Великоднє послання владики Василія (Івасюка) на 2019 рік

20 Квітня 2019 - Послання і проповіді
Всесвітлішим і всечеснішим отцям, преподобним монахам і монахиням,
дорогим у Христі мирянам Коломийської єпархії УГКЦ
Христос Воскрес! Воістину Воскрес!
«Воскресіння день! (…)
одні одних обнімімо»
(Пасхальна Утреня)
Вступ. Великий піст і Страсний тиждень – це паломництво та приготування людей до великої пасхальної радості, яка впроваджує нас до найважливішої події християнства – Воскресіння Господа нашого Ісуса Христа.
І). Воскресіння Христове – це фундамент віри і найважливіша перемога над всяким злом. Перемога Христа над смертю — це духовна і фізична реальність. Ісус дійсно воскрес тілом заради спасіння всіх людей. З Його воскресінням смерть втратила свій неминучий характер, а для тих, хто увірував у Христа, вона стала народженням у вічне життя і відкритими дверима до Небесного Царства. Апостол Павло каже, що «в Адамі вмирають усі, так само в Христі всі оживуть» (ІКр.15:19).
Християнська віра має своїм фундаментом воскресіння Христове, яке святкуємо кожного року в день Великодня. Нині ми покликані на цей великий празник віри, на велике торжество духу. Єдинородний Син Божий прийшов у світ, зазнав страждання і смерті від людей на хресті. Одначе, повелінням Небесного Отця підвівся із гробу і «Смерть поглинута перемогою» (ІКр.15:54)! Він воскрес — і радіє увесь Всесвіт! Господь зруйнував пекло і подолав владу диявола. І все це зробив Бог Чоловіколюбець, «щоб ми стали його синами через Ісуса Христа, (…). У ньому маємо відкуплення його кров’ю, відпущення гріхів» (Еф.1:5;7).
ІІ). Воскресіння – це визволення і дар свободи від Бога. Апостол Павло перестерігає тих людей, котрі вже здобули незалежність, кажучи: «Христос нас визволив (…). Тож стійте і під кормигу рабства не піддавайтеся знову» (Гал.5:1). Історія України знає різних псевдовизволителів, котрі під гаслами братерства і рівності приносили рабство цілим народам. Натомість, в історії спасіння одинокий Ісус Христос дозволив людям себе розіп’ясти на хресті і померти за нашу свободу та воскреснути. Воскресіння Спасителя стало джерелом справжньої свободи з якої виходить мир і відповідальність за свої вчинки. Вороги особистого спасіння і противники нашої нації намагаються зробити людей байдужими до рідної України і Церкви Христової. Іншими словами, Христос воскрес і ви не маєте права перестати боротися за добро народу кожного дня, бо інакше не зможете воскреснути ані ви, ані держава. І тому наша Церква звертається до всіх людей доброї волі, а особливо до молоді, зберігати цінності свободи і демократичного розвитку.
Демократія – це коли справжня свобода іде в парі з відповідальністю. Люди втрачаючи відповідальність, починають руйнувати найкращі досягнення своєї праці і втрачають найближчу перспективу розвитку для майбутніх поколінь. Молоді люди приєдналися до Христа в час торжественного в’їзду в Єрусалим. Так і тепер молодь України повинна приєднатися до Спасителя і повести наш народ до Воскресіння через Голготу перемін та відповідальності.
ІІІ). Воскресіння – це радість й особлива любов до всіх людей. Христос наближається до нашої убогої душі й обіймає усіх своєю безмежною любов’ю «і одні одних обнімімо», як брати, «і тим, хто ненавидить нас, пробачимо все з воскресінням!». Ворогам простімо їх неприязнь і так будемо мати радісний настрій та вітати завжди один одного поцілунком любові. Насправді навчитись жити на хвилях радості й любові можливо, тільки потрібно невпинно очищати повсякчас душу від гріхів і виконувати Божі заповіді – тоді й з нами буде Христос. Відчуваємо в наших душах присутність воскреслого Бога, тоді видаються жалюгідними бажання й спокуси, страхи й загрози сучасного світу, який прикладає всіх зусиль – розділити нас із Христом. Не сумуймо і ніколи не нарікаймо, а краще згадаймо скільки добрих діл ми зробили один для одного і для свого народу. Колись євреї на чолі з Мойсеєм вийшли з полону єгипетського. Це щось подібного, як ми пережили два вже історичні Майдани. Кожному здавалося, що свобода вже в руках єврейського народу, одначе, попереду їх чекали важкі випробування на шляху до землі обітованої, тобто важкий сорокарічний перехід через пустиню. Так і нам в Україні, необхідно кожний день вибирати добро людини і народу, пам’ятаючи, що Великдень – це початок нашого нелегкого шляху до Раю.
Отже, Пасха – це свято з глибоким смислом. Згадаймо молитву «Отче наш, що єси на небесах …». Де наш Батько? На небі. Але там, де наш Батько також знаходиться і наш дім, і наша Вітчизна! Саме Воскресіння Христове дарує можливість людям бути зі своїм Отцем, і, усвідомивши це, змінити наше життя.
Висновки. «І одні одних обнімімо». Великдень – це свято над святами і фундамент нашої віри. Дійсно, Воскресіння – це найважливіша перемога над всяким злом, визволення і дар свободи, радість й особлива любов до всіх людей. Блаженніший Святослав сказав: «Не даймо нікому висміяти України, глумитися над кров’ю і стражданням нашого народу, який ціною власного життя виборює справжню свободу!».
Від серця, сповненого світлою радістю від Воскреслого з Гробу Спасителя, засилаю найщиріші вітання всім вірним Коломийської єпархії, молоді і дітям, нашим заробітчанам і воїнам української армії, хворим і полоненим, пенсіонерам та всім потребуючим помочі. Вітаю всіх вас цими життєрадісними і життєдайними словами:
«Христос Воскрес!» «Воістину Воскрес!»
Благословення Господнє на вас!
Єпископ Василій Івасюк
Єпарх Коломийський
Дано в Коломиї
при Катедральному соборі Преображення Христового
у Лазареву суботу 20 квітня 2019 року