Проповідь владики Василя (Івасюка) в день свята Собору Івана Хрестителя

20 Січня 2019 - Послання і проповіді
«між народженими від жінок не
було більшого від Івана Хрестителя»
(Мт. 11:11)
Вступ. Східна Церква наступного дня після святкування Богоявлення віддає шану Івану Хрестителю, тому що він хрестив Господа нашого Ісуса Христа. У народі кажуть: «Іван Предтеча бере свята на плечі» і це означає, що завершується цикл різдвяних свят.
І). Іван Хреститель – найбільший з-поміж народжених від жінок. Він праведник, славний пророк, який був великим угодником Божим. Архангел Гавриїл ще перед його народженням з’явився батькові Захарії в єрусалимському храмі і сказав, що в нього народиться син, який буде великий в очах Божих. Дійсно, вже при народженні Іванa Хрестителя діялись чудеса так, що знайомі і сусіди з великим подивом питали: «Ким буде дитя це?». Господь відповідає на це питання устами пророка, що Іван є «голос вопіющого в пyстині». Він був посланий Богом, щоб приготувати народ до визнання Ісуса Христа Месією. Ангел Господній каже до Захарії, батька Івана Предтечі «Він буде великим в очах Господніх» (Лк. 1:15).
Івана Хрестителя ще називають Предтечею, бо Він своїм суворим способом поведінки дав взірцевий приклад праведного життя. Його голос на пустинному березі Йордану волав до всіх людей, котрі приходили хреститись від нього: «Слідом за мною йде сильніший від мене, що Йому я недостойний, нахилившись, розв’язати ремінця Його сандалів. Я вас хрестив водою, а Він хреститиме Святим Духом» (Мр. 1:7-8).
Багато людей приходили до Івана Хрестителя послухати його проповіді, вони каялися у своїх гріхах. Одного разу учні запитали свого наставника: «Учителю! Той, який був з тобою по той бік Йордану, про якого ти свідчив, ось Він хрестить, і всі йдуть до нього». А Іван відповів: «Йому належить рости, а мені зменшуватися».
ІІ). Іван Хреститель завжди усім говорив правду. Одного разу його запитали люди «Що нам робити?». Іван відповів: «Хто має дві одежини, хай дасть тому хто не має, і хто має їжу, хай зробить так само». І митарям, які приходили до нього хреститися він говорив «нічого не вимагайте більше того що призначено вам». Воїнам він радив: «нікого не кривдіть, не обмовляйте і задовольняйтеся платнею вашою». Іван Хреститель не побоявся прийти до Ірода, який викрав жінку свого брата Филипа і жив з нею, та сказати володареві, що не годиться тобі мати жінку брата твого. І за правду пророкові помстилися: кинули до в’язниці Іван і відрубали голову.
Мудрий наставник Іван Предтеча, будучи ув’язненим, бачив сумнів в очах своїх учнів і тому посилає їх до Спасителя запитали: «Чи Він Той Хто має прийти (Mесія, Спаситель світу), чи чекати іншого?». Господь відповів на це учням Предтечі, що підіть, розкажіть Іванові, що ви бачили і чули: сліпі прозрівають, криві ходять, прокажені очищаються, глухі чують, мертві воскресають, убогі благовіствують.
ІІІ). «Покайтеся! Готуйте дорогу Господу!». В цих коротких словах міститься вся проповідь Івана Хрестителя. Будьте завжди готові до Його приходу! Приклад. Одного разу в неділю священик ідучи до церкви, побачив чоловіка, який працював біля свого дому. Наблизившись до нього, священик спокійно промовив: «Брате, Христос Господь прийде скоро» і пішов до церкви. Трохи пізніше цей чоловік кинув працю і також зайшов до церкви та ревно молився. Після служби він підійшов до священика і промовив: «Ваші слова зрушили мою совість, i я почав думати і говорити сам до себе: «Я не хочу, щоб Господь застав мене за роботою в неділю біля мого дому. Я хочу щоб Господь застав мене в церкві». Багато християн втрачають почуття страху Божого, забувають про душу і про необхідність дати відповідь на Божому суді.
