Проповідь владики Василія Івасюка на Воздвиження Чесного і Животворчого Хреста Господнього

26 Вересня 2020 - Послання і проповіді
«Слово про хрест (…) сила Божа»
(І Кор.1:18).
Дорогі отці, брати й сестри! Хочу сердечно привітати всіх із храмовим святом Воздвиження Чесного Животворящого Хреста Господнього у м.Надвірна християнським привітом «Слава Ісусу Христу!».
Вступ. Воздвиження – це підняття кинутого на землю хреста з-під поганського храму Венери через правильне використання талантів Божих.
І). Історія Воздвиження Чесного і Животворчого Хреста. Хрест – це знаряддя страти Спасителя у 33 році. Римські війська у 70 році зруйнували Єрусалим і святі місця, пов’язані зі земним життям Ісуса Христа. Ці місцевості опинилися в забутті, на деяких були побудовані язичницькі храми. Імператор Костянтин у IV столітті провадив війну і його воїни побачили на сонці знамення Хреста. На Хресті був напис: «Цим знаменем переможеш». Воїни зробили Хрест на своїх знаменах і так перемагали силу ворогів.
Історики підтверджують, що мати Костянтина, св. Олена спорядила експедицію в Єрусалим, щоб віднайти Хрест Господній. Чесний Хрест знаходився під язичницьким святилищем Венери. Ось так і за часів Радянського Союзу руйнували Хрести, а також робили фундаменти з цвинтарних надгробків під пам’ятники вождів пролетаріату. За наказом святої Олени храм Венери зруйнували і під ним знайшли Гріб Господній, три хрести, дощечка з написом та цвяхи, якими Ісус був прибитий до знаряддя страти. Чудесне зцілення жінки від тяжкої хвороби й воскресіння померлого від дотику до одного з трьох хрестів допомогло виявити Хрест Господній. Патріарх Макарій задовольнив бажання віруючих доторкнутися Хреста, бо благословив ним на чотири сторони світу. Люди доторкнувшись серцем, подібно як в часи пандемії торкаємося душею хрестів та ікон, співали: «Господи помилуй». Так був покладений початок чину прославлення Воздвиження Хреста.
ІІ). «Світ своєю мудрістю не спізнав Бога, (…) то Богові вгодно було спасти світ віруючих глупотою проповіді» (Кор. 1:21). Ці слова апостола Павла просякнуті Божою мудрістю і правдою. У них знаходиться вся болюча людська історія пошуків Бога. Найкращі уми намагалися зрозуміти надприродну силу і часом впадали в страшні омани, приписуючи Божу силу проявам природи або навіть творам мистецтва. Однак, людське хитрування не привело людей до істинного Бога. Люди, напружуючи всі свої сили, не знайшли Бога у найвищій на той час науці мудрості, тому Богові було угодно юродством (безумством) проповіді, спасти світ.
Серед святих були юродиві, але апостол Павло говорив про безглуздя, про неймовірну інтелектуальну слабкість, про спокусу для одних, а безумство для інших. Пізнати Бога людським розумом – це безсилля та безумство. Юдеї ніяк не могли зрозуміти проповідь про Ісуса розіп’ятого. Чоловік страчений на хресті ганебною смертю, стає образом приниження, слабкості, поразки й покарання. Тому від хреста не може виходити будь-яка сила перемоги. Можна порівняти з сучасним життям, а саме: якби тепер людям сказати, що камера довічного в’язня несе в собі спасіння для всього світу. Таку проповідь ніхто би тепер не зрозумів. Спокуса для одних і безумство для інших. Ось чим була проповідь про Хрест у часи життя Ісуса!
Виникає просте запитання: «Чому Господь обрав приниження способом спасіння, тобто на противагу розсудливості вибрав безумство». Відповідь проста: «Бог спасає людину і ніяка людська мудрість і сила до цього не мають ніякого відношення». Важливий висновок: силою неможливо штурмувати небеса. Силою ніхто і ніколи не здобув спасіння. У давнину так і думали, що тільки герої стають небожителями й отримують право жити на Олімпі.
