Проповідь владики Василія Івасюка на подячній Архиєрейській Літургії за прожитий 2024 рік дня 31 грудня

«Прославляйте у серцях ваших Господа і
дякуйте за все завжди Богові»
(Еф. 5:15-16; 18;19-20).

Вступ. В ім’я Отця і Сина, і Святого Духа! Всечесні отці! Дорогі брати і сестри! Я щиро хочу подякувати Господеві за прожитий 2024 рік.  Одна відома жінка сказала, що світ складається з трьох дієслів: народитися, полюбити  і померти.

І). «Старий рік минає». Сьогодні відійшов в історію 2024 рік. Це свято всієї нашої України і народу. Наш земний світ настільки тісно пов’язаний з Небесним, що, деколи зникає тонка грань, яка їх розділяє. Церква сприймає це, як знак милосердя Божого і заклик людей до прощення, покаяння та ревної молитви. В епоху розгулу зла у нашій Батьківщині Господь вказує на безліч гріхів і приготовляє нас до великого страждання та свідчить про істинність Христової Церкви.

Сьогоднішній день є подякою за завершення Старого 2024 року. Ми повинні задумуватися над прожитим життям у минулому році, але й проаналізувати свої вчинки, результати праці і бездіяльності. Ми не тільки стали старшими у земному житті ще на один рік, але й приблизилися до вічного життя. Святе Письмо навчає «уважайте пильно, як маєте поводитися,  не як немудрі, а як мудрі, використовуючи час, бо дні лихі. (…) І не впивайтеся вином, яке доводить до розпусти, (…) прославляйте у серцях ваших Господа і дякуйте за все завжди Богові» (Еф. 5:15-16; 18;19-20).

Блаженніший Патріарх Любомир Гузар казав, що закінчення старого року – це дуже важлива хвилина у житті людини. Проводжати Старий – це найважливіше усвідомлення того, що у центрі нашого життя має знаходитися Бог. Насамперед пригадаймо все те добро, яке ми зробили для ближніх і яке добро хтось зробив для нас. Підсумок минулого року стає нагодою відчути близькість нашого Небесного Отця.

ІІ). Час спливає дуже швидко. Крихкість життя. Ми так мало перебуваємо на цій Землі! Якихось 70—80 років. Як можна це життя змарнувати? Як можна не використати той час, який маєш, щоб віддати все Богові і ближньому?

Важко збагнути, як ще вчора ми були юними, і ось раптом настає середній вік, за ним старший вік, хвороби, випробовування і т. д. Тому апостол Павло просить людей уважно замислитися над кожною прожитою хвилиною, не говорячи вже про цілі дні й роки.

Цінуймо час, який відведений нам у земному житті! Кожна прожита нами хвилина може піти на добро, або може піти на зло, а може й узагалі бути змарнованою. Зверніть увагу на дні лукаві, котрі біжать дуже швидко так, що не встигаємо оглянутися, а вже півжиття за плечами пройшло. Відкладаючи турботи про ближніх, добрі справи і молитву на так зване «завтра», яке для нас так може і не настати.

Коли людина запізниться на працю, тоді пише пояснюючу або дає усне пояснення. Коли запізниться на зустріч з іншою людиною, тоді може попросити прощення. Але коли людина запізниться примиритися з Богом, якщо він захопиться швидкою зміною подій і не прийме саме найважливіше рішення в цьому житті – помиритися з Творцем, то він вже ніколи і ніде не може цього зробити. Безповоротна точка неповернення – фізична смерть.

ІІІ). Навчіться дякувати. Подяка – це  чари. Дякувати за все, навіть за найнезначніші речі. Дякувати  за те, що нам здається поганим, негативним і за випробовування. Це не зрозуміло на початку шляху. У міру того, як ви розвиватиметеся, вам захочеться за погане не тільки дякувати, а й низько кланятися. Знайте, що через погане приходить у п’ять разів більше хорошого.

Григорій Савич Сковорода у своїх творах повчає кожного: «Шукаємо щастя по сторонах, по віках, по станах. А воно скрізь і завжди з нами, як риба у воді, так ми в ньому. Не шукай його ніде, коли не знайдемо. Воно подібне до сонячного сіяння: відкрий тільки вхід йому у душу свою». «Богоугодне життя не полягає лише в оминанні гріха, але передусім — у творенні добра». Так говорив Блаженніший Мирослав Іван Любачівський.

Ісус Христос порівнює наше життя з двома дорогами і двома будинками. Всі ми рухаємося, або по широкій дорозі, або по вузькій дорозі. Уявіть собі, що перша дорога подібна до ями. В самому початку ви входите до широких воріт, але далі вона звужується до такої міри, поки ви не скотитеся до пекла.

