Слово владики Василія Івасюка у Страсну п’ятницю

«Звершилось» (Ів.19:30).

Воскресение, Кресты, Распятие, Пасха, Иисус, Пещера

Вступ. Плащаниця — це лляне полотно прямокутної форми, на якому зберігається відбиток померлого чоловіка внаслідок тортур, що закінчилися його розп’яттям. Таким полотном огорнули тіло Ісуса, знятого з хреста, і положили у гріб Йосифа з Ариматеї. Плащаниця – стала свідком драматичних Христових страждань і смерті та завершального етапу в історії спасіння. Папа Іван Павло ІІ назвав Плащаницю «дзеркалом Євангелія».

І). Плащаниця – «дзеркало Євангелія». Дивлячись у це дзеркало, бачимо традиційно несправедливий людський суд, ганебну хресну дорогу і розп’яття та смерть на хресті. Останнє слово Ісуса Розп’ятого на хресті «Звершилось» (Ів.19:30) свідчить про довершену справу відкуплення людського роду, розірвані кайдани гріха і відкриті двері Царства Божого. І тут приходить цікаве питання: «Чи всі відкуплені зможуть увійти у життя вічне з Богом, ангелами і святими?». Знаємо добре, що одні люди вірять у воскресіння, другі – байдужі, а треті категорично відкидають Євангеліє. Той, хто нині каже, що Бога немає повинен пам’ятати, що кілька тисячоліть тому цар Давид писав: «Каже безумний у своїм серці «Немає Бога»» (Пс.14:1). І тут справджуються слова праведного Симеона, сказані до Богородиці: «Ось лежить цей поставлений для падіння й підняття багатьох (…); він буде знаком протиріччя» (Лк. 2:34). Прикладом підняття, тобто порятунку людей, нині двадцять відсотків нехристиян у США почали читати Святе Письмо з причини поширення пандемії. А християни що скажуть на це?

Sacred Heart of Jesus ChristІІ). Плащаниця незалежної України. Український народ не один раз старалися загорнути у лляне полотно і закрити великим каменем у печері. Побиття, заборона мови і культури, розп’яття і Ангел Хоронитель кожного разу піднімав нас до життя. Дивно, що ми просимо Бога змінити нашу ситуацію, не знаючи, що Він послав її, щоби змінилися ми самі. У дзеркалі виставленої Плащаниці бачимо минуле і майбутнє України та кожного її жителя. Занадто багато людських життів принесено у жертву.

Наприклад, до 1931 року на території України проживало понад 81 млн. людей. Станом на 1991 рік у нас проживало понад 51 млн. людей, а станом на 2016 рік на нашій території проживає понад 42 млн. людей. У виборах Президента України 2019 року взяло участь майже 20 млн. людей, а які цифри дасть перепис населення у 2020 році ще побачимо. Однак, відкладімо вбік сумні справи!

Україна займе своє достойне місце, тому що молоді люди зуміють духовно підняти державу. Бог дасть нам силу і ніхто не зможе нас зламати чи завоювати. Наша держава буде рости і міцніти. Треба зробити небагато – любити свою Батьківщину і бути солідарними між собою. Іншими словами, об’єднуватися навколо Євангелія – Слова Божого і пам’ятати слова Шевченка, що у своїй хаті своя правда і сила і воля. Не втікаймо з рідної хати!

ІІІ). Майбутнє України без Бога і з Богом віршовано описує Василь Карпа так:

«Війна, ненависть, заздрість і плітки

Усіх давно в душі заполонили,

Щоденно запливаєм за буйки,

Забувши, що у церкві нас хрестили.

Слабенька наша віра і німа

а й в храм…. ходити зовсім перестали, (…)

Не Вірус це гуляє по землі,

Це за гріхи накладена покута,

Моліться всі дорослі та малі,

Щоб була ця молитва там почута.

Не хочу вас повчати у житті,

Я просто ложу віршик на папірус,

Не лìтали, щоб ми на висоті

І вірили у Бога, а не в Вірус.

– Все буде добре! Вірте ви мені! –

Звертаючись казав Ісус народу,

І зникне все погане на землі

Я рай вам подарую і свободу.

Якщо прожить ви маєте до ста

Нічого вірус вам не заподіє,

Тримайтеся в житті біля Христа –

Він паніку і страх в душі розвіє!!».

3.1). Приклад з глибин мудрості. Одного чоловіка запитали: «Що ти отримуєш, щоденно молячись Богу?». Той відповів: «Я отримую любов Божу, мир Божий, радість Божу, силу Божу, мудрість Божу, надію на вічне життя. З іншої сторони втрачаю егоїзм, дратівливість, депресію, жадібність, злобу, страх смерті.» Україно, клякай на коліна перед Богом!

man standing near altar praying

Висновки. «Звершилось» (Ів.19:30). Знімаємо тіло Спасителя з хреста  і вкладаємо до нового, але чужого гробу. Ми виставили до пошанування Плащаницю в наших порожніх храмах. Підходимо до святої Плащаниці і новітній вірус не дозволяє нам так, як і Радянська влада до 1990 років, поцілувати зранені руки і ноги Христа. Дасть Бог – все буде добре, але цієї весни ми ніколи не забудемо – вона навчила нас шанувати життя.

Пресвята Богородице, Мати Божа Неустанної Помочі, прославлена в Коломийській іконі «Це Мати твоя», рятуй кожного сина терплячої України.

Господи, прости нашому народові гріхи, бо не знає, що творить і благослови всіх українців силою єдності та жити духом Євангелія. Амінь.

Благословення Господнє на вас!

+Василь Івасюк

Правлячий Архиєрей

Коломийської єпархії

 

16 квітня 2020 року Божого

м. Коломия


Послання і проповіді