Проповідь Єпископа Василія (Івасюка) на свято Благовіщення Богородиці і Приснодіви Марії

«Як же воно станеться,

коли я не знаю мужа?»

(Лк. 1:34).

Вступ. Архангел Гавриїл — перший благовісник чудесного спасіння людства Діві Марії, бо під Її серцем прихилив свою голову та одягнувся в людське тіло Месія — Син Божий.

І). Благовіщення — це блага новина від архангела Гавриїла для Діви Марії. Архангел з небесною чистотою розмовляє з Дівою Марією, яка зберегла у своєму серці невинність і стала істинним помешканням Бога Живого.

Серце людини ніколи не буває порожнім, бо воно завжди заповнене або пекельними справами, або миром Божим. Спочатку серце людини було наповнене Богом, славило Творця та перебувало в безпеці. Згодом людина бездумно взяла серце у свої руки, і тоді численні гріхи, наче звірі, напали на нього. І відтоді все те, що діється всередині людини, називається рабством.

Людина не може втримати серце в безгрішному стані, і воно починає притулятися до забруднених гріхами осіб або речей. Тоді чисте серце часто незаконно завойовують інші так, що воно стає перлиною посеред свиней. Господь просить: «Не кидайте перлів ваших перед свиньми, щоб не потоптали їх ногами й, обернувшись, вас не роздерли» (Мт. 7:6). Серце кам’яніє від тривалого рабства! Визволити його від темряви, оздоровити від духовного паралічу може тільки Бог, коли ми повернемо наше серце знову в Його руки.

Різдво Ісуса Христа — це дія Божої любові до людей із чистим серцем і неочікувана подія для людей з нечистим серцем. Як вогняний стовп у густому тумані — таким було зішестя Бога до людей. Коли нечисте серце розмовляє з нечистим серцем, тоді у світі йде війна. Так само коли нечисте серце розмовляє із чистим, іде війна. І тільки коли чисте серце розмовляє із чистим, приходить радість, мир і стається чудо.

ІІ). Шостого місяця Бог послав ангела Гавриїла до Діви Марії. Творячи небо і землю, Господь першими до буття покликав ангелів. Під небом розуміємо ангельські чини. Ангел устами пророка Даниїла визначив день народження Месії; устами пророка Ісаї — як Він народиться; ангел сповістив первосвященника Захарію про народження Предтечі; ангел сповіщає нині про народження Месії — Богочоловіка. Це станеться тоді, коли будуть співати ангельські хори над вифлеємським вертепом. Кожне народження у світі — це радість для Бога, якою Він ділиться з іншими. Створивши ангелів у чистоті та любові, Бог робить їх своїми співпрацівниками. Створивши Адама, Бог також робить його співпрацівником в управлінні Раєм і всіма творіннями. Ангели радісно сповіщають народження Месії. Утворюючи своє Царство, Господь бере у співпрацівники апостолів, а також чоловіків і жінок зі всіх народів, які працюють разом з Ним у земному житті й після смерті. І дотепер Бог робить співпрацівниками духовенство, мучеників і всіх інших людей, які удостоїлися бути дітьми Божими.

Архангела Гавриїла Бог послав до Діви, зарученої із чоловіком, на ім’я Йосиф, який був з дому Давида. Месія має прийти через Пречисту Діву й почати Новий Завіт та нове творіння. Новий світ має бути чистим і непорочним на противагу старому і непослушному світові. Діва має стати воротами, через які прийде Спаситель; жінка зі старого світу прив’язана ж до пристрастей. Ось тому Діва Пречиста досконало віддана єдиному Богові і своїм серцем відділена від світу цього.

Провидіння Боже через заручини із чоловіком, на ім’я Йосиф, вберегло Діву Марію від усієї строгості закону й ганьби від людей. Ім’я Йосифа, Обручника Пречистої Діви, пригадує зі Старого Завіту невинність Йосифа в розпусному Єгипті.

ІІІ). Господь радісно благословляє всіх присутніх людей. Ангел сказав Діві Марії: «Радуйся, благодатна, Господь з тобою! Благословенна ти між жінками» (Лк. 1:28). Бог вітає народження нової людини словом «Радуйся», іменуючи Її «благодатною». Душа Діви Марії подібна до храму, наповненого дарами Святого Духа і небесною чистотою. На жаль, людина завжди першою залишає Бога. Прихід Ісуса Христа у світ повертає людям змогу знову повернутися до Бога. Господь перший старається прокласти мости до серця людини через безодню, яку утворила жінка гріхом непослуху. Єва першою вчинила гріх у світлому Раю. Марія першою перемогла гріх у світі, де все до нього підштовхує. Єва перша згрішила і першою родила сина Каїна, який убив брата свого; в інший час невинна Марія родила Месію, який вивів людей з темниці гріха і смерті.

«Вона ж стривожилась цим словом і почала роздумувати в собі, що могло значити те привітання» (Лк. 1:29). Марія — це правдива Божа дитина. Господь сказав: «Якщо ви не навернетеся і не станете, як діти, не ввійдете в Небесне Царство» (Мт. 18:3). Цей світ терпінь дуже швидко робить людину старою. Наше дитинство коротке, а в теперішні часи воно стає ще коротшим. Хто з нас може ще хоч раз повернутися в дитинство? Марія все життя залишалася невинною та послушною Богові. Ці чесноти відчиняють двері Царства Божого, яке «є між вами» (Лк. 17:21)! Марія стривожилась, коли появився ангел, і роздумувала, як дитина, що це за привітання було.

