“Зіслання Святого Духа – народження Христової Церкви і Божого народу”, — кир Василій Івасюк

«Народ, який думає на один рік – вирощує хліб;

Народ, який думає на десять років – вирощує сади;

Народ, який думає на сто років – вирощує молоде покоління»

(Народна мудрість).

 

Вступ. Зішестя Святого Духа – це рушійна сила, яка просвітлює й очищує життя людей. Утішитель – це третя особа неподільної Пресвятої Трійці.

І). Празник Зіслання Святого Духа – це день народження Церкви. Десять днів тому Ісус Христос Вознісся на небо, а для апостолів дав обітницю: «Не полишу вас сиротами; я прийду до вас» (Ів.14:18). Зіслання Святого Духа в нас ще називають Зеленими святами. П’ятдесятого дня після виходу євреїв з Єгипту, на горі Синай був проголошений Закон – Десять Божих Заповідей і тоді вся природа була в зелені. У старозавітні часи зародилася традиція прикрашати домівки зеленим віттям, а долівки вистеляли листям. Апостоли – це вихідці з єврейського народу і також святкували це свято у п’ятдесятий день після Пасхи. У Старому Завіті був час очікування народів на визволення Месією, а повнота спасіння сповнилась у жертві Ісуса Христа. І цього ж дня на апостолів зійшов Дух Святий.

Зіслання Святого Духа також називають Днем народження Церкви. Апостол Петро перед страстями Христовими відрікся Месії словами: «Не знаю я цього чоловіка» (Мт.26:72), а після розп’яття Ісуса на Голгофі всі апостоли повтікали від Нього. Натомість, в день Зіслання Святого Духа, вони зібралися всі разом і сповнилися силою з висоти та стали здатними проповідувати Євангеліє по цілому світу. Ісус сказав їм: «Ви – свідки (…). Я вам пошлю те, що мій Отець обіцяв був. Сидіть у місті, аж поки не одягнетеся силою з висоти» (Лк.24:48-49).  Це Дух Святий робить рибалок мудрецями, навчає й настановляє нині священників, а Церкві роздає свої дари. Апостол Павло каже знамениті слова, що кожен християнин є храмом Духа Святого. У 104-му Псалмі молимося, Боже: «як забираєш дух у них, вони гинуть і повертаються у свій порох. Зішлеш твій дух, – вони оживають» (Пс.104:29-30). Праведний Симеон навчав, що тіло без душі мертве, так і душа без Святого Духа мертва. Отож, храм Святого Духа людини – це життя, перемога і покликання свідчити цілому світові про могутність Утішителя.

ІІ). Святий Дух допомагає людям організовуватися у Божий народ. Божий народ правдиво служить людям в Україні, бо просвітлений духом з висоти, навчений й освічений дарами Духа Правди. Його сходження відбувається так: «А як настав день П’ятидесятниці, всі вони були вкупі на тім роздався зненацька з неба шум, (…) і з’явились їм поділені язики, мов вогонь, і осів на кожному з них. Усі вони сповнились Святим Духом і почали говорити іншими мовами, як Дух давав їм промовляти» (Дії 2:1-4). Ця подія поклала початок всесвітньому поширенню християнства, тобто це день заснування Церкви і продовження виховання Божого народу у світлі Нового Закону любові.

Тарас Шевченко про це писав так: «І день іде, і ніч іде, І, голову схопивши в руки, Дивуєшся, чому не йде Апостол правди і науки?». Апостоли правди і науки – це Божі посланці. Вони є висвячені, тобто спеціально помазані і стали прикладом людяності, котру розкривають у кожному з нас. Апостоли правди і науки пробуджують свідомість всіх людей і тих з якими їм приходиться зустрічатися, щоб навчити народи любити один одного та почати, за словами Шевченка, «до самого Бога молитися…». І тут пригадуємо крилатий вислів Дмитра Павличка: «Шевченко народив, а Франко виховав українську націю».

Блаженніший Святослав у своєму зверненні про «Майбутнє нашої Церкви, України і народу (…) та виховання» дуже щиро переживає за освіту, виховання наших дітей від яких залежить майбутнє. Жан Жак Руссо каже, щоб творити людину, необхідно самому бути батьком, або навіть більше, ніж людиною. Нині тривога огортає суспільство, яка походить від Міністерства освіти та науки України, згідно наказу №641 від 18 травня 2020 року – вилучити предмети «Основи християнської етики», «Християнська етика в українській культурі» і «Основи сім’ї» з навчальної програми. Такі непродумані реформи в християнській Україні перешкоджають Святому Духові діяти в освітніх закладах і завдають невиправної шкоди у розвитку дітей та молоді. Іншими словами, йде деградація освіти, за яку ми дорого заплатимо в скорому часі.

