Подячне слово владики Василія (Івасюка) за прожитий 2015 рік

Подяка хай буде Богові
за Його дар несказанний”.

(1 Кор. 15,57)

Всечесні отці, преподобні сестри, дорогі парафіяни храму Преображення Господнього, гості та всі присутні. Витаю вас християнським привітом “Слава Ісусу Христу!”.

Святіший Отець Папа Франциск увів Вселенську Церкву у рік Божого Милосердя. Блаженніший Святослав разом із Єпископами в їхніх єпархіях дня 13 грудня в день Первозванного Апостола Андрія відкрив Двері Божого Милосердя для всього українського народу. Церква і духовенство запрошує всіх вірних нашої єпархії подякувати за прожитий 2015, за всі отримані благодаті і продовжувати робити діла милосердя для ближнього.

І. Громадянський Новий Рік і сучасний християнин. Громадянський Новий Рік знаходиться у часі Різдвяного посту. Наближаючись кожного року до 1 січня, віруючі люди часто задають собі просте запитання: “Чи святкувати цей день, а чи може ігнорувати?”. Дата Нового року мінялася протягом історії людства декілька разів. Його святкували у дохристиянський період, у час народження Месії біля Вифлеєму. Церква відзначає початок Індикту дня першого вересня. Імператор Петро Великий постановив на території Росії європейську практику святкування Нового року дня 1 січня. І така практика прийнялася аж по сьогодні. Всі державні установи підводять підсумки, підтримують вже розпочаті роботи та приймають нові плани.

Закінчення Старого і початок Нового року для християнина – це час підведення підсумків та подяка Богові за всі отримані благословення у минулому році. Святкуючи Новий рік, ми повинні залишатися протягом цього свята християнами у совісті і практичній поведінці. Останнім часом багато молодих людей іде подякувати Богові за прожитий Старий рік до храму, молитвою розпочати Новий рік та скласти святкові побажання і продовжити спілкування у християнському дусі. Рівночасно, можна побачити ще більше людей на гірськолижних курортах, у ресторанах, на морях.

Оскільки день громадянського Нового року завжди приходиться на Різдвяний піст, тому багато людей задаються питанням: “Чи можна вживати скоромну їжу під час святкування?”. Однозначної відповіді тут немає, адже люди в сім’ях належать до різних конфесій, а також є маловіруючі або невіруючі. І тому задля духовного добра людей і загального громадянського свята, яке має кількасот літню давню традицію, Українська Греко-Католицька Церква надає дозвіл святкувати і звільняє своїх віруючих на один день від обов’язку постити.

Календар людини. Спливають останні дні нашого календаря у 2015 році. Календар займає важливе місце у житті людини, бо там знаходяться особисті, родинні, історичні дати і час церковних свят та постів. Згідно особистого календаря, кожна людина бачить свій день народження, час відвідин батьків у період Різдва, Богоявлення, Пасхи, тобто під тими чи іншими подіями захований певний зміст. Там бачимо час поїхати у село до батьків поколядувати, покататися на лижах у Буковелі, а також у день святого Миколая щось купити до сиротинця чи зробити подарки малозабезпеченим, хворим дітям та пораненим на війні. І тут важливо знати, а що треба робити в інші дні, коли закінчується привселюдний час милосердя.

Притча про милосердного самарянина дає добру відповідь. Ішов священик з єрусалимського храму. Він виконав свої обов’язки в храмі та добрі справи людям і на певний час вже сповнив свій закон. Повертаючись додому, раптом бачить побитого чоловіка і думає нехай йому вже допоможе левіт. Підійшов левіт і так само подумав, нехай йому допоможе хтось інший й пішов далі. Люди покликані завжди робити добро, несподівано залишили свого земляка в біді, бо на той час вони вже виконали діла милосердя. І тільки чужинець змилосердився над вмираючим. Отже, милосердя ніколи не буває забагато, бо добрі справи треба робити завжди.

Сьогодні є люди ще не готові робити діла милосердя. Ангел темряви підтримує цю думку і заспокоює вас, що маєте більш важливі справи, аніж допомогти ближньому. І дійсно, це дуже ефективно спрацьовує. Цими надважливими справами є виплатити кредит і тоді звернемо увагу на голодного. Священик потішає себе тим, що збудуємо гарну дзвінницю і так навернемо грішника; здамо в експлуатацію магазин “Тавор” і так голодного накормимо; зробимо сходи до храму і так сумного потішимо; пандуси на в’їзд для інвалідів зробимо і так недужому послужимо; поставимо нові економічні котли, а тоді вже будемо щось допомагати для ближнього. І так у клопотах проходить життя, а часу на милосердя не залишається в нашому календарі!

Найбільш важливий для нас є бізнес-календар, тобто це справи, які треба зробити негайно. Приготовляючись до Різдва і Нового Року, ми бачимо, як молода вагітна дівчина Діва Марія, у віці 15 років, разом з Йосифом Обручником, прийшли до міста Вифлеєм у пошуках місця переночувати. У той час був перепис населення і багато людей прийшло до місця свого народження, щоб слухняно виконати громадянський обов’язок. Господарі підвищили ціни на житло, тому що прийшла добра нагода заробити. Кожний був так зайнятий своїми справами, що тепер жодна єврейська сім’я не може похвалитися, що колись у домі моїх прародичів народився Месія. Бізнес настільки був важливий, а ціни так високі, що бідна родина не змогла винаймати житло у холодну пору року. Їхні родичі просили прийти трохи пізніше і тоді вони зможуть їх прийняти, але не в час доброго заробітку. Пророк Міхей говорить, що ця світова подія – народження Сина Божого, має статися у Вифлеємі. Апостол Павло пише, що коли прийшла повнота часу – народився Ісус, тобто прийшла повнота Божого Милосердя до людей, але бізнес-календар не дозволив людям побачити світової події – прихід Спасителя!

ІІІ. “Подяка хай буде Богові за Його дар несказанний” (1 Кор. 15,57). І цим даром є життя на землі та запрошення увійти до Царства Божого через відкриті Двері Божого Милосердя у Ювілейному 2016 році. Боже Милосердя – це Пресвята Богородиця, Мати Божа Неустанної Помочі, і благословенна дорога до Бога. Новонароджений Спасителю, поблагослови нас немічних і подорожуючих до Вифлеєму робити Діла Милосердя. Амінь.

Благословення Господнє на Вас!

+Єпископ Василій Івасюк

Правлячий Архиєрей Коломийсько-Чернівецької єпархії УГКЦ

 

Виголошено у Коломиї,
31 грудня 2015 р. Б.


Послання і проповіді