V). «Ось я Господня слугиня: нехай зі мною станеться по твоєму слову» (Лк. 1:38). Архангел Гавриїл був присутній під час створення людини, бачив наскрізь душі людські і тепер бачив схвильовану душу Пречистої Діви та поспішив заспокоїти Її, кажучи: «Не бійсь, Маріє! Ти бо знайшла ласку в Бога» (Лк: 1:30). Святий Андрій Критський так пояснює Благовіщення: Марія знайшла благодать у Бога, яку не прийняла Сара, не відчула Ревека, не удостоїлася Анна. Вони стали матерями і втратили дівицтво, а Ти, хоча й стала Матір’ю, однак зберігаєш своє дівицтво. Таку знайшла благодать, якої, крім Тебе, ніхто у вічності не отримував. Діва Марія вклала велику працю для піднесення своєї душі до Бога, і на цьому шляху Вона зустріла Божу благодать.

Заспокоївши душу Марії, Божий посланець тепер передає Їй головне послання з небес: «Ось ти зачнеш у лоні, й вродиш сина, й даси йому ім’я Ісус. Він буде великий і Сином Всевишнього назветься. І Господь Бог дасть йому престол Давида, його батька, і він царюватиме над домом Якова повіки, й царюванню його не буде кінця» (Лк. 1:31-33). Архангел Гавриїл наголошує, що Діва зачне в лоні, тобто в справжньому тілі, і по-справжньому народить. Цар Давид подібно каже: «Серце чисте створи в мені, о Боже, і дух потужний віднови в нутрі моїм» (Пс. 50:12). Отже, Христос мав справжнє тіло, по-справжньому родився і був справжнім чоловіком, а не привидом. Псалмопівець каже: «Поклявся Господь Давидові правдою і не відступить від неї: «Плід твого лона насаджу я на твоїм престолі»» (Пс. 132:11). Ім’я Ісус носив Навин — вождь ізраїльський, який увів народ в обіцяну землю, а Ісус Христос увів рід людський в істинну та безсмертну землю обіцяну — Царство Небесне. Архангел не говорить про майбутню долю Спасителя, він тільки переконує Діву Марію, що Її син буде очікуваним Месією.

Вислухавши послання з небес, Діва Марія в невинності і простоті запитує посланця Божого: «Як же воно станеться, коли я не знаю мужа?» (Лк. 1:34). І це питання Діва поставила заради людей, щоб ми чули відповідь Гавриїла: «Дух Святий зійде на тебе й сила Всевишнього тебе отінить; тому й святе, що народиться, назветься Син Божий. Ось твоя родичка Єлисавета — вона також у своїй старості зачала сина, і оце шостий місяць тій, що її звуть неплідною; нічого бо немає неможливого в Бога» (Лк. 1:34-37). Повна і вичерпна відповідь архангела. Природа й закони неначе не існують, коли Живий Бог творить свою святу волю і спасіння людини. Благодать не підвладна законам природи. Дух Божий давав життя в Раю безпосередньо до гріхопадіння. «І сказав Бог: “Нехай буде…”». І так усе ставалося.

«…нічого бо немає неможливого в Бога» (Лк. 1:37). Це означає, що слово Боже завжди сповнюється досконало. Пророк Ісая сказав: «Ось дівиця зачала, і породить сина, і дасть йому ім’я Еммануїл» (Іс. 7:14). Богові вистачає сказати «Нехай буде так!», і так стається. «Слова Господні — слова щирі, випробуване срібло, очищене від землі, сім раз перелите» (Пс. 12:7).

Діва Марія не засумнівалася в словах ангела. Захарія засумнівався і був наказаний німотою аж до народження сина, на ім’я Іван. Питання архангела були майже однакові і до Діви, і до Захарія, але серця в них різні. Вислухавши пояснення Божого посланця, Діва Марія покірно завершує розмову: «Ось я Господня слугиня: нехай зі мною станеться по твоєму слову» (Лк. 1:38). У цих словах бачимо велику покору і послух. Таку смиренно-мудру відповідь могло дати серце, переповнене чистотою і невинністю. У час спокуси в Раю Єва миттєво забула мову чистоти, захотіла влади та прихилила слух до сатани, і її серце миттєво осквернилось, а втративши невинність, за нею втратила і мудрість.

Висновки. Божий посланець повернувся на небо, сповнивши свою місію від Господа. На землю ще ніхто й ніколи не приносив більш радісної вістки, як Благовіщення. Ніколи джерельна вода не була таким чистим дзеркалом сонця, як Пречиста Діва Марія була дзеркалом чистоти та невинності.

Митрополит Андрей Шептицький казав, що майбутнє належить тим народам, у яких подружжя є святим, а родинне життя чистим і непорочним.

Пресвята Богородице, Мати Божа Неустанної Помочі, прославлена в Коломийській іконі «Це Мати твоя», допоможи зберігати дошлюбну чистоту і невинність на взірець Діви Марії.

Господи, благослови чистотою безгрішного життя народ України і подай мир та спокійне життя в державі. Амінь.

Благословення Господнє на вас!

+Василь Івасюк,

Правлячий Архиєрей

Коломийської єпархії.

7 квітня 2021

м. Надвірна


Послання і проповіді