Проповідь кир Василія Івасюка в четверту неділю Великого посту

«Наказую тобі: Вийди з нього

Й не входь більше в нього»

(Мр.9:25).

Любовь, Умер, Крест, Шипы, Корона, Сердце, Библия, Тень

Вступ. В ім’я Отця і Сина і Святого Духа. Євангеліє нині проливає світло на людей одержимих німотою. Хоча в теперішний час такі хворі в більшості покладають надію на чудо від медицини.

І). Четверта неділя Великого посту розповідає про зцілення юнака від одержимості німоти. Спаситель сам вийшов на гору молитися, щоб отримати духовні сили перед своїми страстями. У цей час батько звернувся до апостолів, щоб вигнали з його сина німого духа. Апостоли не змогли оздоровити юнака, натомість Ісус якраз зійшов з гори скріплений постом і силою молитви. І на благання батька, Христос визволяє дитину від опанування німого духа, кажучи: «Наказую тобі: Вийди з нього й не входь більше в нього» (Мр.9:25). Молитва і піст вдома цілою родиною та благання духовенства в храмах на «горі» з Ісусом, переможе світову пандемію. Папа Франциск в цих днях своїм прикладом кличе всіх брати силу Божої благодаті своєю вірою і молитвою.

Людина з міцною вірою в Бога може робити чуда і в наш час. Євангеліє від Марка передає важливі прощальні слова Христа звернені до апостолів. «Ідіть же по всьому світу та проповідуйте Євангелію всякому творінню. (…) А ось чуда, що будуть супроводити тих, які увірують: Ім’ям моїм виганятимуть бісів, будуть говорити мовами новими; гадюк руками братимуть, і хоч би що смертоносне випили, не пошкодить їм; на хворих будуть руки класти, і добре їм стане. (…) Вони ж пішли й проповідували всюди, а Господь допомагав їм та стверджував слово чудесами» (Мр.16:15-20).

Першим знаком присутності Господа є вигнання бісів Його ім’ям і вірою людей. Ісус переміг сатану і тому Церква не страждає від нестатку віри. Однак люди повинні віднестися серйозно до цих останніх слів Ісуса. Христос зміцнював молоду Церкву виконанням обіцянок і тому Вона була сильною. Теперішня Церква повинна так само відзначатися вірою і сильним служінням. В час пандемії нам потрібно зміцнювати віру в своїх серцях і вимагати від Господа виконання Його обіцянок, адже Євангеліє те саме по всі часи і не втратило своєї благодаті.

Религия, Вера, Крест, Света, Стороны, Доверие, Бог

Христос прийшов оздоровляти хворих, проповідувати визволення полоненим, дарувати життя страждаючим, виганяти бісів і нікому нічого не відмовляв. Благодать Божа торкалася цих бідних людей, які визнавали свої гріхи й оздоровлялися. Христос знає потреби кожного опанованого злими духами і відчуває людські муки. Він є Великим Лікарем і прагне оздоровляти хворих тепер через віру своїх слуг. Тому Господь скликав апостолів і «дав їм силу й владу над усіма бісами й оздоровляти недуги» (Лк.9:1). Кожний християнин вірить в силу Євангелія, бо втрата надії спричиняє втрату віри і приводить до безсилля.

ІІ). Сатана зароджує сумніви у благодатну силу Євангелія і тоді військовими діями залишає після себе цілковиту руїну. Небезпека для людей полягає в тому, що вони звикли до гріха і не бачать зла. Злий дух тисячоліттями набував багатий досвід управління людським розумом. Тисячі людей передають своїм дітям погані приклади, а вони заражають ними своїх однолітків, які так само передаватимуть аморальну поведінку власному оточенню. Так поширюються страшні грішні вчинки і як наслідок приходять жахливі хвороби. Тому святий Дух словами апостола Петра попереджує: «Будьте тверезі й чувайте! Противник ваш, диявол, ходить навколо вас, як лев ревучий, шукаючи, кого б пожерти» (І Пт.5:8). Сатанинська сила, гнів, ненависть і спокуси стали нині не менш ворожими, як за часів апостола Петра.

