Проповідь на закінчення Хресної Дороги у Чернівцях

Вступ. В ім’я Отця і Сина і Святого Духа. Всечесні отці, високоповажні представники влади та інтелігенції, достойні брати і сестри, мужні воїни України та представники силових структур і всі люди доброї волі.

І). Хресна Дорога Спасителя провела нас молитовними роздумами по 14 стаціях страстей Господніх. Син Божий покірно приймає вирок людського суду, тобто сотворіння засудило свого Творця. Таке незглибиме смирення Ісуса Христа є незрозуміле людській природі. Пилат розуміє суть цього злочину, але боїться влади місцевих фарисеїв і виконує несправедливий засуд та вмиває руки. Відповідальність за невинно пролиту кров за цей злочин падає на єврейський народ і на всі його майбутні покоління.

Наше суспільство складається із людей, котрі роблять як добрі так і злі вчинки. Зло, виконане свідомо і добровільно, називаємо гріхом. Гріх має силу ранити тіло Христа, вбити душу людини та принести згіршення людям і неславу для Церкви. Як дві тисячі літ назад так і сьогодні гріх не втратив своєї сили. Тому не судімо один одного словами, а влада нехай не судить невинних людей згідно так званого «чинного людського законодавства», тому що в кінці нашого життя кожному треба здати звіт згідно «чинного Божого законодавства». Краще у цей Ювілейний рік Божого Милосердя приймімо подорожнього, нагодуймо голодного і обнімімо брат брата, щоби усміхнулася заплакана Мати, як цього просить Тарас Шевченко.

Кожну людину на дорозі життя доторкає терпіння. Однак, хрест Ісуса Христа заохочує нас до милосердя і ласки, особливо до тих, хто страждає, потребує слів розради чи допомоги спасаючої простягнутої руку. Як багато людей супроводжували Ісуса на його шляху до Голгофи: Пилат, Симеон Киринеянин, Марія, жінки. Іноді нам може забракнути мужності, як Пилатові, піти проти течії та врятувати життя праведному і тоді умиваємо руки.

ІІ). Хресна хода – благословення для Чернівців. Хресний хід – це благословенний день для жителів міста Чернівці і всіх присутніх учасників. Люди йшли з молитвою на устах, з надією у серці на припинення війни і співчуттями до Матері Божої, бо смерть забрала Її Сина. Роздумуючи про страсті Ісуса Христа, ми бачимо своїх дітей на війні, долю заробітчан у світі. І це є наша Хресна Дорога, на якій розставлено чимало диявольських пасток, щоб тільки зловити нашу душу і віддати її на вічне осудження.

Месія йде цією дорогою і виявляє всім людям капкани розставлені ангелом темряви. Господь виявив і показав нам всі підступи Хресній Дорозі, а на хрест зібрав гріхи всіх людей землі, ліг на них і, придавивши їх своїм тілом на хресті, дозволив Себе прибити до хреста. Ось такою є ціна свободи християнської. Тому Церква проголошує охрещених вільними людьми, синами й дочками Бога й учасниками вічного щастя у небі.

Господь заплатив своїм життям за наше земне добро і дав нам розум та мудрість, як треба працювати, щоби взяти його тут у свої руки і правильно використати. Спаситель, прибитий до хреста широко розпростер руки, як символ любові до людського роду, якою Він пригортає всіх до себе. «Прийдіть до мене всі втомлені й обтяжені, і я облегшу вас» (Мт.11,28). Натомість, люди відповіли беззаконням на любов Ісуса: поранили, роздавили, принизили та зневажили Господа.

Пророк Ісайя про це каже так: «Зневажений, останній між людьми, чоловік болів, що зазнав недуги; немов людина, що перед нею обличчя закривають, зневажений, і ми його нізащо мали» (Іс.53,3). Тому благаємо його простити провини наші, відпустити гріхи, зцілити духовні рани та прийняти нас знову в обійми Божого Милосердя. Наш Господь милосердний, довготерпеливий, люблячий, прощає усі провини дуже радо, приймаючи від кожної особи щире покаяння.

Слуга Божий, Митрополит Андрей навчає: «Бог кличе до покаяння, – Бог хоче покаяння грішника; готов він простити, очікує, що блудний син до Нього вернеться дає йому добрі думки й нагоду покаяння». Взиваймо до Бога, надіймося на нього, перепрошуймо його за наші провини й гріхи українського народу. Бо немає праведників, ми усі грішники, тільки благодать Божа є Дверима Милосердя. По можливості, будьмо щедрими, помимо того, що зубожіння заглядає в життя кожної людини. Мудрець навчає: «Як палкий вогонь гасить вода, так і милостиня гріхи відпускає» (Сир. 3,30). У Божих очах дві вдовині лепти милостині, свідчать про велике діло милосердя!

Подяка. Ми дуже вдячні усім вам за участь у цій Хресній дорозі. Під час походу ми молилися за кращу долю України, за припинення військової агресії. Дякую вам, брати і сестри, що ви продовжуєте допомагати військовим: куплено автомобілі швидкої допомоги, аптечки, берці, військова форма, продукти харчування, лікарства. Усі переживаємо за життя наших рідних, бажаємо у мирі працювати, навчатися, молитися, радіти життям і не хочемо, щоб вбивали та калічили наших громадян. Хай люди переплавлять зброю на плуги і комбайни та вирощують урожай. Молімося, щоб Бог дав мудрості провідникам народів припинити війни і кровопролиття та вивести війська і вивезти зброю з території України.

Висловлюю подяку синкелу Валерію Сиротюку всім священикам, парафіянам та усім вірним нашої Церкви за організацію Хресної дороги та активну участь у ній! Складаю вдячність міській владі, представникам області, українській молоді, науковим організаціям, військовим, поліції, студентам, волонтерам, школам, усім, хто брав участь у цій благодатній молитовній Хресній дорозі! З усього серця дякуємо усім вам за багаточисельну участь!

Нехай Пресвята Богородиця, Мати Божа Неустанної Помочі, допомагає кожному з вас творити діла милосердя кожного дня. Господи, поблагослови усіх прощенням, щедрими духовними дарами, а в кінці життя кожному з вас подай прощення гріхів і відкрий Двері Божого Милосердя! Амінь.

Благословення Господнє на вас!

+єпископ Василій Івасюк

Правлячий Архиєрей Коломийсько-Чернівецької єпархії УГКЦ

 

Виголошено в прокатедральному соборі Успення Пресвятої Богородиці, м. Чернівці,
3 квітня 2016 р. Б.

 


Послання і проповіді