Презентація книги “Літопис свято-Троїцької Церкви містечка Жванця” (1869-1898)
15 Лютого 2018 - Послання і проповіді
” І як напишеш, так уже і буде…”.
(Ліна Костенко)
Вступ. Літопис — історико-літературний твір у Київській Русі, в якому оповідь велася за роками. Писалися вони переважно церковнослов’янською мовою і починались зі слів “в літо”. В інших християнських країнах подібні давні твори мають назву хроніки і були написані латинською мовою.
І). Літопис – плід духа. Вони залишаються невичерпним джерелом творчості митців слова. На їх основі пишуться художні романи, поеми, знімаються фільми. Літописець Нестор писав: “Книги – це річки, котрі напоюють всесвіт, від яких виходить мудрість. У книгах незлічима глибина, ними тішимося в печалі, вони віжжі стриманості. Якщо старанно пошукаєш в книгах мудрості, то придбаєш велику користь для своєї душі. Бо той, хто читає книги, розмовляє з Богом або святими мужами. Якщо пошукаєш ти в книгах мудрості пильно, то знайдеш ти велику користь душі своїй. Той, хто читає книги, бесідує з Богом”.
ІІ). Літопис свято-Троїцької Церкви містечка Жванця– це є плід праці наукових працівників археолога Руслана Нагнибіди та філолога Ірини Ладоренко. Хочеться подякувати нашим упорядникам за важливий опублікований літопис свято-Троїцької Церкви містечка Жванця. Він складений у 1869-1898 роках священиком Архипом Павловським та при нез’ясованих обставинах закінчений 1898-го протоієреєм м. Кам’янця-Подільського Іваном Городецьким. Це є спадщина спадщиною слов’янської та світової культури.
Найбільше зробив записів до цього “Літопису” священик Василій Яворський. Ось один із цікавих записів життя: “Парафіяни в моральному плані стоять на низькому ступені. Внаслідок їхнього ремісничого промислу жодний продаж у них або купівля не обходяться без могоричу, ось тому п’янство розвинуто між ними у найвищому ступені”. Також отець Василій провів у Жванці своєрідну реформу – переніс базарний день із неділі на вівторок і відкрив школу для дітей.
Висновки. “І як напишеш, так уже і буде…”. Ми бачимо вагому працю духовенства у збереженні історії, культури у житті українського народу. Нехай Пресвята Богородиця, Мати Божа Неустанної Помочі, допоможе в обставинах сьогодення зберегти нашу славну історію в літописах. Господи благослови нам об’єднати народ та полюбити ще більше Україну, пізнавши краще мученичий шлях героїв Майдану, воїнів АТО, а також важливу допомогу людей доброї волі. Амінь.
Благословення Господнє на вас!
+Єпископ Василій Івасюк
Правлячий Архиєрей Коломийсько-Чернівецької єпархії УГКЦ
2 Березня 2016 р. Б.