Пророк вимагав від людей ще за життя на землі: «Стеліть Господові дорогу у пустині, рівняйте в степу шлях нашому Богові!» (Іс. 40:3). Іван благає людей, коли прийде Ісус: «Учиніть гідний плід покаяння», що відповідає значенню словам «приготуйте шлях Господеві». Іван мусів прийти в добрий час, щоб упорядкувати душі тих, хто повинен отримати Бога взагалі.
Приготуватися прийняти Христа означає робити відвернути ваші серця від темряви закону, відкинути нерішучий стан і більше не ходити кривими стежками. Зробіть стежки нашого Бога прямими, бо кожна пряма стежка веде до добра і є прямою, гладкою та простою, але кожна горбиста дорога ослаблює тих, хто нею ходить. Приготувати шлях для Господа означає дати можливість Слову Божому подорожувати по глибинах нашої душі та всіх дорогах людського серця.
ІV). Голос вопіющого – це голос сили безсилих людей ув’язнених українських моряків та всіх невинно ув’язнених у Російській Федерації, а також в українських в’язницях. Їхня доля болить, майбутнє лякає. Що буде завтра? Чи витримають? І що можемо зробити ми? Відповідь дуже проста це – молитися щиро, віддано і постійно.
Проповідь священика це також є голосом вопіющого в теперішний час. Люди втрачають вірність Богові та йдуть в поганство. Виправити серця людей можна проповіддю, навчання, катехизацією. Треба кожну долина наповнити вірою і добрими ділами. Господь Ісус Христос часто спасав грішників, блудниць, митарів. Потрібно підбадьорити серця цих людей, які були всіма зневажені і викинуті суспільством на саме дно. Ісус Христос подає нам руки, як потопаючому апостолу Петрові, і рятує їх та виправляє всі кривизни людських шляхів. Людські шляхи бувають крутими і лукавими. Хіба ви не знаєте, скільки брехні, підступності, зради приховують у собі шляхи людей цього світу?
Люди з такими неправедними серцями повними брехні і численними каміннями злоби на їхніх дорогах не могли виправитися без проповіді і Божої благодаті. Тільки Слово Боже змусило їх покаятися з цілого серця.
Наші серця так само потрібно виправляти, хоча ми й охрещені у великому Таїнстві Хрещення. Нині існує чимало серед нас християн людей із кам’яними серцями та гніздами зміїних гріхів. Горе, горе нам коли виповзе гадюка і вжалить руку, яка торкнулася благодаттю нашого кам’яного серця.
Висновки. «Між народженими від жінок не було більшого від Івана Хрестителя». Іван був ангелом у людському тілі і його великим завданням було виправляти шляхи Господеві у людських серцях, закликаючи людей до покаяння, щоб очистити їхні гріхи Йорданським хрещенням.
Іван Хреститель нині продовжує взивати до всіх нас: «покайтеся наблизилось бо Царство Небесне». Ми завжди повинні бути готовими до приходу Господнього: «бо не знаєте, в яку годину Господь ваш прийде. Будьте готові, бо в ту годину, про яку не думаєте, прийде Син Людський».
Йорданська вода нехай окропить серця наших воїнів та благословить хворих і поранених.
Нехай Пресвята Богородиця, Мати Божа Неустанної Помочі, допоможе побачити в наших серцях нерівні дороги і наповнити їх Божою благодаттю.
Господи, торкнися наших сердець так, щоб вони перестали бути кам’яними та допоможи вигнати з них грішні зміїні кубла. Амінь.
Благословення Господнє на вас!
+Василь Івасюк
Єпарх Коломийський
20 січня 2019 року Божого
храм Богоявлення Господнього м.Коломия