У Яремче відзначили 30-ліття виходу Церкви з підпілля

Провісником легалізації УГКЦ стало оприлюднення заяви про вихід з підпілля групи священників (23 осіб) і вірних під керівництвом владики Павла Василика 4 серпня 1987 року. Через рік на Західній Україні, у містах і селах, просто неба почали проводити Богослужіння, які спочатку збирали невелику кількість вірних, але згодом переросли в багатотисячні маніфестації. З того часу минуло вже 30 років, однак лихоліття, через які довелось пройти вірним УГКЦ, відгукується гірким спомином й досі.

Віддати шану, возвеличити й пом’янути імена всіх, хто поклав своє життя на жертовник задля Церкви, зібралась громада м. Яремче. Святковий захід відбувся міському будинку культури за сприяння протопресвітера Яремчанського о. Богдана Скірчука, міського голови м. Яремче Василя Онутчака та гостей зі Львова науковця, засновника благодійного фонду “Андрей” Михайла Перуна, який прибув на цей захід разом із Камерним хором “Трембіта”.

На початку зі словом до присутніх, зокрема священників, які служили в часі підпілля та інших почесних гостей, звернувся правлячий архиєрей Коломийської єпархії УГКЦ кир Василь Івасюк. Він зазначив, що з кожним днем історія нас віддаляє від того періоду, відходять з життя очевидці переслідувань, втрачаються історичні відомості та забуваються непересічні особи.

“Життя Переслідуваної Церкви для багатьох людей у теперішний час стає “легкою” сторінкою в історії України, тому що їх воно не торкнулося і цим мало хто цікавиться. Рівночасно хочу відзначити тих небагатьох, котрі ризикуючи своїм життям йшли дорогою мучеників з нашого краю: теперішний Глава і Батько УГКЦ – Святослав Шевчук, митрополит Тернопільсько-Зборівський Василь Семенюк, о. мітрат Богдан Іванюк, о. Петро Голіней, о. Богдан Чибурак, та багато інших”— сказав владика.

Далі кир Василій нагородив єпископськими грамотами багатьох активних мирян, які в особливіший спосіб приклалися до розвитку УГКЦ в часі підпілля. Подячні грамоти вручив також міський голова, зокрема він відзначив владику Василія та о. мітр. Богдана Іванюка з Делятина, який служив у час переслідувань.

У своєму слові Василь Онутчак в особливіший згадав постать о. мітр. Михайла Косила, який в той час провадив підпільну духовну семінарію. Доктор наук із соціальних комунікацій Михайло Перун, під чассвого виступу, зосередив увагу на постаті Митрополита Андрея Шептицького, який готував церкву до нелегкого часу підпілля.

Захід продовжився духовно-мистецькою програмою, за участі хору “Трембіта” та місцевих виконавців. По завершенню о. Богдан Скірчук подякував усім за численну присутність та підкреслив той факт, що м. Яремче було колискою підпілля, адже звідси вийшло багато священників та три єпископи, зокрема владика Василій Івасюк.

Джерело: пресслужба єпархії

 


Новини єпархії