На другій дорозі ви входите через вузькі ворота, де зустрічаєте Ісуса. Дякуючи Йому ви знаходите нове життя. І чим дальше ідете з Ним, тим ширшою стає ця вузька дорога. Якщо ви прийдете до Ісуса і будете надіятися на Нього, то проживете плідне життя, подібне на міцний і надійний будинок побудований на кам’янім фундамент. А життя оперте на власні зусилля подібне до будинку збудованого на піску. Наших сил не вистачить, щоб жити так, як навчає Христос. Нам потрібна Його благодать, нам потрібний Спаситель Ісус Христос. А ви вже звернулися до Нього?

Приклад. Один учитель зустрів бідного чоловіка. Виснажене тіло того було вкрите лахміттям і він весь був у ранах. «Добрий день вам», – сказав учитель бідняку. Старець відповів: «Не пригадую, щоб день коли-небудь був для мене недобрим». Учи­тель продовжував: «Я бажаю тобі щастя». «Нещасним я ніколи не був», – відповів жебрак. Здивувався вчитель і, подумавши, що старець не розчув його слів, відповів, що благополучним він себе не пам’ятає. «Невже ти один щасливий між усіма людьми», – вкрай здивований, вигукнув учитель, – «коли земне життя повне журби і нестатків?» – «Нещасливий той, – пояснив старець, – хто шукає щастя десь, а на землі немає іншого щастя, як у всьому покла­датися на волю Божу!».

ІV). Закінчення Нагірної проповіді. Коли хтось каже Господи, Господи. А Господь скаже не знаю вас. Це трагедія пекла. Наслідування Христа мусить бути підтверджене дуже конкретними вчинками. Христос сказав у цій нагірній проповіді шукайте найперше Царства Божого, а все інше вам додасться. Не хлібом єдиним житиме людина, але кожним словом, яке виходить з уст Божих. Щоб ми будували свій дім на скелі, а не на піску. Це запрошення для кожного з нас виходити Господу на зустріч, Його шукати, слухати і виконувати все з любов’ю.

Перше. Благаю вас! Кожного дня просіть у Бога прощення! Немає безгрішних людей. Примиріться з Богом. Якщо ви зраджували чоловікові, робили аборти, сварилися поганими словами, брали чужі речі, ображали своїх родичів і багато інших поганих справ робили. Тоді скажіть «Господи прости мене за це!». Потрібно покаяння.

Друге прошу вас. Почніть молитися. Розмовляйте з Богом, Пресвятою Богородицею, ангелами, зі всіма святими. Коли розмовляємо з Богом, тоді отримуємо дари Святого Духа. Багато разів читаємо молитву «Царю небесний…». На протязі дня багато разів читаємо молитву «Отче наш…». Якщо ви не знаєте цих молитов кажіть «Господи прости мене» або «Господи помилуй» або «Господи не відходи від мене». Звертайтесь до свого ангела хоронителя, котрий є в кожного з нас. «Пресвята Богородице не залиши нас без твоєї покрови і допомоги».

Третє. Примиріться з усіма. Всіх простіть, якщо колись хтось вас образив. Всіх простіть і самі нікого не осуджуйте. Це дуже важливий момент. Покладіть всю надію на Бога і просіть Його допомоги та вмійте прощати ближніх своїх і вам сторицею віддасться все, що просите.

Висновки. Вітаючи вас, дорогі браття і сестри, з Новим роком, від душі бажаю вам щастя бути завжди з Христом, Який з такою любов’ю кличе всіх струджених й ображених до Себе заспокоїти.

Самим треба покаятися. Нікого не осуджувати. Всіх простити. Благаю вас! Моліться за нашу владу. Моліться за Патріарха. Моліться за Президента. Уявіть собі в якій вони ситуації сьогодні. Моліться за уряд і Верховну раду. Моліться за обласну владу. Особливо моліться за наших лікарів, тому що на них лягло сьогодні велике навантаження. Моліться за священників, бо у них так само сьогодні велике напруження.

«У твоєму потомстві благословляться всі народи землі, тому що ти послухав мого голосу» (Бут. 22:18). Роздумавши про вічні речі і наше життя мусимо собі сказати: «Господи, більше не грішитимемо! Хочемо жити із Тобою, тому допоможи нам». Насправді, не знаємо ми ні дня, ні години, коли будемо покликані від земного життя для звіту перед Богом.

Пресвята Богородице, Мати Божа Неустанної Помочі, прославлена в Коломийській іконі «Це Мати твоя» бережи Україну.

Господи Ісусе Христе, дозволь залишок життя нашого провести у живій вірі та ділах милосердя. Ангела вам хоронителя на цілий рік. Амінь!

Благословення Господнє на вас!

+Василь Івасюк
Правлячий Архиєрей
Коломийської єпархії

м. Коломия
01 січня 2024 р. Б.


Послання і проповіді