У Космачі відзначили 135 річчя від дня народження Омеляна Ковча

Космач – найбільше прикарпатське село в Україні. Крім давної багатої культури та унікальних гуцульських ремесл славиться воно й своїми вихідцями. Саме ця земля дала українцям і світові греко-католицького священника Омеляна Ковча. Постать цього праведника, а нині блаженного священномученика, назавжди уславилась в народній пам’яті як душпастиря для українців, поляків та євреїв. 

Для цих трьох націй, які роками проживали разом в його рідній стороні і тут гортали свої драматичні сторінки в період більшовицької та нацистської окупації, Омелян Ковч залишався духовним опікуном не розмежовуючи людей між собою. У часи суворих репресій він завжди був однаково відкритим для всіх. За свою жертовність і допомогу потребуючим священника не одноразово ув’язнювали. Концтабір Майданек у Польщі став його останнім вироком. Омелян Ковч не противився стінам за колючим дротом, навпаки ж у листі до рідних стверджував, що “поза небесами, це єдине місце, де я б хотів бути… Тут я можу бачити Бога — Бога, який один для всіх, незалежно від наших релігійних відмінностей.”

Вшанування постаті великого подвижника в рідному селі на Косівщині завжди були сповнені особливого трепету. Цьогоріч, щоб віддати належне подвигу священика, вірні добиралися до місцевого храму з різних куточків єпархії і навіть областей.

Божественну Літургію у співслужінні численного духовенства очолив єпарх Коломийський кир Василій Івасюк. У часі богослужіння єпископ уділив дияконські свячення бр. Івану Клим’юку.

Звертаючись до присутніх зі словом проповіді кир Василій згадав моменти з життя о. Омеляна,наголосивши, що за тих складних умов він не зрадив Христовій вірі та її моральним принципам.

Приклад отця Омеляна Ковча ще раз засвідчує, що батьки разом з Церквою зуміли виховати з маленького хлопчика Омеляна справжнього священика і патріота. У нелюдських умовах концтабору Майданек, о.Омелян довершив міру свого героїзму – відкривав всім людям двері до Царства Божого. В одному з листів до близьких він написав: “Моліться за тих, хто створив цей концтабір та цю систему. Вони є одинокими, хто потребує молитов… Нехай Господь помилує їх”, – сказав проповідник.

Наостанок владика закликав священників щодня сумлінно виконувати свої священичі обов’язки на взірець о.Омеляна Ковча, який є їхнім покровителем.

Опісля було зачитано декрети, за якими парох храму с. Космач о. Ігор Андрійчук та о. Юрій Корпанюк були нагороджені високою церковною нагородою – хрестом з прикрасами за ревне душпастирське служіння на доручених парафіях, розвиток і розбудову Христової церкви.

По завершенню Літургії зі словами вдячності до єпископа звернувся парох храму о. Ігор Андрійчук, Декан Косівський о. Роман Іванюлик та нововисвячений диякон. Слово також мали представники братства Омеляна Ковча зі Львова, які подарували парафіяльній громаді образ блаженного.

Далі вірні й духовенство вийшли на церковне подвір’я, де владика спільно з капеланами освятив каплицю на честь блаженного священномученика. Дякуючи всім, хто долучився до проведення прощі, племінник Омеляна Ковча в четвертому поколінні п. Андрія Ковч в особливіший спосіб відзначив пароха храму та голову Братства Михайла Костіва, яким вручив пам’ятні відзнаки.

Джерело: пресслужба єпархії


Новини єпархії