“Ніч зради і страждань Сина Божого й народу України”, – владика Василь Івасюк у Страсний четвер

14 Квітня 2020 - Послання і проповіді
«його ранами ми зцілені»
(Іс.53:5).
Дорогі брати і сестри! Пишу ці рядки з болем у серці за долю України, за єдність Христової Церкви, за втрачені можливості, за повернення любові у наші серця та повернення сили народу через єдність. Квітної неділі люди радісно б’ють один одного шуткою, промовляючи «Не я б’ю, лоза б’є, лоза б’є не заб’є, від нині за тиждень буде Великдень. Будь здоровий як вода, багатий, як земля, а красний як тая паска, бо в ній Божая ласка». Слово «шутка» походить від німецького слова «шуцен» й означає «оберіг» для дому, кожного члена сім’ї і держави на цілий рік. Отже, з освяченою лозою йде благословення й охорона всієї родини.
І). Трагічна доля Ісуса Христа у Страсний четвер –це апогей злоби темних сил і терпіння Сина Божого. Квітна неділя наповнена світлими побажаннями під час в’їзду Спасителя в Єрусалим і наступна неділя – це радість воскресіння зневаженого і розп’ятого Ісуса Христа. Тиждень між цими двома світлими неділями вводить всіх людей у найстрашнішу ніч – ніч зради і страждань. Зрадник Юда втікає в ніч та продає свого Вчителя і надію народів на визволення за тридцять срібняків. Плачучи, апостол Петро втікає серед ночі, прагнучи сховатися від власної ганьби – зречення від Месії. Месія сам молиться вночі так, що кровавий піт спливає в Нього із чола. Його зрадили найближчі і продали найвірніші друзі, бо не отримали найвищих призначень у земному царстві. Розчаровані учні залишили Сина Божого самого з Його місією спасіння людей. Подібні відносини залишилися і тепер з вибраними й обраними людьми до апарату державного управління.
З висоти історичних подій нам добре є зрозумілою поведінка Спасителя, але Його сучасники уявляли Боже Царство, як політичну владу на землі, тобто бути міністрами, депутатами, податківцями, президентами і т.д. Нині ми переживаємо не просто події із життя Спасителя, але входимо в особисту ніч зі своїми власними тягарями зрад і падінь, злодійства й очорнень. Із цими гріхами нам вже не раз доводилося тікати в темряву від себе самих, заглушувати голос власного сумління й осудження від людей за те, що не змогли бути поряд із Христом у відповідальну мить, підтримати свій народ, думаючи тільки про особисте збагачення, чим же і згрішили.
ІІ). Нинішня доля України повторює Хресну дорогу Спасителя у Страсний тиждень. Читаючи дванадцять Євангелій, в яких йдеться про страсті Христові: знущання, розп’яття і славне воскресіння, бачимо ясно долю нашого народу. Хресна дорога Сина Божого пригадує тернистий шлях України, заперечення мови і культури, нищення людей голодом на родючих чорноземах і розпродаж землі та розповсюдження коронованого вірусу. Так само і в теперішніх обставинах, коли не дадуть посіяти і зібрати врожай, прийде скрута та можливий голод для людей на наших родючих землях.
У духовному гімні України Олександра Кониського «Боже великий, єдиний, нам Україну храни» йдеться про збереження держави, яке проходить шлях через терпіння до воскресіння завдяки любові. Любов до свого ближнього робить суспільство подібним до воскреслого Христа. Народ тоді стає зеленим плодоносним деревом. Кожна стація Хресної дороги народу України проходить тісними вуличками Єрусалиму у пошуках відповідей на актуальні питання особистого та суспільного життя. У цей нелегкий час Блаженніший Святослав закликає молодих людей допомогти своєю активністю переборювати актуальні проблеми і вирішувати їх через євангельську призму.
Молодий Ісус вирішив проблему сестер Марти і Марії, воскресивши Лазаря. Наступного дня, в’їжджаючи до Єрусалиму на осляті, люди впізнали свого Бога. Єрусалимська молодь вбачає в Ісусі Христі того, через кого діє надзвичайна Божа сила. Український народ перед обличчям хвороби і смерті повинен бачити Бога як союзника, котрий спасає і визволяє навіть тоді, коли людина безсила. Блаженніший Святослав наголошує, що сила Божа є союзником людини перед обличчям хвороби, стражданням і смертю. Силою Божою здобудемо волю, науку і знання, чисту любов до рідного краю, чисельні благодаті, добру долю для нашої молоді і щастя для народу України.
Висновки. «його ранами ми зцілені» (Іс.53:5). Теперішний стан в Україні можна описати перефразованими словами з відомої українськоґї стрілецької пісні, а саме: «Чи ви хлопці спали, чи у карти грали, що ви неньку Україну знову на хресті розіп’яли. Ми ані спали, ані в карти грали, лиш ми молоденькі злу і ворожу команду мали». Іншими словами, люди без Бога у серці і вельможі (пор.Пс.146:3) світу цього спасти нікого не можуть. Тільки людина силою Господньою і з любов’ю до ближнього, до природи, до води, до лісів – дару Божого може захистити навколишнє середовище та воскресити народ.
Пресвята Богородице, Мати Божа Неустанної Помочі, прославлена в Коломийській іконі «Це Мати твоя», захисти український народ на його Хресній дорозі до Голгофи.
Господи, любов’ю воскреслого Спасителя, прости гріхи мого народу й поверни йому щастя і добру долю для молоді.
Благословення Господнє на вас!
+Василь Івасюк
Правлячий Архиєрей
Коломийської єпархії
16 квітня 2020 року Божого
Коломия