Пандемія розігнала людей від храмів та не змогла закрити святині у душах людських. В цілому виглядає так, що диявол хоче приспати пильність людей і повернути атеїстичний Радянський Союз у всій своїй жорстокій і безжалісній формі. На щастя, радянську імперію вже не повернути, хоча боротися за Незалежність України треба постійно, а особливо на освітньому полі, яке нині прикривають. Іншими словами, руйнівні зміни та потоптання заповідей Христа – це підготовка до приходу справжнього Антихриста і нового періоду вишуканих тортур і беззаконня! Навчальні заклади без Бога – це печери розбійників.

ІІІ). Ісус Христос кричить до влади і батьків: «Пустіть дітей! Не бороніть їм приходити до мене, бо таких Царство Небесне» (Мт. 19:14).

Иисус Христос, Статуя, Дети, Католический, Вирджиния

Прийти до храму – це означає почати виховувати новий Божий народ так, щоб більше ніколи не повторився фашизм і безбожний комунізм, а наші діти були правдивими християнськими керівниками. Процес виховання людини довгий і важкий та сповнений клопотів. В тому плані вже майже тридцять років духовно-моральні предмети допомагали дітям, молоді і сім’ям пізнати дорогу до Бога під дією Святого Духа. Незалежність України відкрила широко двері до вивчення Святого Письма і так крок за кроком виривала людей з обіймів метастазів атеїстичного виховання, зберігаючи їхню гідність. Наказ №641 перекреслює багаторічні зусилля батьків, вчителів і всього народу. Християнську етику, яка давала відповіді на виховні виклики дітей та молоді було ліквідовано незрозумілим нікому терміном «з метою оптимізації». Горе керівникам, котрі викинули Христа з серця України і пішли за Антихристом. Тарас Шевченко кричить про теперішні події так: «За шмат гнилої ковбаси У вас хоч матір попроси, То оддасте. Не жаль на його, На п’яного Петра кривого. А жаль великий на людей, На тих юродивих дітей!» (Шевченко. 1848, Косарал). Однак, батьки мають право й обов’язок впливати на зміст навчальних програм, згідно яких навчаються їхні діти.

У теперішний час наше суспільство переходить реформи без Бога і тому вони відбуваються не завжди у кращу сторону. Наприклад, було шість-сім сіл, а стало одне і слідом позакривалися садочки та школи. Цікаво, що скаже перепис? Роблячи такі безвідповідальні рішення у сфері освіти, влада виключає допомогу Святого Духа на розвиток України. Іншими словами, «Нам не треба Бога, бо ви самі стали маленькими чи великими божками і так званими ангелами роздору». Історію ніхто не хоче вчити і знати, бо всі живуть тільки нинішним днем та уповають тільки на свою силу, а культура сформована тисячолітньою християнською традицією ще від княгині Ольги і рівноапостольного Володимира Великого, просто нівелюється. Натомість впроваджуються програми і реформи, котрі є чужими для нашої культури, бо суперечать християнській моралі та знищують гідність і свободу людини та Незалежність.

Религия, Вера, Молиться, Человек, Церкви, Восход Солнца

Шануймо гідність кожної особи та її право на християнське виховання, бо така людина своїми зусиллями і знаннями вміє перемагати труднощі. Це може зробити тільки свобідна і відповідальна людина, котра вміє самостійно критично мислити. Вихована людина має почуття гідності і відзначається патріотизмом, дбати за життя, бо вона тут живе. Бог через таких людей дає державі Україна і нації таку духовну силу, з якою можна і варто йти в майбутнє.

Висновки. Святий Дух через апостолів правди і науки запалює у наших душах вогонь любові до України та народу. Питання освіти і виховання – це питання безпеки та розвитку нашої держави. Кожна людина може бути апостолом і нести у світ людяність. Так робив світлої пам’яті владика Софрон Мудрий, котрий відновив призабуту пісню «Де ж наша слава, слава кривава. (…) Хочемо просвіти хочемо летіти …» і сколихнув студентську молодь.

Основою української ідентичності – є наявність в домі портрета Тараса Шевченка та його книги Кобзар. Основою християнської ідентичності у домах мають бути ікони Христа Спасителя, Пресвятої Богородиці, Святе Письмо і молитовник. Ось із цього треба починати навчати молоде покоління і тоді не буде навіть думки забороняти «Християнську етику».

Считаю, Религия, Иисус, Христос, Детей, Церкви

Пресвята Богородице, Мати Божа Неустанної Помочі, через Коломийську ікону «Це Мати твоя», дай народу України світло Духа Святого, щоб з любов’ю навчати наших дітей пізнавати Бога через молитву і Святе Письмо.

«Благодать Господа нашого Ісуса Христа, і любов Бога Отця, і причастя Святого Духа з усіма вами. Амінь» (ІІ Кор. 13:13).

+Василь Івасюк

Правлячий Архиєрей

Коломийської єпархії

 

7 червня 2020 року Божого

 


Послання і проповіді