свідками незрозумілих реформ, боротьби з надзвичайним розвитком корупції, учасниками кровопролитної війни на своїй землі, свідками матеріального і духовного зубожіння народу. А що насправді за цим всім скривається? Скоро побачимо! Ми бачимо, як Український народ та молодь хочуть Правди, Волі і Справедливості. Влада і наше суспільство повинні спрямувати свій погляд на Івана Предтечу, щоб почути мужнього проповідника Івана Хрестителя:“Християни, “приносіть плоди, гідні покаяння”. Будьмо вдячні Ісусові Христові за світло Його науки, через яке ми пізнали правдивого Бога і дорогу, якою можемо дійти до Неба. А цю вдячність виявляймо Спасителеві своєю вірою і праведним життям, щоб Господь за заступництвом святого пророка і Хрестителя Івана буде благословляти нас в цьому житті, а також не відмовить у вічній нагороді в Небі!

ІV). Слово Предтечі сьогодні. Надія і тривога охоплює серця людей літом 2015 року. Перед нами виникає запитання: “А що далі? Коли закінчиться війна?”. Ми є свідками незрозумілих реформ, боротьби з надзвичайним розвитком корупції, учасниками кровопролитної війни на своїй землі, свідками матеріального і духовного зубожіння народу. А що насправді за цим всім скривається? Скоро побачимо! Ми бачимо, як Український народ та молодь хочуть Правди, Волі і Справедливості. Влада і наше суспільство повинні спрямувати свій погляд на Івана Предтечу, щоб почути мужнього проповідника “голос вопіющого в пустині” (Ів.1,23). Замало прийняти хрещення, але треба почути голос волаючого Пророка у пустині. Хтось перехрестився і три рази занурився у воду на річці, і переконаний, що Господь простив йому всі гріхи. Згідно науки Святого Письма, християнин може отримати прощення тільки через особисте покаяння.

Тарас Шевченко своїм життям, творами, віршами також уподібнився до голосу Івана Хрестителя. Запитаймо себе: “Звідки у нього взялася любов до України і бажання волі своєму народові?”. Життя молодої людини формується молитовником, Біблією і “Кобзарем”. “Кобзар” Шевченка – це заклик до свободи і боротьби з духовним рабством нації. Магія Шевченкового слова, наче могутня зброя, хоче врятувати народ від душевної сліпоти та вказати дорогу до волі. Тарас Шевченко закликав і сьогодні голосно взиває до людей доброї волі: “Борітеся – поборете! Вам Бог помагає. За вас….. І воля святая!”.

І цей благородний волелюбний дух української нації через слово Тараса Шевченка передається кожному українцю. І сьогодні молитва, Слово Боже і дух Великого Кобзаря присутні посеред нас. Господи, допоможи українській нації знайти свого Мойсея, а нашій молоді жити “у сім’ї вольній новій”.

Висновки. Засилаю всім найщиріші побажання добра і миру. Місцевій владі бажаю у Божій любові достойно послужити людям. Людям похилого віку бажаємо Божої благодаті і здоров’я. Нехай Святий Дух напише золотими буквами у душі християнина слова Спасителя: “щоби Ви любили один одного” (Ів. 13,34). Це є дорога будівництва України як Вільної Держави, це є шлях кожної людини і християнина до Царства Божого.

Іван Предтеча мав сміливість говорити правду іншим, бо сміливо говорив правду собі. Наберімось сміливості сказати правду самому собі, а в молитві просімо Бога за посередництвом святого Предтечі благодаті миру і закінчення війни в Україні.

Нехай Пресвята Богородиця, Мати Божа Неустанної Помочі, опікується нами, людьми доброї волі.

Благословення Господа нашого Ісуса Христа нехай перебуває з Вами завжди нині і повсякчас і на віки віків. Амінь.

+ Єпископ Василій Івасюк
Правлячий Архиєрей Коломийсько-Чернівецької єпархії УГКЦ

 

Виголошено у Катедральному соборі Преображення Христового м. Коломия,
07 липня 2015 р. Б.


Послання і проповіді