Що робити для власного спасіння? Рішуче дати відсіч темним справам і прокинутися з летаргічного сну. Інакше це загибель. Сатана вміє впливати на уми людей і вміло продовжує керувати ними, обманювати їх, засліплювати хитрощами та нашіптуваннями. Такі особи гірко ображаються на тих, хто насмілюється говорити про їхні помилки і відкривати їхні гріхи. Насправді Бог в такий спосіб хоче опам’ятати і спасти душу грішника. З іншої сторони, всі люблять тих, хто хвалить грішників та їх вчинки, кажучи: «Які ви гарні» і «Які ви добрі» та «Нічого не кажімо, щоб було все тихо і добре». Такою поведінкою тільки утверджуємо злочинців в їхніх гріхах і закриваємо двері Царства Божого для них і для себе.

Сатана – це смертельний ворог Христа. Він вже отримав свою поразку, але продовжує чинити опір волі Божій та заманює до себе в пекло всіх співчуваючих людей так, як це сталося зі співчуваючими йому ангелами. Оскільки час сатани скорочується, то він вдало використовує новітні досягнення науки, щоби рекламою відкрити широко двері пекла. Сатана готується до нового генерального наступу на Церкву. Одинока надія всіх людей і грішників – це встигнути увійти на корабель порятунку через покаяння.

grayscale photography of woman praying while holding prayer beads

ІІІ). Світ – це театр боротьби між послідовниками Христа й сатани. Вічне життя завжди знаходиться під загрозою і тому треба бути рішучими послідовниками Ісуса Христа. Людина пасивно служить дияволу доти, поки не зробить свідомий вибір на користь Спасителя. Якщо не виберемо співпраці з небом, тоді сатана оволодіє серцем людини й охоче там поселиться. Ісус мав це на увазі, коли сказав: «Хто не зі мною, той проти мене, і хто зі мною не збирає, той розкидає» (Мт.12:30). Тоді приходить логічне запитання: «А скільки мільйонів людей ще не зробило свій вибір і не усвідомило того, що Бог промовляє до цілого світу мовою пандемії?». Вони можуть і не бути одержимими, але їхні грішні думки знаходяться під владою сатани. Що робити? Тоді треба поступати подібно до апостолів «йдіть радше до загиблих овець (…), кажучи, що Царство Небесне – близько» (Мт.10:6-7).

Бог вимагає від християн у світі не закривати очі на дії сатани. Вони повинні попереджувати тих людей, кому загрожує небезпека зі сторони підступного диявола. Сатана шукає вигідної позиції для нападу. Він не знає відпочинку, але старається хитро скористатися кожною можливістю проти Царства Божого. На жаль, християни майже сплять і ще навіть на половину не пробудились та мало що роблять проти інтриг диявола. Багато не боряться з дияволом так, щоби він міг втекти, але навпаки, схильні шукати компроміс з силами темряви.Человек, Портрет, Мрачный, Тьма, Темно, Профиль, Мужчин

ІV). Небезпека незнання Євангелія. Сатана замаскував себе в Едемському саду і говорив до Адама і Єви через змія. Він вигадав ідею, що не існує жодного смертельного ворога котрого треба остерігатися і з ним необхідно вести невидимий бій. Диявол майстерно переконав світ, що його існування – це казка або міф. І тому наша байдужість, лінивство та незнання служать на його користь.

Дуже плачевно, що сатана більш активний, а ми сліпі, глухі і німі до його хитрощів. Незнання Святого Письма закриває нам очі на те, що він робить з нашою молоддю, нашими домами, школами, лікарнями, землею, природою, водними ресурсами і Церквою. Новітня хвороба вигнала людей з церков і люди почали молитися вдома перед іконами, як в часи Радянського Союзу, коли диявол позакривав святині. Українці ще не зовсім розуміють реальності нового лиха світового масштабу.

Боротьба між добром і злом проводиться активно кожного дня. Християни, як народ Божий, повинні бути розумними в цій великій боротьбі, яка проходить між невидимими силами, а саме: ангелами Божими й посланцями сатани. Злі ангели постійно планують свої напади і війни, контролюючи командирів, президентів, міністрів, тобто кожну владу. Тому служителі Христові повинні доводити до свідомості кожного істину про служіння ангелів Божих.

Холдинг Руки, Библия, Молиться, Друзья, Изучение Библии

Багато людей не знають реальної сили сатани, другі навмисне не завважують її, але вона тепер дуже виразно проявилася в ненависті до людей через коронавірус. Ми повинні усвідомити, що сатана постійно переслідує нас спокусами на кожному кроці. Ворог цікавиться кожним аспектом нашої діяльності і життям в цілому. Він нав’язує свою присутність в наших помешканнях, на вулицях міста, у рекламах, непристойному одязі людей, їхньому спілкуванні і навіть у наших храмах. Ворог присутній повсюди: в обманах і спокусах, каже мир і вбиває людей. Він розбиває тіла і душі чоловіків та жінок, хлопчиків і дівчат, розбиває сім’ї, приводить до непорозумінь і розлучень.

