Cлово владики Василя (Івасюка) з нагоди відзначення 100-річниці проголошення Акту Злуки

«Один Бог, одна віра і одне хрищення» (Еф.4:5).

Вступ. Україна – єдина соборна держава. Соборність – це велика міцна родина об’єднана щирою молитвою і вірою в Бога, мовою і територією, щоденною працею над собою та прощенням.

І). Слово Боже лежить в основі соборності України. Світло соборності проходить через загиблих студентів під Крутами, через Січових Стрільців, воїнів ОУН, УПА, героїв Небесної сотні та Небесної гвардії. Їхній подвиг вимагає від теперішнього покоління любити Україну і відкидати все те, що нас розділяє. Євангеліє звертає увагу нашої влади на особу Ісуса Христа, котра допомагає шукати державну і церковну єдності. Йорданське хрещення Ісуса відкриває нам єдність у Пресвятій Трійці і пригадує слова апостола Павла, що один Бог, одна віра і одне хрещення.

Питомою рисою Христової Церкви є соборність, що означає внутрішню єдність. Соборність держави означає єдність дій парламенту, кабінету міністрів, президента і всіх гілок влади та бізнес структур. У світлі Христової істини проповідується одне Євангеліє і звершуються одні святі Таїнства. Будівництво України вимагає також гармонії всіх законів та їхнього виконання, пошанування влади і відповідальності кожного чиновника за свою ділянку праці.

ІІ). Соборність – це єдність і згуртованість, яка виходить з кожного серця віруючого українця. Ліна Костенко пише: «Велична і свята, моя ти Україно, Лише тобі карать нас і судить, Нам берегти тебе, Соборну і єдину, І нам твою історію творить!».

Україна – це земля, де ми народилися і живемо, де живуть наші батьки, де жили наші предки і кожен має її любити. У глибинному значенні слова «Україна» бачимо золото безмежних полів і бездонно сині зачаровані небеса. Складною була наша історія, бо нашу землю топтали орди чужинців, грабували її, а людей розділяли і ними володарювали та забирали у неволю. Українцям і нині доводиться відстоювати незалежність та соборність.

Щороку 22 січня український народ із вдячністю згадує тих героїв, які Словом Божим і тих патріотів, котрі багнетом намагалися відродити незалежну соборну українську державу. Це свято відзначаємо щороку в день проголошення Акту возз’єднання УНР й ЗНР, що відбулося в 1919 році. Офіційно День Соборності відзначається з 1999 року і нагадує кожному, що сила нашої держави – в єдності українських земель.

Нехай Пресвята Богородиця Мати Божа Неустанної Помочі буде Матір’ю Соборної України! Особа охрещеного Ісуса Христа стане осердям єднання народу.

Висновки. «Один Бог, одна віра і одне хрищення» (Еф.4:5) та одна Україна. Вітаю вас з одним найбільш важливих свят – Днем Соборності. Олександр Олесь писав: «Як завтра день угледять люде, Як зійде сонце золоте, Так Україна жити буде, Так наша мрія процвіте».

Благословення Господнє на вас!

+Василь Івасюк

Єпарх Коломийський

 

22 січня 2019 року Божого


Послання і проповіді