Слово владики Василія Івасюка на посвяченні дзвіниці у Битківчику

Вступ. Дзвіниця – це важлива сакральна споруда, котра тісно пов’язана з музикою дзвонів, бо через них сам Господь промовляє до людей.

І). Християни вважали звуки дзвону – символом грому небесного. Поява дзвонів у Київській Русі пов’язана з Десятинною церквою Успіння Пресвятої Богородиці, яку заклав князь Володимир – у 989 р. В Україні ми знаємо монументальну архітектурну споруду – величну дзвіницю Софії Київської. Дзвони сповіщають людям початок богослужінь, радісні і сумні події, про стихійні та громадські лиха, закликають до боротьби, прославляють військові перемоги, плачуть за загиблими і падали з дзвіниць храмів на землю, скинуті ворогом, щоб разом з полеглими скам’яніти мовчанкою. Вони лунають над кожним містом, селом і передають голос віків та нерозривний зв’язок з українськими традиціями.

Мелодійний спів дзвонів хочеться послухати кожному. Музика дзвону – це мелодія, яка стає частиною навколишньої природи, що оточує людину. Голос дзвонів – це музична проповідь під час якої, людина відходить від усього побутового і подумки звертається до Бога, згадує своїх рідних і близьких, котрі пішли із земного життя.

ІІ). Доля дзвонів повторює долю свого народу. Вони після жовтневої революції 1917 року зазнали безпрецедентних переслідувань з ідеологічних та економічних мотивів. Велике число унікальних дзвонів загинуло у пожежах середньовіччя і в Радянській Україні. Їх переплавляли і виливали погруддя вождів революції, виготовляли трактори. Це було найстрашніше блюзнірство і зневага сили Божої. Йшла боротьба з релігією, історією, духовністю, руйнування церков і нищення дзвонів – це лише одна з багатьох сторінок подібних злочинів. Друга світова війна повністю знищила українське виробництво дзвонів. Нині купляють їх за кордоном.

Знищували не лише священиків, але й дзвонарів. Вважалося, що вони народжувалися у Світлий тиждень. Тоді кожному бажаючому дозволяли вдарити у дзвін, а дзвонар спостерігав, підказував і допомагав. У кого гарно виходило, того запрошували дзвонити надалі. Це вміння переходило із рук у руки від душі до душі. Великий пласт культури цього мистецтва втрачено назавжди.

У 60-х роках минулого століття суддя особистим рішенням заборонив дзвонити. Коли старша жінка прийшла з чергової служби і пожалілася вдома: «Ти бачиш, дзвони заважають йому спати, тому заборонив дзвонити у церкві!». Мовчання дзвонів – це час їх «посту» і «скорботи» з приводу кончини і мук Ісуса Христа. В цей період прийнято було не дзвонити, щоб нечиста сила не мала можливості торжествувати перемогу і творити зло. Дзвін освячений зверху являє собою «голос Божий». Дзвін, як «голос Божий» коливає землю і вражає нечисту силу, що стереже їх. Він може допомогти вийти душі, коли людина важко помирає, бо відганяє нечистих духів,.

ІІІ). Наука про значення дзвонів. Голос дзвонів – це радість у серцях тих, хто вкладав кошти, виготовляв дзвін, котрі освячували і всіх хто буде слухати його мелодію. Звучання дзвону – це не тільки поклик у церкву, приємна мелодія для вух, але ці звуки вбивають навіть шкідливі бактерії в повітрі. Церковний дзвін очищає повітря, приборкує грім, блискавки. Старі люди і прихожани храму стверджують, що коли стоїш під куполом церкви і чуєш дзвін, тоді звукові вібрації проходять через все тіло, знищуючи шкідливі мікроби на відстані семи кілометрів. Вчені-геофізики досліджують властивості вібрації церковних дзвонів і впевнено стверджують – резонанс звукових хвиль здатен впливати на організм людини на клітинному рівні. Тоді виробляються гормони, які зміцнюють імунну систему. Вібрація пригнічує білок мікробів. Молекулярні структури вірусів чуми, холери, тифу та грипу згортаються та перетворюються на кристалики. Вчені також виявили – хто стоїть поруч із дзвоном, той омолоджується. Вони стверджують, що звукові коливання та ультразвук мають механічний і біологічний впливи на живі організми. Дослідженнями доведено, що вишукана класична музика, стимулює розвиток рослин, а, скажімо, рок музика пригнічує. Біологічна дія ультразвуку полягає у знешкодженні найпростіших вірусів. Здавна, навіть без цих знань, люди церковними дзвонами відлякували епідемії чуми та холери, відвертали градобій від посівів. Згодом з’ясувалося, що ультразвук, який супроводжує мелодію дзвонів, має здатність розбивати краплини дощу на дрібніші. Вони швидше випаровуються і не падають на землю у вигляді рясної руйнівної зливи.

Висновки. На сьогодні церковний дзвін є і буде довговічним звучанням та закликом людей до прийдешніх поколінь, щоб приходили до храму, дякували та славили Бога! Дзвін у кожному храмі закликає підтримувати духовне життя громади, молитвами та щирими милостинями! Звук церковного дзвону будить все нових і нових доброчинців розбудовувати храми для свого народу!

Нині церковні дзвони стали невід’ємною частиною кожного храму. Хочеться вірити, що з Божою допомогою церковні дзвони завжди будуть радувати вірних своїм мелодійним звуком.

Пресвята Богородице, Мати Божа Неустанної Помочі, допоможи слухати голос дзвонів всім нашим людям, як «голос Божий».

Господи, нехай голос дзвонів, підсилить наші молитви і благословить всіх жителів села та подасть мир Україні з перемогою.

Благословення Господнє на вас!

+Василь Івасюк

Правлячий Архиєрей

Коломийської єпархії

 

 

25 листопада 2019 року Божого

с. Битківчик


Послання і проповіді