2.1). Приклад в Україні. Пандемія в Україні на початку 2020 року в одному з аеропортів Києва виявила продаж сотень немовлят невідомо куди і невідому кому на промисловому рівні. Коли держава нехтує дарами Божими, бо нам не потрібні люди, тоді яке майбутнє нас чекає? І на це питання суспільство поки що не дає відповіді! На жаль, криза зумовлює викидати дітей на смітники і використовувати їх не за призначенням.
Такі хрести несе сучасне суспільство. Господь розіп’ятий обирає приниження, слабкість, поразку, спокуси, щоби з цього Хреста явити всьому світу спасіння. Світ ще й по нині не розуміє спасіння через Хрест, бо це суперечить людському здоровому глузду і по всі часи є викликом людському розуму по сьогодні.
ІІІ). Христова наука живе дві тисячі років і перетворює світ Божою благодаттю. Україна нині переживає перетворення, Її треба воздвигнути, тобто підняти і не допустити збудувати на Ній храм Венери, так як це було зі святим хрестом на Голгофі. Воздвигнутий хрест посилає на наш народ свою благодать і промовляє до людей, що ані сила розуму чи сила знань, ані людське становище чи гроші, ані влада не можуть дати щастя і вічне спасіння жодній людині. Щастя у житті і спасіння знаходимо вірою та силою благодаті Хреста, що для невіруючих є безумством.
Господь Бог хоче, щоби ми увійшли у Царство Боже від української нації і для цього дав нам державу Україну та благословив говорити по-українськи. Один поет пише: «Бережіть себе та Україну! (…) Мову та традиції свої, за найвищу майте нагороду, і за них ведіть святі бої!».
Наприклад, дехто вважає, що для громадянина України не треба знати державної мови, тому можна розмовляти будь-якою мовою у державних установах. Насправді, мовне питання десятою статтею Конституції України вже давно вирішено і таке запитання ранить душу українця та лягає великим хрестом на багатостраждальний народ. На це питання можуть відповісти вбиті за українську мову Василь Стус, Олекса Тихий, Ігор Білозір, Артем Мирошниченко, патріарх Йосип Сліпий, Леся Українка, Тарас Шевченко і багато інших. Почувши такі запитання, кожний українець повинен вміти оборонити рідну мову. Панас Мирний називав українську мову найбільшим і найдорожчим добром народу. Він вважав, що мова – це жива скарбниця людського духу в якій складено давнє життя, сподівання, розум, досвід і почування. Хоча, мови знати треба.
Весь світ закрили на карантин, економіка світу увійшла у дуже не зрозумілий стан. Це час підступних випробовувань, якого ще не було. Виходом з цього є покаяння зі своїх і чужих гріхів. Отець Піо казав: «Святий – це грішник, який не погоджується на те, щоби ним залишатися. Він щодня говорить: «Я помилився і більше не припускатимуся цієї помилки»». І так повторює це до кінця свого життя.
Висновки. «Слово про хрест (…) сила Божа» (І Кор.1:18). Справжній Хрест Господній – це велика святиня, котра навчає молитися і направляти людей дорогою до храму, щоб врятувати Україну та народ. Один поет пише: «Бережіть себе та Україну – Бог вділив нам землю, як в раю! Не один герой святий загинув, за державність зболену свою». Такими словами Тарас Шевченко будив націю: «Схаменіться! Будьте люди, бо лихо вам буде» (І мертвим і живим і ненародженим).
Наш храм у Надвірні належить до числа найдавніших. Вшанування події Воздвиження Чесного і Животворчого Хреста Господнього служить людям знаменом перемоги. Висловлюю сердечну подяку настоятелю – отцю Ігорю і всім жертводавцям, тим, хто молився і хто продовжує трудитися над його відновленням.
Пресвята Богородице, Мати Божа Неустанної Помочі, допоможи опам’ятатися народові і почати йти у напрямку піднятого хреста.
Господи, допоможи кожному християнину у своїй душі підняти хрест, подібно до Господнього Хреста.
Благословення Господнє на вас!
+Василь Івасюк
Правлячий Архиєрей
Коломийської єпархії
27 вересня 2020 року Божого
м. Надвірна