Сатана постійно зайнятий роботою – розширенням границь пекла. Народ Божий має бути приготовленим дати відсіч хитрому ворогові. Сатана боїться цього спротиву, бо добре знає свої обмеження і як легко можна його перемогти. Божа благодать допомагає кожній людині перевищити силу сатани і його ангелів. Тому він підкрадається до нас безшумно, обережно, замасковано, щоби не потривожити сили сплячих християн, бо тоді вони попросять Божої помочі.

V). Коронавірус – це хрест подібний до ІІІ-ої світової війни. Пандемія має відкрити сліпим очі, німим уста і глухим вуха, щоб людина пригадала мету свого життя. Кожну мить треба використовувати на сумлінну працю для свого спасіння і заради порятунку людей. Іноді приходиться виконувати свої професійні обов’язки в екстремальних умовах, щоб зробити все можливе і прийти на допомогу у скрутну хвилину.

Пам’ятаймо, що сатана зійшов на землю у вигляді солодкого безтурботного життя, збільшилися гріхи і тоді він почав люто знущатися над нами. Господь на якийсь час дозволить йому робити експерименти над жителями Землі, аж поки народи знову не почнуть чинити покаяння і повертатися до храмів та до Бога.

Звичайно, в теперішніх умовах, бути порядною людиною – важко. Бути святим – набагато важче. Для цього необхідно зректися себе, узяти хрест свій і йти за Ісусом. У християн просто немає іншого виходу. Коли людина одного дня повертається до Бога і ставить собі за мету – спасіння власної душі, тоді в неї немає часу скидати вроки, ходити на ворожбитство, долати «вінці безшлюбності». Іншими словами, в душі такої особи не має місця для німого диявола. На жаль, екстрасенси, цілителі і деякі християни залишаються глухими, адже вони чують лише себе; вони залишаються німими, адже їхні уста промовляють тільки брехню і заклинання нечистих духів. Тому Ісус Христос не може сказати німому духові, який сидить у них: «Я тобі повеліваю: вийди з нього і більше не входь у нього» (Мр.9:25).

5.1). Притча про глухого, сліпого і німого. Прийшли глухий, сліпий і німий до Бога і питають: «Скажи, Господи, за що нам таке нещастя?».

Бог глухому каже: «Тобі за те, що ти ніколи нікого не слухав і не хотів слухати, крім себе. Тепер ти нікого не чуєш, і ніщо тобі вже не заважає слухати власні речі і думки».

Господь сліпому сказав: «Тобі за те, що ти нікого і нічого не хотів помічати, крім себе і своїх потреб. Тепер ти позбавлений від необхідності бачити те, що не бажав бачити».

Бог німому пояснює: «Тобі дана можливість помовчати, бо переговорити і вислухати тебе було неможливо». І далі всім трьом разом каже: «Ви всі отримали, що хотіли, то чому ж ви не радієте, а сумуєте?».

Нещасні нічого на те не відповіли. Ніхто з них не припускав, що щастя, про яке вони так мріяли, обернеться горем.

Повчання: Потрібно пам’ятати, що вуха дані людині, щоб чути і слухати, зір – щоб дивитися і бачити, а мова – щоб спілкуватися і розуміти один одного.

Висновки. Велика правда в тому, що силою Христа найслабший із нас може перевершити сатану та його ангелів. Господь голосом пандемії хоче прогнати з життя людей духа німоти і духа сліпоти. Нинішнє Євангеліє каже кожному з нас, що ми і глухі і німі. Голос власної совісті докоряє нам за це. Під час молитви наші помисли знаходяться безмежно далеко від того, що шепочуть наші вуста. Глухота і німота не дозволяє підніматися духовними сходами до Бога. Станьмо поряд з батьком німого сина і починаймо відчайдушно кричати з глибини душі до нашого Спасителя зупинити коронавірус та врятувати народ України: «Вірую, Господи! Допоможи моєму невірству».

Благословення Господнє на вас!

Амінь.

Рука, Радуга, Свет, Пальма, Коснитесь, Обои Для Девочек

 

+Василь Івасюк

Правлячий Архиєрей

Коломийської єпархії

29 березня 2020 року Божого


Послання і проповіді