Науково-практична конференція у Коломиї зібрала більше 100 науковців України

Всеукраїнська науково-практична  конференція відбулась в Коломийському інституті Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника 16 травня.

Майже 100 запрошених  учасників з різних вузів України: історики, літературознавці, мовознавці доктори наук, географія дуже широка. Тема конференції – «Василь Стефаник, Іван Франко, Андрей Шептицький у контексті культурно-історичних процесів кінця XIX – початку XX століть», пише прес-служба єпархії з посиланням на “Дзеркало медіа”.

«Ця  конференція –  дуже знакова подія для нашого інституту, адже сюди приїхали представники десятків інших університетів –  з Дніпра, Запоріжжя, Бердянська, Чернівців, Тернополя, Львова, надзвичайно велика делегація Українського Католицького Університету та громадської  організації «Святий ЮР», відомі дослідники творчості Стефаника, Франка, діяльності Андрея Шептицького. Ми щиро вітаємо всіх учасників конференції в стінах нашого університету!» – зазначив Юрій Плекан, директор Коломийського  навчально-наукового інституту Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника.

На відкриття конференції  запросили духовенство, серед яких  владика Коломийської єпархії УГКЦ кир Василій Івасюк, який і благословив на успішне проведення цієї події.

«Трьох визначних особистостей, на яких звертаємо увагу на нашій конференції, об’єднують щонайменше три важливі точки, а саме: дуже складна і спільна історична епоха, в якій вони народилися, жили і працювали; всі вони були тісно пов’язані з УГКЦ, а також її вихованцями і мали любов до України, її народу, шукаючи шляхи як будувати рідну хату». Отже, кожен з цих постатей знайшов фундамент будівництва нашої держави на Євангелії та молитві», – сказав у своєму слові єпископ.

Були тут і представники коломийської мерії, а саме заступник міського голови Володимир Бойцан, який також звернувся із вітальним словом.

«Дуже важливо,  що такі конференції проходять не лише в центральних та великих містах, а у таких містечках, як Коломия – галицьких, ошатних і гарних. Це важливо тим, що ми відчуваємо свою ідентичність, своє українство, а молодь це прийме і розумітиме своє відповідальне призначення, що вони не просто населення, а громадяни України»,  – зазначив Григорій  Брунець, голова громадської організації «Святий ЮР».

«Такі конференції мені особисто надзвичайно до вподоби, сьогодні ми допомагали реєструвати учасників, які завітали до нас з різних міст та областей. Розповідали їм детальніше про програму. Нам було невимовно приємно стати частинкою організації цієї конференції і допомагати нашим викладачам», – Вікторія Перегінець, студентка-філолог.

«До участі в нашій конференції зголосилось більше 100 учасників.  Це дослідники з різних університетів України, а також дослідник із польської Академії наук. У конференції беруть участь магістри наук, працівники музеїв. Конференція поділена на 6 секцій –  філологічного, культурно-педагогічного, освітньо-педагогічного і  соціально-історичного спрямування. Ми намагаємось презентувати творчість Василя Стефаника, Андрея Шептицького, Івана Франка в широкому мультидисциплінарному контексті, з різних наукових позицій оглянути їхню наукову діяльність, художню творчість, громадську  та історичну діяльність а також актуальність резонансів їх діяльності для сучасності», – розповідає Олександр Солецький, доктор філологічних наук, завідувач кафедри філології Коломийського наукового інституту.

Програма – дуже насичена, це і виступи науковців, відкриття кімнати-музею в приміщенні інституту під назвою «Історія національно-визвольних змагань»,  екскурсії містом, концертна програма, присвячена творчості цих трьох великих постатей, а завершувався перший день секційними засіданнями в Катедральному соборі Преображення Господнього УГКЦ.

Автор: Віталій Бирчак

Фото: Ярослав Варцаб’юк


Новини єпархії